Saturday, 18 July 2015
05 December 2023
ادامه تنش‌ها در شبه جزیره کره

«کره شمالی امنیت سفارت‌خانه‌ها را تضمین نخواهد کرد»

2013 April 06

خبر / رادیو کوچه

با ادامه یافتن تنش‌ها در شبه جزیره کره، مقامات پیونگ یانگ از برخی کشور‌های خارجی خواسته‌اند تا تخلیه سفارت‌خانه‌های خود را در کره شمالی مد نظر قرار دهند چرا که این کشور نمی‌تواند امنیت این مکان‌های دیپلماتیک را از تاریخ چهارشنبه دهم آوریل تضمین کند.

به گزارش «شبکه الجزیره» چندین دولت اروپایی و روسیه در میان کشورهایی هستند که نامه هشدار کره شمالی را دریافت کرده‌اند.

یک سخن‌گوی وزارت خارجه بریتانیا با تایید این خبر گفت: «جمهوری دموکراتیک خلق کره بر مبنای کنوانسیون وین متعهد است که مکان‌های دیپلماتیک را حفاظت کند و ما بر این باوریم که این گام آن‌ها، بخشی از شعارهای کشورشان است که بگویند آمریکا تهدیدی برای آنان است.»

nkorea-koocheh

روز پنج‌شنبه پانزدهم فروردین (چهارم آوریل) ارتش کره شمالی اعلام کرد که موافقت نهایی برای حمله نظامی به آمریکا را که شامل استفاده از «سلاح هسته‌ای کوچک‌تر، سبک‌تر و متنوع‌تر» نیز می‌شود، دریافت کرده است.

به گزارش «خبرگزاری مرکزی کره‌شمالی» (KCNA)، رییس ستاد مشترک ارتش کره‌شمالی در بیانیه‌ای اعلام کرد «زمان این انفجار نزدیک است و جنگ در شبه‌جزیره کره ممکن است امروز یا فردا آغاز شود».

هم‌زمان «خبرگزاری یونهاپ» کره جنوبی از انتقال دو موشک با برد متوسط به شرق کره شمالی خبر داد.

«پارک گئون هیه» رییس جمهوری کره جنوبی نیز گفته است که تهدیدهای همسایه شمالی خود را بسیار جدی می‌گیرد و خطاب به وزیر دفاع کشورش گفت که «در صورت هرگونه تحریکی علیه کره جنوبی و مردمان‌اش، باید یک پاسخ قوی و بدون ملاحظات سیاسی در آغاز رویارویی داده شود».

Park-Geun-Hye_2491647b

پارک گئون هیه، رییس جمهوری کره جنوبی

در پی تهدیدهای اخیر پیونگ یانگ، پنتاگون اعلام کرد که سیستم دفاع موشکی پیشرفته‌ای را به قلمرو این کشور در اقیانوس آرام از جمله جزیره گوام منتقل خواهد کرد. به گفته وزارت دفاع آمریکا، سیستم دفاعی بلندارتفاع پایانی موشک‌ بالستیک (تاد) به این جزیره فرستاده می‌شود.

ادبیات سیاسی مقام‌های کره شمالی به دنبال تمدید تحریم‌های شورای امنیت به دلیل آزمایش‌های موشکی پیونگ‌یانگ، در هفته‌های اخیر حالت خصمانه‌تری گرفته و این کشور راه‌های اضطرای تماس با همسایه جنوبی خود را قطع کرده است. کره شمالی هم‌چنین توافق‌های ترک‌مخاصمه با دولت سئول را به صورت یک‌جانبه لغو کرد.

«چاک هیگل» وزیر دفاع ایالات متحده گفته است که کشورش تهدیدهای مقامات پیونگ یانگ را جدی می‌گیرد. وزارت خارجه روسیه خواستار خویشتن‌داری آمریکا و دو کره و مسوولانه عمل کردن این کشورها در شرایط حساس منطقه شده است.

بیشتر بخوانید:

«کره شمالی توافق آتش‌بس با کره جنوبی‌ را لغو کرد»

«کره جنوبی به هر حمله‌ای با قدرت پاسخ می‌دهد»

«کره شمالی دشمنانش را تهدید به حمله هسته‌ای کرد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. تهمورث
    1

    مثل این است که در هر دوره ای کسی بایستی شیرینی آشتی و صلح را به شرنگت و کشتار تبدیل کند و این میتواند کسی مثل گرگین خان حاکم شهر اترار که پیامد عملش کشتار چنگیز خان بود و یا کسی مثل هیتلر و این بار قرعه بنام جوانکی جویای نام از اهالی کره شمالی افتاده و رجز بخواند و حیدر حیدری کند. آیا اگر مارکس از قبر برخیزد انگشت بدهان نخواهد بود که این رسم مبارزه با امپریالیست نیست و بر عکس آب در آسیاب آنها ریختن است حضرتی باید بداند که در این بازی اولین بازنده خود شروع کننده است . در همین حال فرماندهان ریز و درشت سپاه پاسدران در تهران ندا بلند کرده اند که برو ما هوایت را داریم. بشر بکجا میروی ؟.