Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
نزدیکی بند سلما

«کشف یک محموله مواد انفجاری در ولایت هرات»

2013 April 04

 الهه ساحل / رادیو کوچه / هرات افغانستان

مسولان محلی درولایت «هرات» یک بار دیگر از دخالت کشورهای همسایه افغانستان در کار ساخت و ساز بند سلما دراین ولایت خبر دادند. «داوود شاه صبا» والی ولایت هرات هم چنان ازکشف یک محموله مواد انفجاری نیز توسط نیروهای امنیتی افغانستان در نزدیکی این بند خبر می‌دهد. مواد انفجاری که در نوع خود بی‌نظیر بوده و به گفته منبع می‌توانسته باعث انفجار بزرگی در منطقه بند سلما شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«داوو شاه صبا» والی هرات هم‌چنان می‌گوید کشورهای همسایه درمورد کار بند سلما این ولایت سنگ‌اندازی می‌کنند. او هم‌چنان اضافه می‌کند که این پروژه به نفع افغانستان و منطقه بوده و مردم افغانستان مصمم به ایجاد وحمایت از این بند هستند. این نخستین بار نیست که کشورهای همسایه افغانستان متهم به دخالت در کاربند سلما می‌شوند پیش‌تر نیز «تاج محمد جاهد» فرمانده ارتش در حوزه غرب به روزنامه‌نگاران گفته بود که کشورهای همسایه مستقیمانه در کار بند سلما دخالت می‌کنند.

آقای جاهد هم‌چنان می‌افزاید: «هم‌چنانی که شما می‌دانید تمام کشمکش‌ها ودرگیری‌ها و حتا جنگ‌های داخلی عوامل بیرونی دارد. زیرا ما گفته نمی‌توانیم که مردم منطقه «چشت» برای تخریب بند اقدام نموده‌اند. طبعن این استخبارات منطقه و همسایه‌های افغانستان است. شما خود می‌دانید که درصورت راه‌اندازی این بند چه ضررهای به کشورهای همسایه ما خواهد خورد به همین دلیل اقدام به تخریب در منطقه از سوی همسایه‌ها و کشورهای خارجی است.»

 در تازه‌ترین مورد مسوولان امنیتی در ولایت هرات از بدست آوردن یک محموله انفجاری بزرگ که گفته می شود نوع مواد آن در افغانستان بی‌نظیر بوده است خبر می‌دهند.

«محی الدین نوری» سخنگوی والی هرات می‌گوید که این محموله انفجاری قرار بود برای تخریب بند سلما استفاده شود.

آقای نوری می‌گوید: «١٣٠٠ کیلو گرام مواد انفجاری توسط ریاست امنیت ملی و قول اردوی ٢٠٧ ظفر به دست امده که نوع بسیار خطرناک ازمواد انفجاری به حساب می‌رود . تحقیقات ابتدایی نشان می‌دهد که برای تخریب بند سلما این مواد جا سازی شده بوده.»

در همین حال، «عبدالرحمن صلاحی» آگاه مسایل سیاسی می‌گوید بند شدن آب هریرود به سوی کشورهای همسایه نگرانی این کشورها درکم‌بود آب و کم‌شدن کارکشاروزی را برای آن کشورها را به دنبال خواهد داشت.

آقای صلاحی اضافه می‌کند که :«شما خود می‌دانید وقتی که مناطق هم مرز با ایران از این آب مستفید نشوند؛ خوب به هرحال درکم آبی مناطق اطراف بند مسلم است که کشورهای همسایه از زراعت و کشاورزی خوبی برخوردار نخواهد بود و همه این‌ها دست به دست هم می‌دهد تا این همه به وجود بیاید. و دلیل دیگر هم این که این پروژه با همکاری کشور هند به پیش می رود و همسایه  این سوی خط دیورند ازاین مسیله خوشحال نیستند و تلاش دارند تا به گونه ای تخریبی عمل کنند.»

بند سلما در شرق ولایت هرات ازعمده‌ترین بندهای آب گردان کشور به شمار می‌رود. براساس قرارداد دولت افغانستان با کشور هند، قرار بود این بند آب‌گردان چند سال پیش آماده استفاده شود، ولی ناامنی‌ها و کم‌بود بودجه برای این بند، مانعی جدی برای تکمیل این پروژه شد.

تا اکنون هیچ یک از کشورهای همسایه افغانستان درمورد مواد منفجره کشف شده  واکنش نشان نداده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,