Saturday, 18 July 2015
13 May 2021
کمپین حمایت از ازدواج همجنس‌گرایان

«ازدواج برای همه یا تنها برای دگرخواهان جنسی»

2013 April 01

آیدا قجر / رادیو کوچه

یک مربع قرمز و یک علامت «مساوی» سفید میان آن حامل پیامی میان فعالان اینترنتی است؛ حمایت از حق برابری ازدواج برای همجنس‌گراها.

طبق ماده یکم از اعلامیه جهانی حقوق بشر، «تمامی افراد بشر،‌ آزاد زاده می‌شوند و از لحاظ حیثیت و کرامت و حقوق با هم برابرند»، ماده شانزدهم این اعلامیه نیز می‌گوید: «هر مرد و زن بالغی حق دارند بی‌هیچ محدودیتی از حیث نژاد، ملیت یا دین تشکیل خانواده بدهند».

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یک مربع قرمز و یک علامت «مساوی» سفید میان آن حامل پیامی میان فعالان اینترنتی است؛ حمایت از حق برابری ازدواج برای همجنس‌گراها

همجنس‌گراها با استناد به اصول و مواد اعلامیه جهانی حقوق بشر، از دولت‌ها و جوامعی که همواره داعیه حمایت از حقوق انسانی را داشته‌اند درخواست کرده‌اند تا ازدواج آنان را به رسمیت بشناسند؛ با آنکه مدت‌ها از به رسمیت شناخته شدن شهروندی هم‌جنس‌گراها گذشته اما نه تنها برخی از دولت‌ها بلکه جوامعی که بیشتر سنتی هستند همچنان آنان را اقلیت می‌دانند.

در سال ٢٠٠۴،‌ زمان انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، جورج بوش خواستار اصلاح قانون اساسی آمریکا برای «ممنوعیت» ازدواج همجنس‌گرایان شده و گفته بود: «این اقدام برای ترغیب قضات به تغییر ندادن تعریف قدیمی‌ترین نهاد جامعه بشری، لازم است» اما تلاش همجنس‌گرایان برای دریافت حق ازدواج در آمریکا هم‌چنان ادامه داشته و در ماه‌های اخیر شدت گرفته به طوریکه کمپینی برای حمایت آنان با لوگوی ذکر شده در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است.

20130401=2

جامعه آمریکا همواره سنت را بر دوش کشیده است اما مخالفان اعطای حق ازدواج به همجنس‌خواهان بر دو دسته‌ تقسیم می‌شوند: آن‌هایی که همجنس‌گرایان را قبول کرده و با ازدواج آنان مخالف‌اند و عده‌ای که بر اساس باورهای مذهبی، این گرایش جنسی را خلاف قانون و دین می‌دانند،‌ هر دو گروه اما معتقدند: «سنتی با چنین سابقه طولانی تاریخی را نباید برای ارضای خواست یک “گروه” تغییر داد».

در اروپا هلند به عنوان اولین کشوری که هر نوع تمایزی بین افراد همجنس‌گرا و دگرجنس‌گرا و هر اشاره‌ای به جنسیت را از قوانین ازدواج حذف کرده شناخته می‌شود

در اروپا هلند به عنوان اولین کشوری که هر نوع تمایزی بین افراد همجنس‌گرا و دگرجنس‌گرا و هر اشاره‌ای به جنسیت را از قوانین ازدواج حذف کرده شناخته می‌شود، در آسیا، ژاپن دیگر همجنس‌گرایی را به عنوان یک «بیماری» محسوب نمی‌کند.

اما کشورهایی که مذهب یا سنت یا هردو در آن قدرت دارد همچنان یا همجنس‌گرایان را “بیمار” می‌دانند یا با ازدواج آن‌ها مخالف هستند؛ در ایران اما که قدرت هم در دست مذهب است و هم سنت، هم‌جنس‌گرایان به عنوان شهروند عادی محسوب نشده یا باید با تایید پزشکی قانون تغییر جنسیت دهند یا از چشم دولت و جامعه پنهان بمانند.

