Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
در ٨٢ سالگی آخرین انتخابات آزاد نظام جمهوری

«تظاهرات ضد سلطنتی در اسپانیا»

2013 April 15

خبر / رادیو کوچه

روز یک‌شنبه ١۴ آوریل (٢۵ فروردین) هزاران تن از مردم اسپانیا در هشتاد و دومین سالروز آخرین انتخابات آزاد نظام جمهوری در این کشور، با تظاهرات در شهر «مادرید»، خواستار منحل‌شدن نظام سلطنتی در این کشور شدند.

«جمهوری دوم» که در پی یک انتخابات آزاد و تبعید «شاه آلفونسو»ی سیزدهم در روز چهاردهم آوریل ١٩٣١ شکل گرفت و در آن، آزادی‌های اساسی چون آزادی بیان، حقوق زنان، آزادی تشکل‌ها و حقوق اولیه مردم گنجانده شده بود، با شورش ارتشیان، جنگ داخلی و سربرافراشتن «ژنرال فرانکو»، دیکتاتور نظامی اسپانیا سرنگون شد.

«ژنرال فرانکو» که با مدت ٣۶ سال زمام‌داری، طولانی‌ترین دیکتاتوری نظامی تاریخ معاصر اروپا را رقم زد، «شاهزاده خوان کارلوس»(شاه فعلی) را به عنوان جانشین خود معرفی کرد و «خوان کارلوس» پس از مرگ دیکتاتور در سال ١٩٧۵، بر تخت نشست و دیکتاتوری را به تدریج به سوی مشروطه سلطنتی برد.

Photo: EPA

Photo: EPA

قانون اساسی ۱۹۷۸ اسپانیا نقش پادشاه را به عنوان تجسم و شخصیت بخش به ملت اسپانیا، نمادی از یگانگی و دوام پایدار ملت اسپانیا تایید نمود و بدین ترتیب پادشاه، رییس کشور و فرمانده کل قوای مسلح اسپانیا به شیوه‌ی سلطنت پارلمانی شد.

نظام سلطنتی اسپانیا اما در سال‌های اخیر با تنش‌های فراوانی روبه‌رو شده است. انتقادها از آن هنگام شدت گرفت که سال گذشته، شکسته شدن استخوان لگن شاه به هنگام شکار فیل در «بوتسوانا»ی آفریقا خبرساز شد و وی هدف حمله گروه‌هایی قرار گرفت که زندگی پر تجمل خانواده سلطنتی را، آن‌هم زمانی که مردم اسپانیا دوران سختی را از لحاظ اقتصادی سپری می‌کنند، زیر سوال بردند. «شاه خوان کارلوس» رییس افتخاری یکی از بزرگترین سازمان های غیردولتی و بین‌المللی حمایت از حیات وحش است و همین موضوع نیز انتقادهای بسیاری را به وی وارد کرد. کارلوس در آوریل ٢٠١٢ از مردم اسپانیا عذرخواهی کرد.

خوان کارلوس به همراه دختر و دامادش، شاهزاده کریستینا و همسرش به فساد مالی متهم اند

خوان کارلوس به همراه دختر و دامادش، شاهزاده کریستینا و همسرش به فساد مالی متهم اند

شکار فیل اما تنها دردسر خانواده سلطنتی اسپانیا نبود. دختر و داماد پادشاه نیز در یک رسوایی مالی درگیر شده‌اند.

«ایناکی اوردانگارین»، داماد خانواده سلطنتی متهم به اختلاس شش میلیون یورویی از محل اموال عمومی و تقلب مالیاتی است و اخیرا «شاهزاده کریستانا»، جوانترین دختر پادشاه نیز در مظان این اتهام قرار گرفته که در فساد مالی همسرش با وی همکاری کرده است.

با وجود بحران اقتصادی در اسپانیایی، پرونده رسوایی مالی از مجبوبیت پادشاه ۷۵ ساله که پیش از این، به خاطر انعطاف‌پذیری و ایفای نقش در بازگرداندن دموکراسی به اسپانیا محترم شمرده می‌شد، کاسته شده است. رسانه‌ها نیز که قبلا حریم خانواده سلطنتی را رعایت می‌کردند، به تازگی شایعاتی در باره روابط جنسی نامشروع و فساد مالی آن‌ها منتشر می‌کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


 1. مهران
  1

  واقعا که این نوچه های وامانده و منگل شاهان و شیخان یعنی تفاله های متعفن تاریخ از رو نمیروند!
  حالا این منگل های سلطنت طلب برای یکی از صدها توحش ملوکانه محمد رضای پهلوی, ملقب به ممل آمریکایی به نام حزب کذایی رستاخیز, یعنی دورانی که ممل آمریکایی در نهایت نومیدی ملوکانه و لذا اوج توحش ملوکانه از نوع کورش کبیری اش و با پندار واهی سعی در چهار میخه کردن جامعه جهت سرکوب تمام عیار جنبش های اعتراضی از امامزاده ایی به نام حزب رستاخیز طلب معجزه میکرد, میخواهند, مثلا به زعم ذهن بدوی و پوسیده اشان آبرو بخرند! بابا ایول رو را برم!!!
  سلطنت متعلق به عصر سیطره پریمات ها است, یعنی دورانی که پریمات های انسان نمایی مثلا هیکل گنده تری داشتند و یا از دندان های تیزتری برخوردار بودند و بهتر میتوانستند که گاز بگیرند, لذا شاه میمون ها میشد! این نظام ارتجاعی به هیچ وجه ربطی به عصر نوین و به ویژه عصر دوران پس از روشنگری نداشته و ندارد و فقط و فقط به ضرب و زور و زر و سرنیزه و نادانی و عقب ماندگی بخشی از توده مردم نفس های وحش احتضار سر میداد و میدهد, یعنی به همان دلایلی که مذهب نفس های مقدس واپسین زهرآگینش را میکشد!!!
  سلطنت طلبان قسم به روح کوروش مورشتان بهتر است دست بردارید! فقط عرض خود میبرید و زحمت ما میدارید!