Saturday, 18 July 2015
18 January 2021
گفت‌و گوی روز با سخن‌گوی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی

«خانواده فعالان مدنی در محاصره محدودیت‌ها»

2010 February 08

اردوان روزبه/ رادیوکوچه

دیر زمانی است در طول سال‌های گذشته با هر حرکت اجتماعی  بسیاری از فعالان مدنی درقومیت‌های ایران برخورد شده است .در بعد از انتخابات خرداد سال 88 این برخوردها با شدت بیشتری صورت گرفته است و تا حدی بوده که بسیاری از فعالان قومی در ایران دستگیر شده‌اند. اما نکته مهم‌تر این است که خانواده‌های آنان نیز در محدودیت زیادی برای انتقال اطلاعات مربوط به آن‌ها قرار دارند.

طبق آخرین اطلاعات «سعید متین‌پور» یکی از فعالان آذربایجانی که در زندان به سر می‌برد با مشکل قلبی مواجه شده و تلاش‌های مداوم هم‌کاران رادیو کوچه برای کسب اطلاع از همسر او کاملن بی‌نتیجه بود. در رابطه با این محدودیت‌ها اردوان گفت‌و‌گویی داشته با «یاشار‌حکاک‌پور»  سخن‌گوی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی ترک:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آقای حکاک‌پور مطلع هستیم که آقای سعید‌متین‌پور، یکی از فعالان آذری زبان که 8 سال حکم زندان دارند و در حال حاضر در اوین هستند به لحاظ جسمی در وضعیت خوبی قرار ندارند و با توجه به این‌که ذکر می‌شود ایشان دچار حمله قلبی شده‌اند آیا حمایتی در مورد وضعیت جسمی ایشان به لحاظ درمان در خارج از زندان یا پزشکان زندان انجام شده است؟

آن‌طور که مطلع هستید آقای ‌متین‌پور از فعالان حقوق بشر آذربایجانی هستند که به 8 سال زندان محکوم شده‌اند اما متاسفانه به دلیل شکنجه‌های قبل از زندان در دوران بازداشت موقت در مدت 9 ماهه‌ای که در اداره اطلاعات زنجان و بند 209 زندان اوین بودند، در دوران محکومیتی که الان طی می‌کنند دچار مشکلات جسمی از جمله مشکل قلبی شده‌اند و تلاش خانواده او برای گرفتن مرخصی از مسوولین زندان بی‌نتیجه بوده و می‌گویند که زندانیان امنیتی حق استفاده از مرخصی را ندارند. آقای ‌متین‌پور زمانی که بازداشت شده بودند هم تحت نظر پزشک بودند و در میانه‌های معالجه او را به حکم قاضی صلواتی (قاضی 15 دادگاه انقلاب تهران )حکم 8 سال زندان داده و زندانی کردند. یک بار در اواخر شهریور ماه دچار عارضه قلبی شد که نمی‌توانست صحبت کند و هم‌بندی‌هایش او را به پزشک زندان بردند و پزشک هم بدون معالجه قرص اعصاب برای او تجویز کرد و مشکل او را بیماری اعصاب تشخیص دادند. آقای ‌متین‌پور بعد از بهبودی به این قضیه اعتراض کردند و از مصرف داروها خودداری کردند. اما در هفته گذشته هم دوباره یک مشکل قلبی برایشان پیش آمد. خانواده او و فعالان حقوق بشر آذربایجانی به شدت نگران  وضعیت او هستند. تا حالا هم هیچ نوع امکانات پزشکی و درمانی در اختیار ایشان قرار داده نشده و از امکانات درمانی محروم هستند.

