Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
به بهانه اولین سال‌روز درگذشت «فریدون پوررضا»

«آوایی به زلالی باران»

2013 April 11

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

 بیست‌و سوم فروردین برابر با اولین سال‌روز درگذشت «فریدون پوررضا» خواننده و پژوهش‌گر موسیقی گیلکی. فریدون پوررضا در سوم مهرماه سال 1311 خورشیدی در «لشت نشا، گیلان» متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در مدرسه «ناصر خسرو» به پایان رساند و سپس در مغازه پدر به آرایش‌گری مشغول شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

وی که علاقه زیادی به خواندن داشت در محضر استادان آوازی چون «یونس دردشتی»، «سعادتمند قمی» و «غلامحسین بنان» آواز ایرانی را آموخت و در سال ۱۳۳۳ کار تعزیه را به هم‌راه «علی به‌کیش» آغاز کرد و در همان سال نمایش‌نامه‌ای را برای تاتر و اجرای آن در سالن سینمای لشت نشا نوشت.

فریدون پوررضا در سال 1339 در آزمون خوانندگی رادیو گیلان، رتبه اول را کسب کرد و به طور رسمی به عنوان خواننده شروع به کار شد و از اردیبهشت ۱۳۵۰ هم‌کاری خود با تلویزیون را آغاز کرد و همان سال به عنوان پژوهش‌گر آواهای بومی و با هم‌راهی مشاهیر فرهنگی و هنری ایران چون «سیمین دانشور»، «محیط طباطبائی»، «منوچهر آتشی»، «محمود عنایت»، «ایرج افشار» و چندی دیگر از استادان برجسته دانشگاه تهران به لندن سفر کرد.

20130411_poorreza_koocheh

هم‌چنین وی در سال ۱۳۶۷ هم‌کاری‌‌اش را با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به عنوان کارشناس موسیقی آغاز و در همان سال کنسرتی را در رشت برگزار کرد. از آن تاریخ به بعد هم به ترتیب در شیراز، همدان، آلمان، رشت و تهران به اجرای برنامه و کنسرت پرداخت. دو کاست «می گیلان» و «گیله لو» از آثار بعد از انقلاب اوست. استاد پوررضا در سال ۱۳۷۹ تیتراژ و متن سریال پربیننده «پس از باران» را اجرا و یک سال بعد مقام اول موسیقی در فیلم و سریال‌های کشور را از آن خود کرد.

تحقیقات میدانی فریدون پوررضا درباره موسیقی منطقه گیلان سبب شد تا او برداشتی متفاوت از موسیقی فولکلور منطقه خود داشته باشد. او از ملودی‌های دیلمان، گالش و گیلک در این راه استفاده کرد . او با تحقیق در زمینه موسیقی، بسیاری از ظرفیت‌های موسیقی گیلان را رشد داد و به گیلان و ایران معرفی کرد. هم‌کاری وی با «جهانگیر نصری اشرفی» در فراهم آوردن نغمات و مقالاتی برای دانش‌نامه فلات قاره ایران و «دکتر علی عبدلی» در گردآوری «موسیقی گیلان و مازندران» از دیگر فعالیت‌های وی به شمار می‌رود.

20130411_poorreza1_koocheh

هم‌چنین تحقیق و گردآوری و انتشار اجرای کل آواهای گیلکی از دیگر فعالیت‌های این پژوهش‌گر موسیقی به شمار می‌رود که به سفارش انجمن موسیقی وقت انجام و در نزدیک به شش ساعت منتشر شد.

عضویت در شورای فنی و آموزش‌های آزاد موسیقی وابسته به ارشاد ،عضو هیئت داوران همایش دیلمان شناسی، شرکت در این همایش و اجرای آواز در تابستان ۱۳۸۴ و تالیف کتاب «موسیقی فولکلوریک گیلان» به عنوان طرح پژوهشی از دیگر فعالیت‌های او به شمار می‌رود.

سرانجام فریدون پوررضا این خواننده و موسیقیدان گیلکی در روز بیست‌و‌سوم فروردین‌ماه سال 1391 و در سن هشتاد سالگی، به دلیل بیماری تنفسی که حدود یک سال وی را خانه‌نشین کرده بود، درگذشت. به گزارش خبرگزاری مهر آخرین اجرای فریدون پوررضا در برنامه شب موسیقی گیلان در تابستان 1387 در تالار وحدت بود.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

همشهری

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,