Saturday, 18 July 2015
08 August 2020
اندیشه‌گار

«ضرر ادیان بسیار بیش‌تر از فایده آن‌هاست»

2013 April 08

سینا رهنما / رادیو کوچه

«دنیل دنت»، فیلسوف آمریکایی و محقق درک و شناخت و البته از آتئیست‌های شناخته شده، در گفت‌وگویی در برنامه «هارد تاک» بی‌بی‌سی، به جنبه‌های مختلف مساله ادیان پرداخت و گفت: «بررسی کامل ادیان نشان می‌دهد هرچند فایده‌هایی هم داشته اما خسارت و ضرر آن بسیار بیش‌تر است.» وی همچنین پیش‌بینی کرد حرکت ادیان در بیست سال آینده با افول جدی روبرو خواهد بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این گفت‌وگوی نزدیک به بیست‌دقیقه‌ای را همین پایان مطلب هم می‌توانید ببینید، اما «دنت» یکی از دوستان نزدیک «ریچارد داوکینز» و «کریستوفر هیچنز» است. دنت در پاسخ به پرسش‌های «استفن ساکر» می‌گوید: «به طور مشخص ما نخواهیم توانست ادیان را حذف کنیم و شاید به شکل ضعیف شده ولی کماکان خطرناک بماند. مانند سرماخوردگی و ویروس آن، با این همه پیشرفت علم هنوز هم کنترل نشده و ما را مدام بیمار و ضعیف می‌کند.»

03042013_Sina_Denett on New Atheism_pic01

اشاره «دنیل دنت»، به گفته و نظریه شاخص «ریچارد داوکینز» است که دین را مانند مکانیسم یک ویروس می‌داند، به محیط میزبان و بدن افراد رفته و آن را مطابق میل خود می‌کند.

«دنت» در این گفت‌وگو هم‌چنین این مساله را رد می‌کند که زبان آتئیست‌ها باعث می‌شود نتوان با آن‌ها گفت‌وگو کرد: «به هر حال هرکسی نوعی مواد برای سرخوشی استفاده می‌کند که کیف دارد اما زندگی را الزامن متعادل نمی‌کند. مثل تنباکو یا الکل. دین هم همچین چیزی است ولی به جای خوردن یا نوشیدن یا کشیدن، از راه چشم و گوش جذب می‌شود.»

ادیان سازماندهی شده به دلیل انقلاب دیجیتالی و اطلاعاتی، فلج شده‌اند

«دنیل دنت» به همراه دستیار خود مشغول بررسی پروژه‌ای برای بی‌خدایانی است که در دستگاه‌های دینی پنهان شده‌اند. در توضیح این پروژه می‌گوید: «ما مشغول گفت‌وگو و ثبت کسانی هستیم که در دستگاه‌های دینی مختلف اشتغال دارند ولی عقیده‌ای به دین و خدا ندارند. شماری از آن‌ها داوطلبانه و شجاعانه پا پیش گذاشتند. خیلی‌ها درون هر دستگاه دینی دیگر باوری به آن ندارند.»

وی در توضیح بیشتر و در پاسخ به این که برای مثال برای چه این همه مردم برای انتخاب پاپ جدید به هیجان می‌آیند، گفت: «کلیسای کاتولیک هم مانند دیگر جوامع دینی خطر را حس کرده و به همین دلیل دست و پاهایش را می‌زند. ادیان سازماندهی شده به دلیل انقلاب دیجیتالی و اطلاعاتی، فلج شده‌اند و همین مسیر را طی خواهند کرد چون دیگر قربانی خود را نمی‌توانند در پنجه بگیرند و از همه جا محصورش کنند.»

گفت‌وگوی بسیار دیدنی است که دیدنش توصیه می‌شود.

[youtube width=”480″ height=”360″]http://www.youtube.com/watch?v=l_h-Gkx83PM[/youtube]

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,