Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
درپی دستور لغو تورهای خارجی در روزهای تعطیل بهمن وایام سوگواری ماه صفر

«ضررآژانس‌داران با لغو تورهای خارجی در ایام عزاداری»

2010 February 08

5 روز مانده به تعطیلات 22 بهمن و ایام سوگواری آخر ماه صفر، سازمان میراث فرهنگی و گردش گری، اعلام کرد که دفاترمسافرتی باید تورهای مسافرتی به دو کشور همسایه که بیشترین مسافر را نیز در برمی‌گیرند را لغو کنند و در صورت عدم اجرای این دستورالعمل، مجوزفعالیت دفاتر خاطی لغو خواهد شد. این در حالی است که دفاتر خدمات مسافرتی اذعان دارند ممنوعیت دیرهنگام تورهایی که از دو ماه پیش به این سو فروخته شده‌اند، آن‌ها را به شدت متضرر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، طی دو روز گذشته ابتدا یکی از معاونان و سپس رئیس سازمان ذی ربط از لغو تورهای خارجی به دو مقصد مشخص در روزهای تعطیل بهمن وایام سوگواری ماه صفر خبر دادند.

یکی از معاونین این سازمان اعلام کرده است که حفظ و رعایت شوون اسلامی و شرعی برای تمام دفاتر و آژانس‌های خدمات گردش گری چه در تورها و چه در نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های خارجی و داخلی الزامی و واجب است، متاسفانه برخی از آژانس‌های مسافرتی در ایران اقدام به فروش تور برای یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و یکی از کشورهای مشترک‌المنافع در ایام سوگواری ماه صفر کرده‌اند. هم‌چنین در این ایام نیز برخی عناصر خود فروخته در این کشورها اقدام به برپایی برنامه‌هایی چون کنسرت و … می کنند که با موازین شرعی و اعتقادات ما در تعارض است. در همین راستا طی ابلاغ بخشنامه‌ای به تمام دفاتر مسافرتی و آژانس‌های خدمات گردش‌گری اعلام کرده‌ایم که شئون اخلاقی برای اعزام تور به خارج از کشور را رعایت کنند و چنان چه در این ایام توری را به این کشورها اعزام کنند مجوز فعالیت آژانس و دفتر مسافرتی لغو می‌شود.

هم‌چنین رئیس این سازمان نیز در نشستی خبری با تائید گفته‌های وی، از لغو اعزام برخی تورهای گردش‌گری به دو کشور همسایه خبر داد و گفت: «در راستای برپایی برنامه‌های ضد فرهنگی در 2 کشور همسایه ایران هم‌زمان با رحلت حضرت رسول (ص) و امام رضا (ع) برخی آژانس‌های گردش‌گری اقدام به فروش بلیت و برپایی تور در این زمان‌ها کرده بودند که طی بخشنامه‌ای به تمام آژانس‌ها اعلام کرده‌ایم از 22 تا 26 بهمن تمام تورها به این 2 کشور ممنوع می‌شود. چنانچه آژانس مسافرتی توری به این دو کشور در این زمان اعلام شده برپا کند مجوز آژانس لغو خواهد شد.»

شرکت در برنامه‌های تفریحی شامل همه مسافران نمی‌شود

اما لغو تورهای مسافرتی در روزهای یاد شده واکنش تعدادزیادی از دفاتر خدمات مسافرتی را در پی داشته است. واکنش‌ها حول دو محور می‌چرخد که اولی لغو دیرهنگام تورها است و دیگر این‌که تمام مسافران اعزامی برای شرکت در برنامه‌های تفریحی به مقاصد مورد نظر نمی‌روند و این تورها شامل انواع گردش‌گران اعم از فرهنگی،اقتصادی،تفریحی و.. می شود.

دو محور یاد شده حاصل تماس‌های مکرری است که مدیران دفاتر خدمات مسافرتی طی دو روز گذشته با دفتر خبرگزاری میراث فرهنگی داشته‌اند.

در این رابطه، یک آژانس‌دار تهرانی گفته است: «تورهای که امروز حکم لغوشان از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردش گری صادر شده، بیش از 2 ماه پیش فروخته شده‌‌اند و با لغو در فاصله 5 روز زمان مسافرت، تنها متضرر دفتر خدمات مسافرتی است. چراکه آژانس هزینه روادید، چارتر هواپیما و رزرو هتل را پرداخت کرده و بابت لغو هرکدام باید خسارت بپردازد و پول مشتری را نیز تمام و کمال پرداخت کند.»

آژانس‌دار دیگری نیز عنوان کرده است که اگر سازمان 2 ماه پیش ممنوعیت اعزام مسافر به برخی مقاصد را اعلام می‌کرد، مشکلی نبود اما در حال حاضر سازمان تورهای را لغو کرده که دفاتر مسافرتی پیشتر آنها را فروخته‌اند. از سوی دیگر بسیاری از مسافرانی که در این روزها به مقاصد ممنوع شده سفر می‌کنند، قصدی به غیر از تفریح دارند و به عنوان مثال برخی سفرها تجاری است.

آژانس‌داران: با لغو دیرهنگام تورهای خارجی، به شدت متضرر می‌شویم

مجید سلیمانی، دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران با تائید واکنش‌های پرتعداد آژانس‌های مسافرتی نسبت به لغو تورها در ایام سوگواری ماه صفر گفت: «بر اساس مراجعه آژانس‌داران به دفتر انجمن، آنچه مسلم است تمام مسافران تورهای خارجی به قصد تفریح و برنامه‌های خاص نمی‌روند. برخی مسافران از تعطیلات این‌چنینی استفاده کرده و قرارهای تجاری و کاری خود را تنظیم می‌کنند. در نتیجه لغو تور آن‌ها به شدت از آژانس شاکی خواهد کرد و دفتر مسافرتی باید پاسخ‌گوی موضوعی شود که خارج از اختیارش حادث شده است.

