Saturday, 18 July 2015
02 October 2023
مجله خبری تاجیکستان

«سفر سوم اندی به تاجیکستان»

2013 April 17

سروناز/ رادیو کوچه / دفتر تاجیکستان

«اندی مددیان»، آوازخوان معروف ایرانی، برای بار سوم به تاجیکستان سفر خواهد کرد. «مرهبا عزیزاوا»، مسوول شرکت پرادیوسری «مرهبا» در تاجیکستان می گوید، آقای مددیان در اوایل ماه می سال جاری وارد «دوشنبه»، پایتخت تاجیکستان شده، با «جانی بیک مراد» آوازخوان جوان تاجیک کنسرت مشترک خواهد داد. خانوم «مرهبا» همچنین گفت، این دو آوازخوان بیشتر برنامه های زینده اجرا خواهند کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اندی نخستین بار بهار سال ۲۰۰۴  میلادی به تاجیکستان آمده، در شهر «دوشنبه» پایتخت و «خجند»، مرکز شمال تاجیکستان برنامه‌های هنری اجرا کرده بود. بار دوم او سال ۲۰۰۷ به تاجیکستان آمد و از چند منطقه تاجیکستان بازدید انجام داد.

andi

«اندی مددیان» از سال‌های نودم قرن گذشته میلادی تا کنون از جمله هنرمندان محبوب ایرانی برای ساکنان تاجیکستان است. تا هنوز مردم این کشور ترانه‌های تازه و قدیمی اندی را گوش می‌کنند و همیشه به زندگی و کارهای ایجادی او توجه داشتند و دارند. بسیاری از آوازخوان‌های تاجیک نیز ترانه‌های قدیمی او را بازخوانی و از این طریق تلاش کرده‌اند، که‌ به دل مخلصان راه یابند.

از چند صحبت‌های اندی در تاجیکستان و خاریج از آن معلوم می‌شود، که‌ تاجیکستان برایش پسند آمده است. همچنین چند آوازخوان تاجیک، که‌ از آمریکا دیدن کرده‌اند، می‌گویند، در آمریکا قبل از همه اندی به آن‌ها کمک نموده است. این نکته را بیش از همه «صدرالدین نجم الدین»، آوازخوان معروف تاجیک یادآوری می کند، که‌ چند سال پیش به آمریکا رفته، با شبکه های تلویزیونی جهانی، نظیر «پی‌ ام سی»‌ و رادیو جوان راه یافته است.

اندی با چند آوازخوان تاجیک مشترکن هم ترانه اجرا کرده است. زمان در تاجیکستان بودنش او با «احمد شریف‌اف» ترانه خواند. آوازخوان تاجیک «رستم نور» در آمریکا همراه با اندی و خواننده افغان «‌احسان» ترانه مشترک اجرا کردند، که‌ «برادر هم‌زبان» نام دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,