Saturday, 18 July 2015
16 January 2021
سوت

«فتح داربی با قدرت‌نمایی علی دایی»

2010 February 08

محمدرضا/رادیوکوچه

سرانجام پرونده‌ی دربی ۶۸ هم بسته شد و نوار تساوی‌های کسل کننده دو تیم با شوت زیبای کریم باقری پاره شد. علی دایی که حالا مرد محبوب و اول سکوهای سرخ است توانست در اولین تجربه سرمربی‌گری خود در دربی تهران یک پیروزی ارزشمند را کسب کند. بردی که قطعن می‌تواند تضمین‌کننده حضور علی دایی بر روی نیمکت پرسپولیس در فصل آینده باشد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

علی دایی با برد در دربی توانست بازگشت شکوهمندانه‌ای به سطح اول فوتبال ایران داشته باشد و او حالا دوباره خبرسازترین مرد فوتبال ایران است. شرایط تیم پرسپولیس در این دیدار به گونه‌ای بود که چاره‌ای بجز پیروزی نداشت و دایی خوب می‌دانست با بردن استقلال می‌تواند با یک تیردونشان بزند. اول از همه فتح دربی یعنی بازگشت دوباره‌ی او به اوج محبوبیت و دوم این‌که دربی بهترین فرصت برای او بود تا خاطره‌ی بد تیم ملی را از بین ببرد و ثابت کند او هم می‌تواند مرد بازی‌های بزرگ باشد.

خوشحالی بیش از حد علی دایی پس از پایان بازی خود گواه این قضیه هست که علی دایی در چند وقت اخیر فشارهای زیادی را تحمل کرده و دربی تهران بهترین فرصت برای او بود تا خود را از زیر فشارهای چند وقت اخیر خلاص کند.

درست در لحظاتی که اکثر فوتبال دوستان منتظر یک تساوی کسل‌کننده دیگر بودند این کریم باقری بود که با شوتی سرکش و زیبا دروزاه وحید طالب لو را باز کرد تا ثابت کند او می‌تواند ۸۵ دقیقه در زمین راه برود ولی در یک لحظه توانایی این را دارد که نتیجه‌ی یک دیدار سرنوشت‌ساز هم‌چون دربی را تحت تاثیر قرار بدهد

درست در لحظاتی که اکثر فوتبال دوستان منتظر یک تساوی کسل‌کننده دیگر بودند این کریم باقری بود که با شوتی سرکش و زیبا دروزاه وحید طالب لو را باز کرد تا ثابت کند او می‌تواند ۸۵ دقیقه در زمین راه برود ولی در یک لحظه توانایی این را دارد که نتیجه‌ی یک دیدار سرنوشت‌ساز هم‌چون دربی را تحت تاثیر قرار بدهد.

درست در همین لحظات است که فرق بین بازیکنان بزرگ و بین‌المللی با بازیکنان متوسط آشکار می‌شود بازیکنی مانند سیدصالحی ازدوقدمی توپ را به دست دروازه بان می‌کوبد ولی کریم باقری با ۳۶ سال سن از فاصله ۳۰ متری دروازه حریف را باز می‌کند. کریم باقری ۳۶ ساله باز هم ثابت کرد که یک بازیکن تمام نشدنی است و هنوز هم می‌تواند شاه مهره بازی‌های بزرگ لقب بگیرد.

برای کریم باقری و درخشش او باید خوشحال بود ولی در دل درخشش کریم باقری یک واقعیت تلخ و دردناک نهفته است و آن این است که هنوز هم فوتبال ما موفق نشده است یک هافبک مقتدر و با کلاس هم‌چون کریم باقری کشف کند. کریم باقری باید الگویی باشد برای بازیکنان جوانی که به دنبال ستاره شدن و درخشیدن هستند.

کریم باقری نقشی فراتر از یک بازیکن را در پرسپولیس ایفا می‌کند درست مانند لحظه‌ای که او با دخالت به موقع خود مانع از اوج گیری دعوای خجالت آور شیث رضایی و علیرضا حقیقی شد. به راستی چه کسی میتوانست به غیر از کاپیتان باقری به دعوای مضحک رضایی و حقیقی پایان دهد.

قطعن برد پرسپولیس در دربی ۶۸ می‌تواند یک عامل روحیه بخش برای سرخپوشان باشد هرچند نباید از نقش مرفاوی در ثبت این پیروزی به سادگی گذشت. صمد مرفاوی با تصمیات اشتباه خود بار دیگر ثابت کرد که مرد روزهای بزرگ نیست.

صمد مرفاوی برخلاف علی دایی ابزار بهتری برای پیروزی در دربی ۶۸ در اختیار داشت. استقلال از لحاظ مهره و داشتن بازیکن تاثیرگذار در سطح بالاتری نسبت به پرسپولیس قرار داشت ولی صمد مرفاوی با بدسلیقگی تمام نتوانست از مهره‌های کارساز خودش به درستی بازی بگیرد و این ضعف را باید در شخصیت و کاریزمای مرفاوی جست و جو کرد.

استقلال موفق نشد پرسپولیسی را شکست بدهد که به گفته‌ی کارشناسان و هواداران این تیم اصلن و ابدن خوب بسته نشده است و به غیر از سه ،چهاربازیکن بخصوص , بقیه‌ی بازیکنان این تیم بازیکنان متوسطی هستند که جواب‌گوی توقعات هواداران بی‌شمار پرسپولیس نیستند.

استقلال باخت چون سرمربی این تیم مرد روزهای بزرگ نیست و او شجاعت و جاه‌طلبی لازم برای پیروزی در دربی ۶۸ را نداشت

استقلال باخت چون سرمربی این تیم مرد روزهای بزرگ نیست و او شجاعت و جاه‌طلبی لازم برای پیروزی در دربی ۶۸ را نداشت. برخلاف او علی دایی با اعتماد به نفس مثال زدنی و روحیه جاه‌طلبی خود توانست با یک تیم متوسط استقلال را شکست دهد. دلیل پیروزی پرسپولیس و باخت استقلال را باید در تفکرات سرمربی دوتیم جست و جو کرد.

بردن و عادت به این امر مهم فاکتوری بود که پرسپولیس در اوایل فصل از آن بی بهره بود. سرخپوشان به خصوص بعد از دیدار با شاهین بوشهر از لحاظ روحی و روانی در بدترین شرایط ممکن قرار داشتند و در این شرایط حساس و بحرانی است که نقش شخصی مانند علی دایی پر رنگ‌تر از همیشه می‌شود.

در واقع باید گفت علی دایی در مدت کمی که سرمربی پرسپولیس بوده هدف اول خود را بازسازی دوباره سرخپوشان و رساندن آن‌ها به شرایط روحی و روانی مطلوب قرار داد و توانست تا حدودی اعتماد به نفس از دست رفته سرخپوشان را به آن‌ها بازگرداند.

نمونه بارز این اتفاق را می شود در دربی ۶۸ جست و جو کرد آن‌جا که سرخپوشان بازی باخته را با برد شیرین عوض کردند. قطعن تغییر دادن نتیجه در دیدارهای حساسی چون دربی و بردن بازی باخته در کنار مسایل فنی احتیاج به یک روحیه‌ی جاه طلبی و جسارت لازم برای رسیدن به پیروزی دارد.

علی دایی تا اینجای کار توانسته پرسپولیس فاقد اعتماد به نفس چند هفته‌ی گذشته را تبدیل به تیمی کند که تا لحظه آخر برای رسیدن به پیروزی فکرمی‌کند.

کسب سه پیروزی پی در پی برای پرسپولیس کم ستاره دایی قطعن می‌تواند اتفاق خوشایندی باشد. او بعد از فتح دربی حالا برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا و از همه مهم‌تر قهرمانی جام حذفی می‌جنگد.

پرسپولیس با شکست استقلال توانست حریف را دچار بحرانی کند که ممکن است چند قربانی بگیرد و منجر شود به از دست دادن امتیاز هایی که هرکدام حکم مرگ و زندگی را دارند.

استقلال جدی‌ترین رقیب پرسپولیس و علی دایی برای کسب سهمیه‌ی لیگ قهرمانان آسیا به حساب می‌آید که حالا و بعد از باخت در دربی در بدترین شرایط ممکن قرار داد و هواداران استقلال خواستار استعفای مرفاوی و آشتیانی هستند.

قطعن تغییر و تحولات احتمالی در استقلال می‌تواند زمان و انرژی زیادی از این تیم بگیرد و از آن طرف حضور استقلال در بازی‌های آسیایی می‌تواند بهترین فرصت ممکن را برای علی دایی و پرسپولیس مهیا کند تا شانس خود را برای گرفتن سهمیه افزایش دهند.

کسب سهمیه‌ی لیگ قهرمانان آسیا و حضوری موفق در جام حذفی کم‌ترین انتظاراتی هستند که هواداران سرخ از علی دایی و تیم تحت هدایتش دارند.

پرسپولیس روحیه و اعتماد به نفس لازم ،برای ادامه روند پیروزی‌های خود در لیگ را دارد به شرط آن که این تیم دچار غرور کاذب نشود و با همان جدیت و جاه‌طلبی لازم به دنبال موفقیت و کسب امتیازهایی باشد که هر کدام نقش تعیین کننده‌ای دارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment