Saturday, 18 July 2015
02 October 2023
گزارش تصویری

«نوروز در تورنتوی کانادا»

2013 April 09

گزارش / اردشیر زارع‌زاده

«تورنتو»ی کانادا که بیشترین ایرانیان مقیم خارج را بعد از «لس آنجلس» در خود جای داده، علاوه بر برگزاری آیین‌های نوروزی توسط گروههای مختلف، با برگزاری جشن‌های چهارشنبه سوری در نقاط مختلف شهر با حضور هزاران ایرانی و نیز راه‌اندازی بازارچه‌های نوروزی به استقبال نوروز رفتند تا ایرانیان خارج نیز بتوانند هوای نوروز را تنفس کنند.

«افشین سرودی» برگزار کننده بازار نوروزی آریا به «رادیو کوچه» می‌گوید نهاد ما چهارده سال است قبل از فرا رسیدن نوروز بازار نوروزی برگزار می‌کند که به دلیل مهاجرت ایرانیان به کانادا حضور مردم به تدریج زیادتر شده و هر ساله استقبال مردم از بازارهای نوروزی هم بیشتر شده است.

 SONY DSC

این فعال فرهنگی اجتماعی در تورنتو می‌گوید: «استقبال مردم بر می‌گردد به هدف اصلی ما؛ سعی کردیم همه معازه‌دار‌ها را زیر یک سقف جمع کنیم و حال و هوای نوروز را ایجاد کنیم. مردم این را دوست دارند و همان‌طور که حدس می‌زدیم، استقبال کردند. اجناس بعضی از این مغازه‌ها مستقیم مربوط به نوروز است و بعضی هم فقط برای معرفی اجناس خودشان در بازارچه حضور دارند».

«افشین سرودی» ابراز خوشحالی می‌کند که جامعه کانادا دیگر با مقوله نوروز بیگانه نیست و حتی بازارهای نوروزی در شهر «تورنتو» مورد توجه شهردار، برخی نمایندگان مجلس و مقامات دولتی قرار گرفته و از آن بازدید می‌کنند.

به گفته‌ی «افشین سرودی» این مراسم‌ها با اهداف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای ایرانیان برگزار می‌شوند و تلاش می‌شود سنت باستانی نوروز در خارج زنده نگه ‌داشته شود و نسلی که در خارج به دنیا ‌آمده با نوروز آشنا شود.

20130408-koochehgallery-9

خانم شیوا که در حال خرید اجناس نوروزی بود به «رادیو کوچه» می‌گوید اگرچه هیچ نوروزی مثل نوروز ایران نیست ولی خیلی خوشحالم که مراسم و بازارهای نوروزی ایرانیان را دور هم جمع می‌کند تا ما نیز اینجا حال و هوای نوروز را در اینجا حس کنیم.

در تورنتو علاوه بر جشن چهارشنبه سوری، دید و بازدید های نوروزی، تزئین مغازه‌های ایرانی با اجناس نوروزی، برگزاری بازارچه‌ها، ایرانیان در روز سیزده بدر در پارک‌های شهر جمع می‌شوند تا ١٣ را بدر کنند. امسال هوای سرد ایرانیان نگران نسبت به آئین ١٣ بدر را واداشت تا دو روز زودتر به استقبال ١٣ بدر بروند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , ,