Saturday, 18 July 2015
05 August 2020

«گالری کوچه / چهارمین رژه نوروزی شیکاگو»

2013 April 04

 کیان امانی / رادیو کوچه

چهارمین رژه نوروزی شیکاگو به همت ایرانیان ساکن این شهر برگزار شد. در این رژه صدها تن از ایرانیان و غیر ایرانیان علاقه‌مند به نوروز و فرهنگ پارسی حضور داشتند و به شادمانی و گرامی‌داشت این این آیین باستانی پرداختند.

گروه‌های مختلف رقص، موسیقی سنتی، کلاسیک و پاپ به همراه گروه‌های موسیقی مدارس شیکاگو در این رژه شرکت و آیین‌های نوروزی را به دیگر شهروندان این شهر معرفی کردند. این برنامه با استقبال زیاد دیگر شهروندان شیکاگو روبرو شد.

چهارمین رژه نوروزی شیکاگو در حالی برگزار شد که در سیزدهم مارچ «رام ایمانویل» شهردار شیکاگو به همراه اعضای شورای شهر مصوبه‌ای تصویب کردند که در آن آخرین شنبه ماه مارچ در تقویم رسمی این شهر نوروز نام‌گذاری شد و پس از تصویب و ابلاغ این مصوبه «دانیل سولیس» و «پرکو جو مورنو» اعضای شورای شهر شیکاگو در صحن بیرونی شورای شهر آن را برای حاضران قرائت کردند.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dwtq_SxEegE&list=UUHk64o5haeH17dVKR4-B5JA&index=1[/youtube]

در متن این مصوبه آمده است: «از آن‌جا که واژه پارسی نوروز به معنای روز نوین یادگاری کهن برای گرامی‌داشت بهار و آغازی نو در سالی نوین است و از آنجا که جشن های رسمی نوروز سنت مورد احترام شهروندان ملت های افغانستان، آلبانی، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، قزاقستان ایران و …. است که  در سطح خانوادگی و ملی جشن گرفته می‌شود و از آن‌جا که چهارمین رژه نوروزی شیکاگو در روز شنبه سی‌ام ماه مارچ سال دو هزار و سیزده هدیه‌ای است از گروه تدارکات رژه که نهادی هدفمند و غیر انتفاعی برای مهیا نمودن و ایجاد تسهیلات در ارتباط بین فرهنگ‌هاست، شهردار و اعضای شورای شهر شیکاگو در همایش خود در سی‌ام مارچ دوهزار و سیزده به رژه نوروزی شیکاگو ادای احترام کرده و بهترین آرزوهای خود را برای سالی پربار و سراسر تندرستی عرضه می‌نمایند و همچنین تصویب می‌کنند که آخرین شنبه ماه مارچ در این سال و سال‌های آتی به نام روز رژه نوروزی تصویب شود».

گالری کوچه:

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. رامین
    1

    امیدوارم شیکاگو سرمشق دیگر شهرها و ایالت های امریکا شود تا ایرانیان آن شهرها هم همت کنند و نوروز را در تقویم های سرتاسر این کشور ثبت کنند