انگلیس در سال گذشته، با ۴٠٠ رای موافق ازدواج همجنس‌گرایان را تصویب کرده است اما در زمان تصویب این لایحه، «جان سنتاموا» از کلیسای انگلیس گفته بود: «ازدواج رابطه‌ای میان مرد و زن است و تنها دیکتاتورها هستند که سعی دارند تا مسایلی را در تاریخ و سنت ما تغییر دهند. این وظیفه دولت نیست که درباره ازدواج تصمیم بگیرد چرا که این موضوع ریشه در تاریخ فرهنگ دارد».

مجمع ملی فرانسه،‌ در بهمن ماه سال گذشته، مصوبه ازدواج همجنس‌خواهان را با ٣٢٩ رای موافق در مقابل ٢٢٩ رای مخالف تصویب کرد. طبق این مصوبه، حق ازدواج و سرپرستی فرزند به همجنس‌گرایان اعطا شد اما برخی از فرانسویان معتقدند قانونی شدن ازدواج برای همجنس‌خواهان به “فروپاشی” نهاد خانواده منجر خواهد شد.

20130401=3

عده‌ای نیز بر این باورند که جامعه جوان فرانسه با ازدواج مخالف است و جوانان علاقه‌ای به تشکیل خانواده نداشته و به طور کلی «ازدواج» یک «مساله» نیست در نتیجه تنها «رادیکال»های همجنس‌خواه با «لجاجت» چنین خواسته‌ای را به کرسی نشانده‌اند.

در هفته‌های گذشته، مخالفان ارائه حق ازدواج به همجنس‌گرایان در خیابان‌های پاریس دست به تظاهرات اعتراضی زده و چنین قانونی را محکوم کردند. این تظاهرات در پاسخ به گردهمایی موافقان این قانون که روز گذشته‌اش برگزار شده بود، اتفاق افتاد و «برنراد دولانوئه»، شهردار پاریس در سخنرانی خود اعلام کرده بود: «اکثریت فرانسوی‌ها با این قانون موافق هستند و ما باید علیه محافظه‌کاری‌ها و گاه هجمه‌ها، مقاومت و مبارزه کنیم».

ازدواج همجنس‌خواهان در آمریکا اما به پرونده‌ای جنجالی تبدیل شده است؛ تجمعات پراکنده مخالفان این طرح و تظاهرات موافقان، ابراز نظر مسئولان دولتی و موضع‌گیری‌هایشان در حال دست و پنجه نرم کردن با جامعه سنتی آمریکا است

ازدواج همجنس‌خواهان در آمریکا اما به پرونده‌ای جنجالی تبدیل شده است؛ تجمعات پراکنده مخالفان این طرح و تظاهرات موافقان، ابراز نظر مسئولان دولتی و موضع‌گیری‌هایشان در حال دست و پنجه نرم کردن با جامعه سنتی آمریکا است.

شش سال پیش، ازدواج همجنس‌گراها با توجه به یک همه‌پرسی در کالیفرنیا ممنوع شده بود در حالی که هجده هزار زوج همجنس در همین ایالت به شکل قانونی ازدواج کرده بودند. دو زوج همجنس‌گرا در اعتراض به این تصمیم پرونده‌ای حقوقی به جریان انداخته و در سال ٢٠١٠ دادگاهی فدرال علیه ممنوعیت ازدواج همجنس‌گرایان رای داد.