به چه علت تا این حد در مورد آقای متین‌پور حساسیت وجود دارد؟ حتا در مورد انعکاس اخبار ایشان توسط خانواده‌شان هم  محدودیت است. ما تماس‌های زیادی داشتیم اما ارتباطات قطع می‌شود و خانواده او در تهدید هستند. چه حساسیتی روی آقای سعید‌متین‌پور وجود دارد؟

آقای ‌متین‌پور از فعالان حقوق بشر آذربایجانی و از روشنفکران نسل جوان آذربایجان هستند و راهی که پیش گرفتند برای اکثر جوانان آذربایجان الگو شده که این مساله موجب حساسیت حکومت شده و ماموران امنیتی قبل از این‌که ایشان را دستگیر کنند نسبت به او حساسیت داشتند. آقای ‌متین‌پور فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینه دفاع از حقوق زندانیان سیاسی و ارایه و ثبت مفهوم حقوق بشر در آذربایجان داشتند. این فعالیت‌ ایشان با حساسیت جدی مسوولان امنیتی روبرو بوده است.

علاوه بر آن از فعالانی بودند که در مطبوعات زنجان فعالیت داشتند و در مورد مسایل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی مطالبی می‌نوشتند. هم‌چنین یکی از فعالان و شناخته‌شده‌ترین افراد زنجان در زمینه اجتماعی بودند که مامورین امنیتی ایران در این مساله حساسیت بیش از حد داشتند و نمی‌خواستند راهی که آقای ‌متین‌پور انتخاب کرده دیگر فعالان آذربایجانی  هم انتخاب کنند. ایشان به صورت واضح خواهان حقوق انسانی و رفع تبعیض اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در اکثر آذربایجانی‌ها بودند و می‌خواستند دانش‌آموزان زنجان و دیگر شهرهای آذربایجان به زبان مادری خودشان در مدارس درس بخوانند اما این خواسته‌ها در آذربایجان با برخورد شدید نیروهای امنیتی مواجه هستند.

آیا چون ایشان دستگیر شدند در وضعیت دیگر فعالان آذربایجان تغییر ایجاد شده است؟

مدت‌ها است که فشارها بر فعالان آذربایجان وجود دارد ولی در سال‌های اخیر رسانه‌هایی ایجاد شدند و این مسایل را پوشش می‌دهند. در مراسم تشییع جنازه آقای بخت‌آور 22 تن از فعالین آذربایجانی بازداشت شدند که از این بین «هادی‌مرتضا‌سیلاب» (مدیر مسوول نشریه دانشجویی دان اولدوزو در دانشگاه صنعتی اصفهان)، «علی‌تهمتن» (استاد موسیقی آذربایجانی) و «رضا‌ابری» از فعالان مدنی آذربایجانی در تبریز هنوز در بازداشت بسر می‌برند و از سرنوشت «یعقوب‌وجودی» و «فردین‌اصغری» و چند تن دیگر از بازداشت‌شدگان هنوز اطلاعی در دست نیست. عده‌ای هم به قید وثیقه 30 میلیون تومانی آزاد شدند که از این جمله می‌توانیم «ابراهیم‌آسمانی» و «ابراهیم‌‌فرج‌زاده» و چند نفر دیگر را نام ببریم که این‌ها را برای دادگاه دوباره احضار خواهند کرد.

علاوه بر آن خبر بازداشت دو تن از هواداران تیم تراکتورسازی تبریز به نام‌های «عبداله‌صدوقی» و «محمد‌ولی‌مرادی» در جریان چاپ پوستر تبلیغاتی برای این تیم آذربایجانی است. تیم تراکتورسازی تبریز یکی از تیم‌های فوتبالی است که در لیگ برتر فوتبال ایران بازی می‌کند اما بازی‌های این تیم صرفن یک مسابقه فوتبال نیست بلکه به محلی برای گفتن خواسته‌های آذربایجانی‌ها تبدیل شده است و تماشاگران شعارهایی نظیر «یاشاسین آذربایجان» یعنی «زنده باد آذربایجان» و دیگر شعارهای ملی و زبانی ‌آذربایجانی‌ها را سر می‌دهند که این تشویق ‌آذربایجانی‌ها هم موجب حساسیت نیروهای امنیتی شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment