Saturday, 18 July 2015
29 May 2020
شاد و تندرست

«ورزش و گم‌شده‌ای به نام اخلاق»

2013 April 04

اکبر ترشیزاد/ رادیو کوچه

در پی نتایج ضعیفی که تیم‌های سپاهان و تراکتور در مسابقات روز سه‌شنبه باشگاه‌های آسیا به دست آوردند انگشت اتهام بیشتر مربیان، مدیران باشگاه‌ها، بازیکنان و منتقدین و روزنامه‌نگاران ورزشی به سمت فدراسیون فوتبال و برنامه‌ریزی‌های فشرده‌ی آن نشانه رفته است. واقعیت این است که اگر بخواهیم عادلانه، منصفانه و بی‌طرفانه به موضوع نگاه کنیم فدراسیون فوتبال کم‌ترین نقش را در کسب این نتایج داشته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مشکل از اینجاست که باشگاه‌های فوتبال ما فقط نام حرفه‌ای را یدک می‌کشند وگرنه کیست که نداند و خبر نداشته باشد که تیم‌های حرفه‌ای فوتبال در تمام دنیا سال‌هاست که عادت کرده‌اند تا هم‌زمان درگیر چندین سری از مسابقات داخلی و قاره‌ای باشند و در برخی از موارد تا هفته‌ای سه مسابقه را برگزار کنند و به هیچ مشکلی هم برخورد نکنند. اما مدیران، مربیان و بازیکنان ما خود را تافته‌ی جدا بافته می‌دانند و نه از نظر بدنی و نه از نظر روحی، روانی و تکنیکی و تاکتیکی برنامه و آمادگی لازم را برای چنین برنامه‌های فشرده‌ای ندارند، اما این یک واقعیت است که اگر بخواهیم روزی روزگاری به معنای واقعی فوتبال حرفه‌ای داشته باشیم بدون شک یک بخش آن رسیدن به توانایی لازم برای حضور در مسابقات فشرده‌ای از همین دست است.

———————————————————–

احسان حدادی چند هفته پیش از شرایط مالی، تمرینی و وضعیت ویزای خود در آمریکا گله کرده بود و هفته‌ی گذشته مسوولان فدراسیون وعده‌ی حل مشکلات او را داده بودند اما گویا برای دارنده‌ی مدال نقره بازی‌های المپیک ٢٠١٢ لندن چیزی عوض نشده است. او در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود با رسانه‌ها ضمن انتقاد از مسوولان ورزش گفته است:

«با توجه به شرایط موجود پس از این در هیچ رقابت ملی و انفرادی از جمله بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی و قهرمانی آسیا شرکت نخواهم کرد.»

او افزوده است: «هم اکنون در آمریکا مشغول تمرین هستم. البته فعلن برنامه خاصی ندارم و هر روز تمرینات پرفشاری را سپری می‌کنم. اولین مسابقه‌ام سوم خرداد در کالیفرنیا برگزار خواهد شد. در حال حاضر مشخص نیست که چه پرتاب‌گرانی در این مسابقه حضور پیدا می‌کنند اما با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی این شهر، احتمالن ورزشکاران برتر جهان برای بهبود رکوردهای خود در آن حضور پیدا خواهند کرد.»

حدادی با گلایه و انتقاد شدید از مسوولان ورزش کشور ادامه داده است: «تمام هزینه‌های این سفر با خودم بوده است و تا زمانی که تمام پول‌هایم پرداخت نشود در هیچ کدامیک از رقابت‌های ملی شرکت نمی‌کنم. اگر هم در آمریکا مشغول تمرین هستم تنها بخاطر باشگاه پرسپولیس است وگرنه درهیچ رقابتی به صورت انفرادی حضور پیدا نمی‌کنم.»

———————————————————–

20130404-shad va tandorost-Torshizad-varzesh va gomshodeyi be nam akhlagh2

محمد دادکان ریاست سابق فدراسیون فوتبال در تازه‌ترین اظهارات خود درباره‌ی ورزش و اخلاق گفته است:

«هرجای دنیا که ورزش حرفه‌ای تعریف شده است، اخلاق تکه‌ای از پازل‌هایی است که در کنار آن چیده شده است و ورزشکاری که وارد ورزش حرفه‌ای می‌شود باید اخلاق حرفه‌ای را رعایت کند. باید قبول کنیم که حلقه‌ی گمشده‌ی ورزش ما اخلاق است. اخلاق در ورزش ما جایگاهی ندارد. یکی از شاخصه‌های مهم اخلاق، صداقت است که آن هم وجود ندارد. اگر بخواهیم برای جامعه ورزش خودمان تعریفی داشته باشیم، آیا احترام و محبت و درست‌کاری در آن وجود دارد؟ جواب منفی است. علتش این است که بحث مالی در ورزش کشور درست انجام نشده است و امروز با ورود مباحث مالی، موضوعات اخلاقی کم‌رنگ شده است.»

