Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
سیلاب در سیزده‌سال اخیر بی‌سابقه بود

«تلفات جانی و خسارت به بناهای تاریخی در سیل کرمان»

2013 April 08

خبر / رادیو کوچه

در پی بارندگی‌های شدید در نواحی جنوب شرقی ایران و جاری شدن سیل در استان کرمان، روز دوشنبه نوزدهم فروردین، «محسن صالحی» مدیرکل بحران این استان، با کم‌سابقه خواندن سیل اخیر، از مرگ یک تن، مفقود شدن دست‌کم ده تن و انسداد راه‌های ارتباطی ١١٠ روستا خبر داد.

به گزارش «ایسنا»، آقای صالحی گفت که ده تن مفقودی اعلام شده‌اند و گفت: «البته این به این معنا نیست که این افراد جان خود را از دست داده‌اند، بلکه مفقود‌ی آنان به نیروهای امداد اعلام شده و به احتمال زیاد این افراد در ارتفاعات یا شهرهای اطراف پناه گرفته‌اند».

وی از مرگ کودکی چهارساله در پی سقوط به کانال آب در شهرستان ریگان خبر داد و گفت: «در جریان این حادثه که صبح امروز رخ داد، این پسربچه به علت بی‌احتیاطی والدینش به کانالی پرآب سقوط کرده و متاسفانه جان خود را از دست داد».

flood-kerman

صالحی  هم‌چنین گفت که ۵٩۶ تن به صورت اضطراری اسکان داده شده‌اند و افزود: «بر اساس آخرین آمارها، ٢٧ دستگاه خودرو و تعدادی از واحدهای مسکونی در جریان این سیل آسیب دیدند.»

وی با اشاره به آماده‌باش تیم‌های عملیاتی و امدادی در سطح استان، خاطر نشان کرد: «۴٣ تیم عملیاتی از هلال‌احمر و بیش از ۴٠٠ تن از عوامل راه به وسیله یک فروند بالگرد و ۶۴٣ دستگاه خودروی سنگین، مشغول امدادرسانی در محل هستند».

از سوی دیگر «خبرگزاری مهر» اعلام کرد که  بارندگی شدید موجب بروز خسارت در ارگ بم به عنوان شاخص‌ترین بنای تاریخی استان کرمان و یکی از مهمترین قلعه‌های تاریخی جهان شده است این در حالی‌ست که پیش بینی می‌شود طی ساعت‌های آینده بارندگی در بم از شدت بیشتری برخوردار باشد.

«محمد مهدی افضلی»، مدیر رسانه‌ای میراث فرهنگی استان کرمان به این خبرگزاری گفت: «بر اثر بارندگیهای اخیر در استان کرمان برخی از آثار تاریخی شاخص استان دچار خسارت شده‌اند».

وی همچنین از خسارت به «مقبره شاه خورشید» خبر داد و گفت: «این مکان که در شهرستان ریگان قرار دارد سقف ندارد اما پاسقف‌های این بنا خسارت جدی دیده‌اند؛ همچنین قلعه گزان خاص دچار ریزش دیواره شده و قلعه سنگ فهرج و قلعه سنگ آباد ریگان نیز دچار فرو ریزش دیوار شده‌اند».

آقای افضلی از ریزش دو متر از باروهای «قلعه سنگ» فهرج خبر داد و افزود: «میل نادری در ریگان نیز در مسیر سیلاب قرار داشت که به موقع با شن‌ریزی از ورود سیلاب به محوطه این بنای تاریخی جلوگیری شده است».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd816104 SUHAGRA