Saturday, 18 July 2015
28 January 2020
دور جدید مذاکرات اتمی

«تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران وارد قزاقستان شد»

2013 April 04

خبر / رادیو کوچه

تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایرانی به ریاست «سعید جلیلی» دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، چهارشنبه چهاردهم فروردین وارد «آلماتی» پایتخت قزاقستان شد.

به گزارش «خبرگزاری فارس»، «علی باقری» معاون سیاست خارجی و امنیت بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی، «سید عباس عراقچی» معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، «حمیدرضا عسگری» مشاور وزیر امور خارجه و «رسول موحدیان» سفیر سابق ایران در لندن در ترکیب هیئت ایرانی همراه جلیلی حضور دارند.

قرار است هیات‌های مذاکره کننده ایران و ١+۵ روزهای جمعه و شنبه شانزدهم و هفدهم فروردین (پنجم و ششم آوریل) در شهر آلماتی با یکدیگر ملاقات کنند.

20130403jalili

هم‌زمان و از سوی دیگر «خبرگزاری رویترز« گزارش داد که «کاترین اشتون» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، موفقیت دور جدید مذاکرات هسته‌ای را به پذیرش پیشنهاد ١+۵ از سوی ایران مشروط کرد.

وی که در آنکارا پایتخت ترکیه به سر می‌یرد، در جمع خبرنگاران گفت: «من همیشه محتاطانه خوش‌بین بوده‌ام. اما خیلی هم صریح می‌گویم که بسیار مهم است که ما پاسخی [از ایران] هم دریافت کنیم».

در هفته جاری، «خاویر سولانا» مسوول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ مذاکره‌کننده ارشد غرب با ایران در زمینه مناقشه هسته‌ای بود، در یک میزگرد که توسط موسسه بروکینگ ترتیب داده شده بود، اظهار داشت که به دلیل مواردی چون مساله انتخابات ریاست جمهوری، عدم اختیارات کافی «سعید جلیلی» سرپرست تیم مذاکره کننده ایران، و مشکل سوریه، چندان به نتیجه‌بخش بودن مذاکرات امیدوار نیست.

«خاویر سولانا» گفت که آقای جلیلی از ظرفیت لازم برای مذاکره برخوردار نیست و افزود: «وی فقط چیزی را می‌گوید که به او گفته شده و برای این‌که واقعن مذاکره کند، آزادی عمل ندارد». سولانا ادامه داد: «دومین مشکل بزرگی که داریم مساله سوریه است. فکر نمی‌کنم بدون حل مساله سوریه بتوان با تهران کاری از پیش برد».

بیشتر بخوانید:

«جلیلی ظرفیت مذاکره ندارد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. تهمورث
    1

    در مثل است که میگویند حرف مرد یکی است و مرغ یک پا دارد. حکایت جمهوری نیز از این دایره خارج نیست حرفشان مردانه و یکی است و در دید آنها مرغ هم یک پا داردو اثبات عکس آن برایشان محال است . مشکل اصلی در مذاکرات با هیاتهای ایرانی این است که آنها مدل و مثل عروسکهای چوبی هستند که رشته سرنخ همگی در بالای صحنه و در دست کس دیگر است. شوربختانه بایستی اذعان نمود در نمایش عروسکی اجرائی توسط جمهوری اسلامی یک استاد بالای صحنه نیست و بتعداد مراکز قدرت در تهران دست و حرکتهای دست است و این است که امروز دیپلماسی ایران چیزی میگوید و فردا عکس آنرا و این هنوز برای مذاکره کنندگان قابل فهم نشده که در هر دور از مذاکرت با هیت های ایرانی بایستی انعطاف داشته باشند و صبر که به هیت های ایرانی اجازه دهند باهر نیمساعت از مذاکره آنها بتوانند با تهران تماس و آخرین نقطه نظر را دریافت کنند در غیر اینصورت بقول خاویر سولانار جلیلی مرد این مذاکرات نیست و تا این هست در روی بر همین پاشنه خواهد چرخید.