Saturday, 18 July 2015
20 January 2021
گزارش روز

«غول خفته زلزله تهران»

2010 February 08

سام شریف/ رادیوکوچه

پس از وقوع زلزله فیروزکوه در اول بهمن که بیش از 30 پس لرزه داشت، دوباره بحث‌هایی در مورد امکان وقوع زلزله در تهران و خسارت‌های احتمالی آن داغ شد تا جایی که وزیر بهداشت ایران، «مرضیه دستجردی» در مصاحبه با رجا نیوز گفت:«با توجه به وقوع زلزله در فیروزکوه طی هفته‌های گذشته و احتمال این خطر در تهران میلیونی باید همگی آمادگی لازم را برای مقابله با این پدیده غیرمترقبه به دست آوریم.» همواره در مورد خطرات زلزله تهران و ابعاد فاجعه بار آن به مناسبت‌های گوناگون سخنانی گفته شده‌است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در همین راستا «بهرام عکاشه»، پدر زلزله‌شناسی ایران گفت: «اگر زلزله‌ای به وسعت و شدت زلزله هائیتی در تهران رخ دهد، میزان خسارات و تلفات انسانی آن 10 برابر بیشتر خواهد بود.» عکاشه با بحرانی خواندن وضعیت شهر تهران در هنگام وقوع زلزله مشابه هائیتی در پایتخت ایران افزود: «مساله فوق‌العاده جدی است و این واقعیت را نمی‌توان کتمان کرد که این واقعه به احتمال زیاد در تهران هم رخ خواهد داد ولی علم بشر نمی‌تواند زمان دقیق و حتی سال و دهه وقوع آن‌را بیان کند.»

کلانشهر تهران نیز نه‌تنها از خطر زلزله ایمن نیست بلکه سال‌هاست در انتظار زلزله‌ای ویرانگر با قدرت بالای 7 ریشتر به سر می‌برد

کلانشهر تهران نیز نه‌تنها از خطر زلزله ایمن نیست بلکه سال‌هاست در انتظار زلزله‌ای ویرانگر با قدرت بالای 7 ریشتر به سر می‌برد. آخرین زلزله در تهران 172 سال پیش اتفاق افتاد و بر همین اساس وقوع زلزله تهران 14 سال تاخیر زمانی دارد. عامل اصلی وقوع زلزله در تهران وجود 15 گسل در این منطقه  است که سه گسل در این میان هریک به تنهایی پتانسیل ایجاد زلزله‌ای بیش از 7 ریشتر را دارا هستند.

سوالی که برای ما مطرح می‌شود این است که در صورت وقوع زلزله تهران چه مشکلاتی پیش روی این شهر قرار دارد؟

در همین راستا با «مهدی میری»،مهندس عمران گفت‌و گو کردیم. او که ناظر پروژه‌های بزرگ عمرانی در تهران بوده است با تاکید بر نقص‌های گوناگون در عرصه اجرا و مدیریت گفت: «متاسفانه اگر در تهران زلزله‌ای در حدود 5 ریشتر بیاید 85 درصد ساختمان‌های تهران تخریب خواهد شد.» او با انتقاد از سیستم آموزشی دانشگاه‌های کشور سازمان نظام مهندسی را نیز از تقصیر مبرا ندانست وگفت:«متاسفانه در سازمان نظام مهندسی باندبازی‌های بسیاری وجود دارد منتها در سال‌های اخیر با  توجه به حوادث رخ داده در کشور و اقدامات غیرقانونی برخی ناظران این سازمان تحت‌فشار افکار عمومی مجبور شد تعهدات بیشتری را برای مهندسین در نظر بگیرد.»

عدم وجود گروه‌های امداد و نجات، قطع لوله‌های آب و شبکه برق، آتش سوزی ناشی از ترکیدن لوله‌های گاز و بسیاری مشکلات دیگر بر خود مشکل زلزله دامن زده و بحران را جدی‌تر می‌کند

پیامدهای زلزله در تهران آنقدر زیاد است که از حوصله‌ی خواننده خارج است. مشکلاتی چون ناامنی و آشوب بعد از زلزله نیز وجود دارد که مربوط به حوزه روانشناسی و جامعه شناسی می‌باشد. عدم وجود گروه‌های امداد و نجات، قطع لوله‌های آب و شبکه برق، آتش سوزی ناشی از ترکیدن لوله‌های گاز و بسیاری مشکلات دیگر بر خود مشکل زلزله دامن زده و بحران را جدی‌تر می‌کند.

پدر زلزله‌شناسی ایران با عنوان این مطلب که گره این کار آن‌چنان پیچیده است که هیچ مقام و مسوولی قادر به باز کردن آن نیست، گفت: «باید با تدبیر سیاست‌ها و راه‌کارهایی در دراز مدت به فکر خروج از بحران زلزله در تهران باشند. چون با این شرایط هیچ شهردار و رییس‌جمهوری نمی‌تواند تهران را از آسیب‌پذیری نجات دهد.»

این درحالی است که در تازه‌ترین نظرسنجی خبرگزاری دانشجویان ایران «مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران» درمورد زلزله حدود ‌٧۵ درصد مردم تهران نسبت به استحکام ساختمان محل سکونت خود در برابر زلزله اطمینان خود ندارند. نتایج این نظرسنجی حاکی‌است تنها ‌٣/۵١ درصد شهروندان مقاله‌ای پیرامون زلزله و عواقب آن در مطبوعات مطالعه کرده‌اند هم‌چنین ‌٨٢ درصد میزان آمادگی عملی مردم را در مواجهه با زلزله کم دانسته‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,