او در ادامه گفته است:« تا یک مساله اخلاقی پیش می‌آید ما به سراغ مربی و ورزشکار و رسانه می‌رویم اما چرا هیچ کس سراغ مدیران نمی‌رود؟ اولین بی‌اخلاقی در ورزش این است که فردی بدون تخصص داشتن در یک رشته، وارد آن رشته شود. این شروع بی‌اخلاقی است، در حالی که اخلاق متعلق به کشور ماست. ما مهد ادب و احترام و اخلاق و محبت هستیم. از بین رفتن قانون، ایجاد خشونت، تبعیض، رشوه دهی و ناجوانمردانه عمل کردن از مصادیق بی‌اخلاقی در ورزش ماست.»

رییس سابق فدراسیون فوتبال کشورمان افزوده است: «من نمی‌توانم صرفن بپذیرم که آغاز بی‌اخلاقی‌های ورزشی از فوتبال بوده است. به هرحال جامعه‌ی ورزش از جامعه جدا نیست. چیزی که فوتبال ما و البته ورزش ما را تحث تاثیر قرار داده است، ارزشمند شدن مسایل مالی است که باعث شده مسایل معنوی کمرنگ شود. بهترین جا برای ورزشکار ورزشگاه‌ها و استادیوم‌هاست تا بتواند جایگاه خود را حفظ کند. اما باید ببینیم ما این امکانات را فراهم کرده‌ایم؟ اگر فراهم کرده‌ایم چرا بچه‌های ما از این امکانات استفاده نمی‌کنند؟ یک روزی تهران یک میلیون جمعیت داشت و برای بازی‌های استقلال و پرسپولیس حداقل صد هزار نفر به ورزشگاه می‌رفت اما الان ما چه کار کرده‌ایم که برای بازی این دو تیم، پنج هزار نفر هم نمی‌روند؟»

———————————————————–

در حالی که قرار بود سومین دوره‌ی بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی ١۶ تا ٢٧ خرداد به میزبانی اندونزی برگزار شود، این بازی‌ها به دلایل نامعلوم به زمان دیگری موکول شده است.

بهرام افشارزاده با تایید این خبر به خبرگزاری‌ها گفته است: «مسوولان کشور میزبان به دلیل مشکلات مالی، آماده نشدن تجهیزات و همچنین عدم امکانات کافی، برگزاری این بازی‌ها را به زمان دیگری موکول کردند.»

او درپاسخ به این سوال که چه زمانی این بازی‌ها برگزار خواهد شد اظهار داشت: «احتمالن مهر یا آبان ماه سال جاری این مسابقات برگزار خواهد شد.»

20130404-shad va tandorost-Torshizad-varzesh va gomshodeyi be nam akhlagh1

کاروان ایران در نخستین دوره بازی‌ کشورهای اسلامی با کسب ١١ مدال طلا به عنوان چهارمی دست پیدا کرده بود. دومین دوره‌ی این مسابقات در شرایطی که قرار بود به میزبانی ایران پیگیری شود بنا به دلایلی برگزار نشد. کمیته‌ی ملی المپیک ایران قصد دارد کاروانی ٩٠ نفره را به سومین دوره‌ی این بازی‌ها اعزام کند.

———————————————————–

اشکان دژاگه ستاره‌ی ایرانی باشگاه فولام انگلستان در بازی تیمش در برابر کویینز پارک رنجرز از سری مسابقات لیگ برتر انگلستان آسیب دید تا دغدغه‌های فوتبال دوستان ایرانی درباره‌ی سرنوشت تیم‌ملی در بازی‌های باقیمانده به نگرانی‌های پیشین ما اضافه شود. دژاگه در آخرین بازی تیمش در دقیقه شش بازی با فراری زیبا تیمش را صاحب یک ضربه پنالتی کرد و فولام روی همین خطا به یک گل دست یافت. پس از این آغاز رویایی و در ادامه بازی و در حالی که این بازیکن ایرانی از بهترین‌های تیمش در زمین بود با خطای بازیکنان حریف مصدوم شد و از زمین بازی بیرون رفت. دژاگه که ستاره‌ی این روزهای فوتبال ملی ایران است، نقشی کلیدی در ترکیب تیم‌ملی در بازی‌های آینده‌ی تیم ایران در راستای مسابقات انتخابی جام جهانی برزیل دارد. امیدواریم که مصدومیت اشکان زیاد جدی نباشد و او بتواند به سرعت به میادین باز گردد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,