وی افزوده است: «در ایام تعطیل، به دلیل حجم مسافر، شرکت‌های هواپیمایی و هتل‌ها امکان چارتر و رزرو اتاق را به صورت گارانتی واگذار می‌کنند تا خدشه‌ای به درآمدشان در برهه پیک مسافری وارد نشود. بنابراین آژانس مجبور است تمام این موارد را بصورت قطعی خریداری کرده و به مشتری ارائه کند. حال پس از لغو، مشتری پول خود را طلب کرده و تمام ضرر را باید آژانس پرداخت کند.»

سلیمانی هم‌چنین یادآور شد: «دفتر خدمات مسافرتی برگزارکننده کنسرت و یا هر برنامه تفریحی دیگری نیست، بلکه خدمات سفری مثل پرواز و اقامت را به مشتری ارایه می‌کند. در نتیجه گناهی نداشته و نباید متضرر شود.»

آژانس‌ها مظلوم‌ترین بخش گردش‌گری‌اند

مدیرعامل آژانس فلامینگو نیز در واکنش به لغو دیرهنگام برخی تورهای خارجی در ایام تعطیلی بهمن و سوگواری ماه صفر گفت: «دفاتر خدمات مسافرتی مظلوم‌ترین بخش در ارایه خدمات گردش‌گری هستند.»

رقیه حاتمی افزوده است: «آژانس تنها مقدمات و وسیله سفر را فراهم می‌کند و متولی اتفاقات بعدی نیست. اما چون پیشانی گردشگری است، هر اتفاقی را متوجه آژانس می‌دانند. در نتیجه دفاتر خدمات مسافرتی در موارد این‌چنینی که لغو به یکباره تورها پیش می‌آید مجبور می‌شوند تاوان اتفاقی را بدهند که در پیش آمدن آن مقصر نیستند.»

به گفته این فعال حوزه سفر، دفتر خدمات مسافرتی این امکان را ندارد که از قصد همه مسافران آگاه شده تا به عده تور فروخته و از فروش به عده‌ای دیگر ممانعت کند.

وی هم‌چنین خاطرنشان کرد: «در این میان اگر دفتر مسافرتی دیده شود که فروش بلیت کنسرت داشته و یا تبلیغ برای برنامه‌های تفریحی خاص کند، باید با آن به شدت برخورد کرده و حتی آنرا لغو مجوز کنند. اما دفتری که تنها وسیله سفر را مهیا می‌کند، مقصر نیست و نباید متضرر شود.»

لغو دیرهنگام، یک تصمیم غیرکارشناسی است

فرامرز سعیدی، یک عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران نیز با تاکید بر این‌که اصل موضوع، یعنی لغو سفرهای خاص در ایام سوگواری تصمیم درستی است، گفت: «فرض اینکه هر مسافری که در این روزها به دو کشور همسایه می‌رود، قصد شرکت در برنامه‌هایی خاص را دارد، باور غلطی است. چراکه مسافران بسیار از تعطیلات استفاده کرده و قرارهای کاری خود را با شرکای تجاری خارج از کشور در این روزها می‌گذارند.»

وی ادامه داد: «حال برای سفر بسته‌ای شامل بلیت، ویزا و هتل را از آژانس دریافت می‌کنند که تور نام دارد. بنابراین آژانسی تور تفریحی ارایه نمی‌کند و تمام مشتریان هم قصد تفریح ندارند.»

سعیدی تصریح کرد: «اگر هم قرار است چنین تصمیمی گرفته شود، باید در فرصت مناسبی اتخاذ شود که دفاتر مسافرتی متضرر نشوند. این تصمیم در فاصله سه روز مانده به آغاز سفر، تنها ضرر هنگفت آژانس‌داران را در پی خواهد داشت در نتیجه یک تصمیم کارشناسی به شمار نمی‌رود.»

به گفته این عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی تهران، ضرر آژانس‌ها در پی لغو تورها را شامل هزینه ویزا، هزینه حداقل یک شب کنسلی هتل و درصد کنسلی بلیت هواپیما می‌شود.

چالشی ناگهانی برای بخش خصوصی

ناصر گلدوست، دبیر انجمن دفاتر خدمات مسافرتی ایران نیز با انتقاد از لغو دیرهنگام تورهای ورودی به دو مقصد همسایه در تعطیلات پیش‌رو گفت: «اتخاذ چنین تصمیماتی، آن هم در شرایط رکود گردش‌گری بیش از فعالان بخش خصوصی حوزه سفر و گردشگری را دچار چالش خواهد کرد.»

وی افزود: «به هیچ عنوان نمی‌توان مشخص کرد مسافری که مقصد کشورهای همسایه می‌رود هدفش از سفر چیست. بنابراین نباید قرار خانوادگی و یا کاری فردی به واسطه اینکه معدودی برای تفریح می‌رود را کنسل کرد. از سوی دیگر همان معدود افرادی هم قصد تفریح دارند، با لغو تو از طرق دیگر اقدام کرده و شخصی به سفر می‌روند و در این میان تنها آژانس‌داران متضرر خواهند شد.»

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران، این مورد را چالش ناگهانی برای بخش خصوصی خواند که مشکلات آن‌ها را افزون خواهد ساخت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,