Saturday, 18 July 2015
29 January 2020
سعید جلیلی در آلماتی

«حق غنی‌سازی برای ایران، شرط موفقیت مذاکرات»

2013 April 05

خبر / رادیو کوچه

«سعید جلیلی» سرپرست هیات مذاکره‌کننده ایرانی در پرونده هسته‌ای با گروه ١+۵، روز پنج‌شنبه پانزدهم فروردین طی یک نشست خبری در دانشگاه فارابی شهر «آلماتی» قزاقستان، گفت که مذاکرات روز جمعه (شانزدهم فروردین) «با یک کلمه می‌تواند راه خود را به خوبی باز کند؛ آن هم پذیرش حقوق ملت ایران به ویزه حق غنی‌سازی ایران است».

به گزارش «خبرگزاری دانشجویان ایران»(ایسنا)، آقای جلیلی اظهار داشت: «امروز در آلماتی و در این دانشگاه به آن‌ها [گروه ١+۵] هشدار می‌دهم که از سی و چهار سال گذشته درس بگیرند و دچار اشتباه محاسباتی نشوند».

وی افزود: «امیدواریم فصل بهار و شهر آلماتی و تجربه تلخ آن‌ها در سال‌ها گذشته آن‌ها را به این نتیجه برساند که در سال جدید فصل جدیدی هم در این موضوع ایجاد شود».

20130304-jalili-isna-koocheh

 از سوی دیگر روز چهارشنبه «خبرگزاری رویترز«گزارش داد که «کاترین اشتون» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، موفقیت دور جدید مذاکرات هسته‌ای را به پذیرش پیشنهاد ١+۵ از سوی ایران مشروط کرده است.

در هفته جاری، «خاویر سولانا» مسوول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ مذاکره‌کننده ارشد غرب با ایران در زمینه مناقشه هسته‌ای بود، در یک میزگرد که توسط موسسه بروکینگ ترتیب داده شده بود، اظهار داشت که به دلیل مواردی چون مساله انتخابات ریاست جمهوری، عدم اختیارات کافی «سعید جلیلی» سرپرست تیم مذاکره کننده ایران، و مشکل سوریه، چندان به نتیجه‌بخش بودن مذاکرات امیدوار نیست.

«خاویر سولانا» گفت که آقای جلیلی از ظرفیت لازم برای مذاکره برخوردار نیست و افزود: «وی فقط چیزی را می‌گوید که به او گفته شده و برای این‌که واقعن مذاکره کند، آزادی عمل ندارد». سولانا ادامه داد: «دومین مشکل بزرگی که داریم مساله سوریه است. فکر نمی‌کنم بدون حل مساله سوریه بتوان با تهران کاری از پیش برد».

قرار است هیات‌های مذاکره کننده ایران و ١+۵ روزهای جمعه و شنبه شانزدهم و هفدهم فروردین (پنجم و ششم آوریل) در شهر آلماتی با یکدیگر ملاقات کنند.

بیشتر بخوانید:

«تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران وارد قزاقستان شد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. تهمورث
    1

    بعنوان یم ایرانی برایم غرور آمیز است که کشورم صاحب تکنولوژی مدرن یروز باشد و از این دست است تمنولوژی اتمی و نه بمب اتمی!. ایکاش دولتی مسئول و آشنا به جریانات روز جهان داشتیم تا بتوانیم با تمام نیرو از او دفاع کنیم که صد حیف عاری از این امریم نگاه کنید به کره شمالی و گردن کلفتی های بحق و یا بناحقش ولی همین جوان تازه بقدرت رسیده هم میداند تا کجا میتواند باج خواهی کند خوب این مسئله ایست که دنیای شرق و غرب به آن فکر میکنند که چرا دو تا کره شمالی داشته باشند همین یکی هم برای لرزاندن تنشان کافی است!؟ و بهمین دلیل (فکر میکنم) دوست ندارند در جلوی بلوف های تهران جا بزنند.