Saturday, 18 July 2015
05 August 2020
اندیشه‌گار

«سایز انسان با مدل‌های مانکن در تصادف ماشین جور در نمی‌آید»

2013 April 20

سینا رهنما / رادیو کوچه

sina@koochehmail.com

خیلی وقت است که از مانکن‌های نشانه‌دار در ماشین‌ها استفاده می‌شود تا درصد خسارت احتمالی به سرنشینان و راننده‌های ماشین مشخص شود. مسئله این‌جاست که تحقیقات جدید نشان می‌دهد مدل‌های مانکن دیگر با واقعیت سایز و اندازه‌های مردم مرتبط نیستند در نتیجه به همان اندازه ممکن است خطر بیشتری در کمین راننده‌ها یا سرنشینان ماشین باشد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به گزارش «مرکز ویک فارست در تحقیق آسیب دیدگی» در ویرجینیای آمریکا، زمانی در سال ١٩٧۶ که مانکن‌ها را برای تست طراحی کردند، برآورده اولیه از آدم متوسط این ابعاد بود: قد یا ارتفاع ١٨٠ سانتی‌متر و وزن ٧٧ کیلوگرم. این آمار مفروض یک فرد متوسط در آمریکا بود ولی الان یک فرد به طور متوسط ١١ کیلو سنگین تر است و دو و نیم سانتی‌متر هم، کوتاه‌تر.

«اسکات گیزیک» از دانشمندان این موسسه می‌گوید: «این تفاوت جدی فعلی میان مردم و مانکن‌های آزمایشی در تصادف است.» هرچند متوسط را نمی توان نماینده تمامی جامعه یا اکثریت آن دانست، اما با این حال، دیگر کسی در سایز مانکن‌ها پشت ماشین نمی‌نشیند.

09042013_Sina_Crash test Not for dummies_Pic01

برخی کشورها مثل چین، شاهد انفجار جدی در بازار فروش خودرو هستند و در حوزه امنیت سرنشین خودرو، این مسئله مهم است که بدانیم سایز و قد متوسط یک چینی، با یک آمریکایی متفاوت است. دلیل آن نیست که البته بگوییم تست‌هایی که الان روی ماشین و برای تصادف صورت می‌گیرد بی‌خودی و الکی است، اما خیلی هم نمی‌تواند دقیق باشد.

نمی‌توانیم بگوییم تست‌هایی که الان روی ماشین و برای تصادف صورت می‌گیرد بی‌خودی و الکی است، اما خیلی هم نمی‌تواند دقیق باشد

در حال حاضر، مانکن مورد نظر در سه سایز است، سایز مرد، کمی کوچک‌تر برای استفاده از زنان و البته دو مانکن کوچک برای کودکان. مسئله اما جدی‌تر از این حرف‌هاست. مانکن‌ها جنس مناسبی ندارند. یعنی این که درون آن‌ها اسکلت‌بندی و استخوان و یا اعضای داخلی بدن طراحی نشده که مشخص شود در صورت بروز فشار، کدام استخوان یا کدام اعضای بدن آسیب می‌بیند.

برای این که این فشارها را اندازه گیری کنند، در نقاط مختلف سنسورهایی نصب شده که فشار آن نقطه را نشان می‌دهد اما باز هم این سنسورها نمی‌تواند نشان دهد سر استخوان‌ها یا اعضای شخص، چه بلایی می‌آید. ضمن این که باید بدانیم حتی مقاومت استخوان در جوان‌ها و سالمندها، متفاوت است.

به همین دلیل بررسی‌ها برای عوض کردن این مدل مانکن ادامه دارد. «کنسرسیوم جهانی مانکن‌های مدل انسانی» که با برخی از شرکت‌های ماشین سازی مانند کرایسلر و جنرال موتورز همکاری دارد، راه جدیدی پیدا کرده است: طراحی یک آدم هالوگرام یا یک مدل انسانی کامپیوتری. محقق این طرح می‌گوید: «ما می‌خواهیم بتوانیم آسیب احتمالی روی مردم واقعی را امتحان کنیم، مثل کسانی که چاق و به قولی درشت هستند و یا این که در مقاطع مختلف سنی هستند و مقاومت بدنی آن‌ها متفاوت است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,