Saturday, 18 July 2015
08 August 2020
اندیشه‌گار

«ستاره‌شناسان و درست کردن سیاه‌چاله در وان حمام»

2013 April 01

سینا رهنما / رادیو کوچه

از آن جایی که برای ستاره‌شناسان سخت است که لوازم آزمایشگاهی و حتی موش‌های خود را به فضا برده و در آن جا امتحان کنند، تصمیم گرفته‌اند محیط لازم را روی زمین برای خودشان درست کنند. اما چطور؟

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در موسسه تحقیقات علمی پیشرفته در تریسته در ایتالیا، یک دانشمند تصمیم گرفته در وان حمام، سیاه‌چاله درست کند. اما خصوصیات این وان حمام هم باید مشخص باشد.

وان مزبور که البته دیگر اسمش وان نیست و نوعی کاریز یا مجراست، باید طول و عرض سه متر در یک و نیم متر داشته و ۵٠ سانتی متر هم عمق داشته باشد. گوشه‌های آن باید به شکلی طراحی شده باشد که موج حاکی از آب بتواند از آن رد شود. اما نه خیلی هم راحت. اگر آب به سرعت بیرون ریخته شود، سیاه‌چاله هیچ وقت فرصت تشکیل نخواهد داشت.

20132103_Sina_Black hole in the bathtub_pic01

شاید به نظر چیز مهمی نیاید که چرا حالا کسی می تواند در یک مجرا یا یک وان، سیاه‌چاله درست کند اما در مقوله بازسازی از جمله فضا و جهانی یا محیطی با فیزیک متفاوت، این مسئله خیلی اهمیت دارد.

«ایگور اسمالانینوف» از تیم تحقیق و پژوهش دانشگاه مریلند می‌گوید: «دو سالی می شود که ما مشغول بررسی مواد متا هستیم که بتواند آن نوع از جهان متفاوت را برای ما همانندسازی کند.»

هستند ستاره‌شناسانی که به این نوع از تحقیق شک دارند و آن را خیلی مناسب نمی‌دانند اما به هر حال، حرکتی است که می تواند امکان مطالعه بیشتر به ستاره‌شناسان بدهد.

«کلیف بورجس»، فیزیکدان نظری در کانادا می‌گوید: «چیزی مثل تمرین دادن مار برای رقص گروهی است. مهم این نیست که چقدر خوب می‌رقصند، مهم این است که ببینم این کار شدنی است یا نه.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,