Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
مجله خبری تاجیكستان

«قطع مجوز فعالیت ‘صدای خراسان’ در تاجیکستان»

2013 April 22

کیومرث، عبدالعزیز/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

فعالیت رادیو  «صدای خراسان» در تاجیکستان برای مدت قطع گردید. مسوولین این رادیو که مقرش در جمهوری اسلامی ایران است، گفته‌اند «مقامات تاجیکستان پخش آن را برای سه ماه در حدود این کشور متوقف کرده‌اند» .

تارنمای رسمی این رادیو  اقدام وزارت امور خارجی تاجیکستان را «غیر منظقی» نامیده‌است‌. این هم در حالی که «عبدالفیض عطایف» سخنگوی وزارت امور خارجی تاجیکستان دلیل قطع رادیو «صدای خراسان» را در نقض قانون‌گذاری این کشور عنوان کرده‌است .

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

چندی پیش، بیش‌تر رسانه‌ها با تکیه به گفتگوی «صدای خراسان» با «رحمت اله زایروف» رییس حزب سوسیال – دموکرات تاجیکستان، که از مخالفین سرسخت حزب حاکم گفته می‌شود، نوشتند «کشور چین از خه مرز معین‌شده بیش‌تر وارد خاک تاجیکستان شده‌است. این اطلاع را بعدن هم «رحمت اله زایروف» و هم وزارت امور خارجی تاجیکستان رد کردند. آقای زایروف گفت این صحبت او با «صدای خراسان» یک سال پیش صورت گرفته بود و نمی‌داند چرا امروز خبرساز شده‌است .

 «عبدالفیض عطایف» سخنگوی وزارت امور خارجی تاجیکستان گفته که قانون‌گذاری تاجیکستان اجازه می‌دهد، فعالیت یک رسانه خارجی برای رعایت نکردن معیار، یعنی پخش اطلاعات بی‌اساس مسدود شود. به تاکید وزارت امور خارجی مسوولین «صدای خراسان» قبل از پخش خبر می‌بایست تا کجا صحت داشتن آن را معین می‌کردند. به تاکید او «تنها به دلیل دوستی و همکاری‌های مشترک با ایران فعالیت رادیو این کشور را کاملن متوقف نکرده، تنها برای سه ماه اجازه پخش ندادیم» .

اما به ادعای مسوولان «صدای خراسان»، «رد ادعای رییس حزب سوسیال – دموکرات تاجیکستان از سوی وزارت امور خارجی این کشور ایرادی را متوجه صدای خراسان نمی‌سازد. زیرا این رسانه بر اساس وظیفه ذاتی و طبیی خود در حوزه اطلاع‌رسانی تنها به پوشش خبری یک رسانه روسی و نقل سخنان یک شخصیت سیاسی پرداخته و خبر دروغی را منتشر نکرده‌است. آن‌ها از مقامات وزارت امور خارجی تاجیکستان پرسیده‌اند، که «حتا با فرض نادرست بودن اظهارات مقامات حزب سوسیال-دموکرات چرا مجوز خبرنگاران صدای خراسان باید لغو شود؟»

در حالی که به تاکید مسوولان صدای خراسان این رادیو «همواره رسالت خود را اطلاع‌رسانی دور از حاشیه‌سازی و جنجال آفرینی قرار داده ‌است و لغو مجوز خبرنگاران خود در «دوشنبه» را به دلیل تکذیب شدن محتوای یک خبر منصفانه و منطقی نمی‌داند».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,