در حال حاضر ازدواج همجنس‌خواهان در نه ایالت آمریکا قانونی شده و در هشت ایالت دیگر دو فرد همجنس می‌توانند با ثبت پیوند خود از کلیه حقوق افراد متاهل برخوردار شوند اما در تازه‌ترین نظرسنجی در آمریکا بیش از نیمی از مردم مدافع قانونی شدن ازدواج همجنس‌گرایان هستند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا در اسفند ماه سال گذشته حمایت خود از ازدواج همجنس‌گرایان را اعلام کرده بود. کلینتون در گفتگو با حامیان حقوق همجنس‌گرایان گفته بود: «همجنس‌گرایان به عنوان شهروندان برابر از حقوق شهروندی برخوردارند و ازدواج، یکی از این حقوق است و من از ازدواج آنها حمایت می‌کنم. شخصا این مساله را می‌پذیرم و به لحاظ سیاسی و قانونی نیز این که این حق در جهت پیشرفت برابری برای همجنس‌گرایان تلقی شود حمایت می‌کنم».

S

بیل کلینتون نیز از دادگاه عالی آمریکا خواست قانونی که او در سال ١٩٩۶ امضا کرده را لغو کنند. طبق این قانونی ازدواج به معنای پیوند میان یک زن و یک مرد برشمرده می شود. از نگاه بیل کلینتون چنین قانونی، تبعیض‌آمیز است.

در ٢۶ و ٢٧ مارچ سال جاری، دیوان عالی ایالات متحده، جلسه‌ای برای پرداختن به موضوع «قانون دفاع از ازدواج» برگزار کرد. مدافعان حق ازدواج برای همجنس‌خواهان معتقدند قانون قبلی که تنها زن و مرد را مجاز به ازدواج می‌دانست  در حوزه‌هایی مانند مالیات بر ارث «تبعیض‌آمیز» است به طوری که در بسیاری از موارد مثل بازپرداخت مالیاتی، مزایای کهنه‌سربازان، تامین اجتماعی و بهداشت، مسکن و مهاجرات که ناشی از دیگر برنامه‌های دولت فدرال است موجب اعمال تبعیض بر زوج‌های همجنس‌گرا می‌شود.

در آمریکا هنوز رای نهایی صادر نشده است اما در شبکه‌های اجتماعی، افراد مختلف، با هر ملیت و نژادی با به اشتراک گذاشتن یا تغییر عکس‌های صفحات شخصی خود به لوگوی حامیان ازدواج همجنس‌گرایان، حمایت خود را از قانونی شدن این طرح اعلام کرده‌اند

مدافعان معتقدند ازدواج نیز مانند مفهوم پدر یا مادر مبتنی بر جنسیت است، اما نفس ازدواج، یک جنس را بر جنس دیگر ترجیح نمی‌دهد به طوریکه آنچه ازدواج را به یک «حق» تبدیل کرده، ارتباط عاطفی است و نه مساله «تولید مثل». یکی از دلایل مخالفت، منتقدان مساله تولید مثل و ادامه نسل بشر بوده است.

مخالفان همچنین معتقدند کودکان به محبت پدر و مادر همزمان نیازمند هستند و نمی‌توان به راحتی حق «سرپرستی فرزندان» را به همجنس‌گرایان اعطا کرد در حالیکه موافقان این طرح می‌گویند: «هیچ مطالعه‌ای نشان نمی‌دهد که فرزندان خانواده‌های همجنس‌گرا در رشد و ارتقای تحصیلی یا اجتماعی، مشکلاتی بیش از فرزندان خانواده‌های دگرجنس‌گرا دارند یا مشکلات عاطفی آن‌ها بیشتر است، تفاوت ظاهری نمی‌تواند ملاک واقع شود».

در نهایت مبنای موافقت حامیان ازدواج همجنس‌گرایان، برابری شهروندان در برابر قانون و منع تبعیض حقوقی علیه یک گروه یا طبقه است اما مخالفان با استناد به کهن بودن نهاد ازدواج و تکیه بر سنت، همچنان مقاومت می‌کنند.

در آمریکا هنوز رای نهایی صادر نشده است اما در شبکه‌های اجتماعی، افراد مختلف، با هر ملیت و نژادی با به اشتراک گذاشتن یا تغییر عکس‌های صفحات شخصی خود به لوگوی حامیان ازدواج همجنس‌گرایان، حمایت خود را از قانونی شدن این طرح اعلام کرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,