Saturday, 18 July 2015
22 January 2020
سرنوشت گفت‌وگوها هنوز نامعلوم است

«نخستین روز از دور جدید مذاکرات هسته‌ای به پایان رسید»

2013 April 06

خبر / رادیو کوچه

روز جمعه ١۶ فروردین (پنجم آوریل) نخستین روز از دور جدید مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهانی بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در «آلماتی» پایتخت قزاقستان به پایان رسید اما گزارش روشنی درباره حاصل این گفت‌وگو منتشر نشد.

به گزارش «خبرگزاری فارس»، «علی باقری»، معاون «سعید جلیلی» سرپرست هیات مذاکره کننده ایرانی در حالی از ارائه پیشنهاد جدید ایران خبر داد که گروه ١+۵ در انتظار پاسخ به بسته پیشنهادی خود بود.

آقای باقری گفت «ایران چند ماه قبل طرح جامعی را برای شکل‌گیری همکاری بین هفت کشور، به طرف مقابل ارائه کرد. امروز در نشست صبح، دکتر جلیلی پیشنهادهای مشخص ایران را برای آغاز دور جدیدی از همکاری‌های ١+۵ با ایران به طرف مقابل ارائه کرد. این پیشنهادها در چارچوب طرح کلی ایران در مسکو تنظیم شده بود». وی درباره جزییات پیشنهاد ایران توضیحی نداد.

20130405-jalili-koocheh2

از سوی دیگر «مایکل مان»، سخن‌گوی «کاترین اشتون» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با ذکر این‌که که «سوء‌ظن شدیدی در مورد نظامی بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران وجود دارد»، خواستار آن شد که ایران به پیشنهاد ١+۵ که به گفته‌ی آقای «مان»، «منصفانه و متعادل»‌ است، پاسخی روشن بدهد. پیش‌تر و در روز چهارشنبه گذشته، «خبرگزاری رویترز« گزارش داده بود که «کاترین اشتون» موفقیت دور جدید مذاکرات هسته‌ای را به پذیرش پیشنهاد ١+۵ از سوی ایران مشروط کرده است.

هم‌چنین «سعید جلیلی» روز پنج‌شنبه پانزدهم فروردین طی یک نشست خبری در دانشگاه فارابی شهر «آلماتی»، گفته بود که مذاکرات روز جمعه«با یک کلمه می‌تواند راه خود را به خوبی باز کند؛ آن هم پذیرش حقوق ملت ایران به ویزه حق غنی‌سازی ایران است».

با وجود این‌که «علی باقری» معاون دبیر شورای امنیت ملی ایران اظهار داشت که پیشنهاد ایران مورد توجه طرف مقابل قرار گرفته است، موفقیت‌آمیز بودن نشست روز جمعه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و طرفین روز شنبه نیز به گفت‌وگوها ادامه خواهند داد.

از سال ١٣٨٧ تا کنون، غیر از مذاکرات جاری، هشت دور نشست نافرجام میان ایران و گروه ١+۵ در شهرهای ژنو، استانبول، بغداد، مسکو و آلماتی برگزار شده است.

بیشتر بخوانید:

«حق غنی‌سازی برای ایران، شرط موفقیت مذاکرات»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , ,