Saturday, 18 July 2015
07 August 2020
اندیشه گار

«ثروتمندان به مثابه موش آزمایشگاهی»

2013 April 17

سینا رهنما / رادیو کوچه
‏sina@koochehmail.com

درست است که ثروتمندان و پولدارهای جامعه خیلی امتیازهای ویژه برای خود دست و پا می‌کنند و به قولی راحت برای خود مزایا می‌خرند، ولی این طور نیست که فایده‌ای هم برای جامعه نداشته باشند. به ویژه برای جامعه علمی. می‌پرسید چطور؟ این‌طور که تست‌های بیوتکنولوژی را خیلی‌ها توان پرداخت و تحمل ندارند ولی خوب، پولدارها هم می‌خواهند هم پولش را دارند و هم می توانند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


گزارشی که «پل روت ولپی» نوشته، می گوید بازار بیوتکنولوژی نیاز به مصرف کننده‌ای دارد که هم باید بین‌ المللی باشد و هم در دسترس. چرا که طبقه ثروتمند هم مانند دیگر مردم با محدودیت ها و یا نیازهای خاص و یا ویژه روبرو می‌شود ولی هم به دنبال راه‌حل است و هم توانش را دارد. برای مثال، برای پیوند چشم مصنوعی، هر آزمایشگاه یا موسسه تحقیقی توان تامین هزینه را ندارد ولی یک ثروتمند متقاضی، مسئله را حل می کند.

09042013_Sina_The-Rich-Are-Guinea-Pigs-for-Biotechnology_pic01-02
با این شکل، ثروتمندان نه تنها مصرف کننده بازار بیوتکنولوژی هستند، که به پیشرفت و مشخص شدن ضعف های آن هم کمک می‌کنند. از همین رو وقتی یک فناوری بیوتکنولوژی به تدریج بهینه شود، هزینه‌های آن هم پایین آمده و می‌تواند به دست خریدار طبقه متوسط هم برسد.
این یکی از نکات جالب بازار بیوتکنولوژی است. باور عمومی این است که این فقیرها و طبقه کم درآمد جامعه هستند که همیشه همه چیز روی آن‌ها آزمایش می شود ولی در واقع دنیای فناوری، طبقه ثروتمند را به مثابه موش آزمایشگاهی در اختیار دارد چرا که هر فناوری جدیدی اولین خریدارش آن‌ها هستند.
تلفن موبایل در این زمینه مثال خوبی است. موبایل‌های اولیه خیلی زمخت و گران بودند و الان تلفن‌های موبایل نسبت به آن نسل، هزاران بار بهتر هستند. ولی آن زمان که آمده بود این قدر گران بود که هیچ کس توان خرید آن را نداشت.
البته گفتنی است بازار بیوتکنولوژی فقط در جوامع و کشورهای ثروتمند است که رشد می‌کند و از این رو اگر جامعه یا کشوری خواهان رشد در این رشته است، باید به تدریج طبقه ثروتمند خود را تقویت کند. مباحث زیادی از جمله پیوند فناوری با اعضای بدن انسان هست که فقط در همین فضا امکان رشد و بهبود دارد.
یک چیز دیگر، آن بخش که می گویند روی فقیر‌ها آزمایش می‌شود، به شکل و نوعی می‌تواند درست باشد. محصولات غذایی و دارویی به قولی موش آزمایشگاهی خیلی بزرگ‌تر و ارزان تری دارد.

…………………………

برنامه های پیشین اندیشه گار 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,