Saturday, 18 July 2015
25 February 2020
‫تازه‌های موسیقی زیرزمینی، بخش ششم‬

«غیر مجاز»

2013 April 24

‫نویسنده: خسرو  کیان‌راد، اجرا: امیر فاخر، حسین میرزاقلی / رادیو کوچه

سلامی دوباره به اهالی رادیو کوچه، به‌ویژه شما که هر هفته غیرمجاز رو دنبال می‌کنین. من امیر فاخر و من حسین میرزاقلی با ششمین‌ برنامۀ غیرمجاز در خدمتتون هستیم. بازم چهارشنبه اومد تا تازه‌های موسیقی زیرزمینی رو به گوشتون برسونیم. با ما بمونید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ما اصطلاح ِ «موسیقی زیرزمینی» رو زیاد می‌شنویم. اصطلاحی که واسه یه بخش از تولیدات ِ موسیقایی تو ایران به کار می‌ره. همون‌طوری که می‌دونید این اصطلاح از اروپا و امریکا اومده و تو اون سرزمینا بیش‌تر به آثار موسیقایی می‌گفتن که در تعارض با جریان ِ رایج و بازار آزادِ موسیقی ِ مردم‌پسند قرار داشت. اما وضع تو ایران تا اندازه‌ای فرق می‌کنه. در واقع تو ایران شاید بیشتر دو عامل ِ مجوز و بعدها مافیای موسیقی باعث شده که یه سری آثار به شکل غیر رسمی منتشر بشن. به این دسته از تولیدات موسیقایی، البته با یه نگاه دولتی، معمولن «غیرمجاز» می‌گن. خیلیا فک می‌کنن شاید واژه «غیرمجاز» بیش‌تر از اصطلاح «زیر زمینی» با این آثار جور دربیاد. شما چی فک می‌کنید؟

آثار هفته:

اما ببینیم واسه این هفته چه کارای تازه‌ای انتخاب شدن. اولین آهنگی که براتون پخش می‌کنیم بازخونی یه تصنیفِ قدیمیه با نام «هر چه کنی»، اثر شوریده شیرازی. تو این کار سردار سرمست، پیانو زده، سهیل پیغمبری کلارینت و حسام محمدیان‌پور پرکاشن. این آهنگ در استودیو صبا، توسط کاوه عابدین ضبط شده. گوش می‌دیم به «هر چه کنی» با صدای ماکان اشگواری:

بعد از ترانه «هر چه کنی»، می‌رسیم به آهنگ «مرز» اجرای مشترکی از کیا کلهر و کسرا عزیزا. مرز ترانه‌ای داره از رضا کیاسالار. موسیقی ِ اون از کیا کلهره، با تنظیم کسرا عزیزا و پدرام آزاد. تو این کار کسرا عزیزا نوازنده گیتار سولو هم بوده.
ترانه مرز رو شنیدید، اجرای مشترکی از کیا کلهر و کسرا عزیزا. اما سومین ترانه امروز، کاریه به زبان انگلیسی با نام  «خورشید و ماه» با صدای آزاده.

gheiremojaz6-240413-1415-001
آلبوم هفته:
خب ببنیم از آلبوم‌های تازه چه خبر!
گروه «پُتک» به تازگی آلبومی با اسم ِ «نبرد» منتشر کرده که از هشت قطعه با نام‌های کینه، نبرد، کابوس، عمق سکوت، مترسک‌ها، شمارش معکوس، سرود توفان و ارمغان تاریکی تشکیل شده.  باهم یکی از آهنگای این آلبوم با نام «شمارش معکوس» رو می‌شنویم:

اما خبر خوب برای بچه‌های داخل ایران این‌که آلبوم تازه گروه «ماورا» با نام  «Season of Salvation» از این هفته از داخل ایران هم قابل تهیه است. کافی ِ به صفحۀ فیس‌بوک ِ «ماورا» برید و با شماره‌ای که اون‌جا هس تماس بگیرید.

اجرای هفته:
می‌رسیم به اجراهای پیش رو. چهارم می، گروه «رادیو تهران» به همراه گروه «هایپرنوا» در تورنتوی کانادا کنسرت مشترکی خواهند داشت. همچنین نهم ژوئن حامد نیک‌پی در سانفرانسیسکو برنامه داره. و باز تورنتو، در یکم ژوئن این بار میزبان گروه کیوسکه.

gheiremojaz6-240413-1415-002

معرفی هفته:

برای بخش معرفی این هفته می‌خوایم به سراغ یه گروه راک تو مشهد بریم. شما حتمن اسم «منفی یک» رو شنیدن. منفی یک گروهی بود که خودش رو با آلبوم «حس لعنتی» به دنیای موسیقی راک ایران معرفی کرد. این گروه پر انرژی تشکیل شده از:
سیامک بغدادی، مسعود  و سعید فیاض‌زاده، حامد مبارز، سعید توانایی و علی باغ‌فر.
اما دومین آلبوم این گروه به اسم ِ «گوزن‌های شمالی» مخاطبای بیش‌تری رو جذب خودش کرد.  ترانه‌های این آلبوم از سعید تواناییه، و وکال حامد و سیامک بودن. از قطعه‌های این آلبوم می‌شه به ارتش قاتلان، پایان ِ باز و مدار ۶۰ درجه اشاره کرد.
اونا همچنین تا حالا سه اجرا تو ارمنستان داشتن. البته ششم بهمن ۱۳۹۱ هم قرار بود تو تهران یه اجرای پژوهشی داشته باشن که ده روز قبل از اجرا این برنامه لغو شد. اگه موافقین با هم یه ترانه از ‌ آلبوم «گوزنای شمالی» رو بشنویم:

gheiremojaz6-240413-1415-003

با شنیدن ترانۀ «ارتش قاتلان» از بچه‌های گروه «منفی یک» می‌رسیم به پایان ششمین قسمت ِ غیرمجاز. امیدوارم از آهنگای امروز انرژی گرفته باشین. صفحه فیس‌بوک غیرمجاز رو فراموش نکنین. فایل صوتی هر برنامه، تو صفحۀ فیس‌بوک ِ ما هست، همچنین اون‌جا می‌تونین کلی کارای جدید بشنوین. ترانه‌های تازه‌تونُ واسه‌مون بفرستین و ما رو از خودتون بی‌خبر نذارین.
خانما و آقایون این بود ششمین برنامۀ «غیرمجاز»، کار مشترک خسرو کیان‌راد (نویسنده متن)، امیر فاخر و حسین میرزاقلی (گوینده) از رادیو کوچه. سپاس از شما که هم‌راه بودین و هم‌ترانه. تا هفته دیگه و غیرمجازی دیگه، ساز  ِدلتون میزون و پُر تپش.

صفحه‌ی فیسبوک غیرمجاز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,