Saturday, 18 July 2015
08 August 2020
اندیشه‌گار

«‫حضور غیرمستقیم با روبات در حال گسترش است‬»

2013 April 24

سینا رهنما / رادیو کوچه
‏sina@koochehmail.com

«گریدی فافمن»، پسر کوچک و ده ساله‌ای است که دو برادر بزرگتر از خود دارد و از قضا خیلی بازیگوش و شلوغ هم هستند اما وقتی گریدی مجبور شد برای درمان از همه دور باشد، به مدت دو ماه، یک روبات به نمایندگی او در خانه و مدرسه و کلاس می‌رفت و به او اجازه می‌داد با بقیه در تماس باشد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«گریدی فاهمن» به همین شکل روباتی که تصویرش بالا هست، با جهان خارج در تماس بود. وقتی پزشکان گفتند باید مغز استخوان به او پیوند زده شود، معنی‌اش این بود که نه تنها برای جراحی که برای مدتی پس از آن هم با کسی در تماس نخواهد بود.
خانواده هافمن به یک شرکت روبات‌سازی رفته و آن‌ها را متقاعد کردند که روباتی برای این کار بسازند. روبات یادشده دو دوربین دارد که به مثابه چشم عمل می‌کنند و صدای محیط را هم می‌گیرد و به شخصی که در آن‌جا حضور ندارد، می‌رساند. با کمک کامپیوتر هم می‌تواند حرکت کند. البته مشکل اصلی روبات‌ها را دارد: نمی‌تواند از پله بالا یا پایین برود.

andishegar-240413-1345-001

حضور روباتی به گریدی اجازه داد در تولدها، کلاس مدرسه و در کنار برادرانش باشد. به قول برادرانش، خیلی وقت‌ها خوب بود که روبات به جای او آن‌جا بود چرا که هم می‌توانستیم اذیتش کنیم هم این‌که دکمه ساکت کردن صدا داشت و می‌رفتیم و خاموشش می‌کردیم.
این مسئله باعث شد بازار حضور غیرمستقیم به طور جدی به جریان بیافتد. روباتی که گریدی از آن استفاده می کند حدود 10 هزار دلار است اما حالا یک شرکت روباتی با هزینه دو هزار دلار طراحی کرده که آی‌پد روی آن نصب می‌شود و با یک اپ می‌شود آن‌را کنترل کرد.
موارد مفید و خوب این کار این است که خیلی کارها را می‌شود با این شکل به طور غیرمستقیم انجام داد. برای مثال مردم می‌توانند از فاصله دور به موزه‌ها و نمایشگاه‌ها بروند و حتی در ساعاتی که موزه تعطیل است، از آن بازدید کنند. یا پزشکان برخی از حضورها و ویزیت‌ها را می‌توانند به این شکل دنبال کنند. برای کم‌تر کردن هزینه‌های دفتر و محل کار، روبات‌ها می‌توانند به جلسه‌ها بروند. حتی چراغ لیزری هم برای آن‌ها طراحی شده که بتوانند به جایی که می‌خواهند اشاره هم بکنند.
خیلی‌ها می‌گویند حالا وقت راه انداختن ارتش روبات‌هاست اما هم عملکرد روبات‌ها محدود است و هم قیمت آن‌ها بالاست در نتیجه برای امور مناسب و به قولی کار راه‌بنداز، بهتر جواب می‌دهد.

درباره‌ی این روبات بیشتر بدانید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,