Saturday, 18 July 2015
24 January 2020
تازه‌های موسیقی زیرزمینی، بخش پنجم

«غیر مجاز»

2013 April 17

نویسنده: خسرو  کیان‌راد، اجرا: امیر فاخر، حسین میرزاقلی / رادیو کوچه

سلامی دوباره به دوستدارانِ موسیقی زیرزمینی. من حسین میرزاقلی، و من امیر فاخر، به همراه خسرو کیان‌راد (نویسنده متن) با یکی دیگه از برنامه‌های غیرمجاز در خدمتتون هستیم. این پنجیمن غیرمجازیه که شما از رادیو کوچه می‌شنوید. هر چهارشنبه تو این برنامۀ تازه‌های موسیقی زیرزمینی رو براتون پخش می‌کنیم و اخبار کنسرت‌های پیش‌رو رُ به گوشتون می‌رسونیم. پس این هفته هم با ما باشید تا با هم سری به سرزمین ِ نغمه‌های ممنوع بزنیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

اگه برنامه‌های قبلی غیرمجاز رو دنبال کرده باشین حتمن تا حالا متوجه شدین که ما تو این برنامه به هر نوع موزیک ِ زیرزمینی تو ایران نمی‌پردازیم. مثلن ما این‌جا کاری به سبک‌های پاپ یا هیپ‌هاپ نداریم. ولی امیدواریم که یه روزی برنامه‌ای ویژۀ این دوستان هم تولید بشه تا علاقه‌مندان این گونه موزیک هم از تازه‌های منتشر شده آگاه شن. اینُ از این جهت گفتیم که برخی دوستان پرسیده بودن چرا تو برنامه‌تون آهنگ‌های جدید رپ یا هیپ‌هاپ رو پخش نمی‌کنین. در واقع تمرکز برنامۀ غیرمجاز بیش‌تر روی سبک راک و زیرشاخه‌هاش یا جز، بلوز، فیوژن، کانتری و هم‌خانواده‌های اوناس.

آثار هفته:

 

اما ببینیم تازه‌های این هفته چیا هستن. چند روز پیش، کاری از گروه «ویتار» با نام «صبح فردا» منشر شد که به‌عنوان نخستین آهنگ این برنامه اونُ براتون پخش می‌کنیم. تو این اثر، پرناز پرتویی ویلون زده، روبرت قراخان نوازنده درامز و بیس بوده و شایان کفشی نوازنده گیتار الکتریک.

1 (2)

به‌عنوان دومین آهنگ امروز اجرای نوروزی عبدی بهروانفر، در شبکه بی‌بی‌سی رو براتون انتخاب کردیم که با هم می‌شنویم.

اما سومین کاری که تو این برنامه پخش می‌کنیم  ترانه‌ایِ  با نام «امشب»، از گروه راکِ «کاما». برای بچه‌های این گروه که ساکن شیراز هستن آرزوی موفقیت داریم.

آلبوم هفته:

اما می‌رسیم به بخش آلبوم هفته. از آلبوم‌های تازه منتشر شده می‌شه به «آقای ترس» کاری از میلاد فرزین‌فر اشاره کرد. این آلبوم که از هفت قطعه تشکیل شده، ترانه‌هایی به زبان انگلیسی داره. از آهنگ‌های این آلبوم می‌شه «جنگ ذهنی»، «واسم مهم نیس»، «آقای ترس»، «اینو دیگه هیچ وقت نگو»، «هیشکی نمی‌دونه» و «آقای همسایه» نام برد.

2

اجراهای هفته:

این‌جا رادیو کوچه است و شما برنامۀ غیرمجاز رو می‌شنوید. امیدوارم تا این‌جا از موزیکای امروز لذت برده باشید.

اما بعد از معرفی ِ آلبوم هفته می‌رسیم به بخش اجراهای هفته. در فصل بهار کنسرت‌های زیادی رو، چه در داخل و چه خارج ایران پیش رو داریم. برای نمونه، پنج‌شنبه و جمعه، پنجم و ششم اردیبهشت ماه در تهران اجرای پژوهشی قطعات کلاسیک ِ راک در دو سانس برگزار می‌شه.

همچنین یکشنبه، پنجم مِی محسن نامجو در سن دیگوی امریکا روی استیج می‌ره.

گروه کیوسک هم بعد از پایانِ تور اروپایی، حالا به امریکا برگشته و  18 مِی در لوس‌آنجلس و 19 می در ونکوور ِکانادا اجرای زنده داره.

معرفی هفته:

امروز برخلاف قسمت‌های قبلی ِ برنامه، به جای معرفی یه گروه می‌خوایم یه هنرمند عرصۀ موسیقی زیرزمینی رو بهتون معرفی کنیم و اون کسی نیست جز «مادمازل». مادمازل دیگه واقعن زیرزمینیه و ما زیاد از ایشون نمی‌دونیم چون به هر حال کار موزیک و به‌ویژه خوندن برای خانوما تو ایران با دشواری زیادی همراهه. اما بی‌تردید آثار ِ یه هنرمند بهترین معرف ِ اونه. نکته قابل ذکر اینه‌که مادمازل خودش بسیاری از ترانه‌هایی که اجرا کرده رو سروده و یا آهنگ‌ساز ِ اون اثر بوده.

از مادمازل تا حالا آهنگ‌هایی چون «مادمازل»، «فرار از خواب»، «فراموشی»، «تا قبل از این» و «شروع» منتشر شده. نخستین کار ِ رسمی مادمازل، ترانه‌ای به همین نام یعنی «مادمازل» بود. این آهنگ به صورت ِ دوزبانه (فارسی و فرانسوی) اجرا شد که متن ترانۀ فارسی از خود ِ مادمازله با تنظیم ِ میلاد هاشمی.

در سال 2012 مادمازل چند کار دیگه منتشر کرد که از اون بین می‌شه «فراموشی» رو نام برد. ملودی و ترانۀ این کار از مادمازل بود با تنظیم اشکان دباغ و میکس و مسترینگ ِ میلاد هاشمی.

از کارای دیگه اون سال یکی هم ترانۀ «تا قبل از این» بود. باز هم یک ملودی از مادمازل بر روی ترانه‌ای از بهروز کشاورز و تنطیم مهیار رضوان.

اما یکی از جدیدترین کارای مادمازل آهنگ «شروع»ِ که آهنگسازش امیر دانایی بوده. در این قطعه امیر دانایی گیتار الکتریک زده و آرش صلواتیان نوازنده گیتار بیس بوده.

3

خب دوستان، با شنیدن آهنگِ «شروع» از مادمازل می‌رسیم به پایان ِ یه غیرمجاز دیگه. اما زیاد نگران نباشید، خیلی زود باز چارشنبه میاد و سر و کله ما با کلی موزیک جدید پیدا می‌شه. ممنونیم از توجه‌تون به این برنامه. پیامایی که برامون می‌فرستید کلی باعث ِ دلگرمیه. غیرمجاز رو به دوستاتون معرفی کنین و اگه اثر تازه‌ای دارید از طریق صفحۀ فیس‌بوک غیرمجاز برامون بفرستید.

خانما و آقایون این بود پنجمین برنامۀ «غیرمجاز»، کار مشترک خسرو کیان‌راد (نویسنده متن)، امیر فاخر و حسین میرزاقلی (گوینده) از رادیو کوچه. سپاس از شما که هم‌راه بودید و هم‌ترانه. تا هفته دیگه و غیرمجازی دیگه، ساز  ِدلتون میزون و پُر تپش.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,