Saturday, 18 July 2015
14 May 2021
میز انتخابات

«‫از ائتلاف هاشمی،موسوی و کروبی تا باند احمدی‌نژاد، طلحه و زبیر»

2013 May 05

رضا حقیقت‌نژاد / رادیو کوچه

سخت است به این ایام گفت روزهای پیش از انتخابات، نظام ولایی کماکان زور می‌زند تبدیلش کند به رقابتی درون خانوادگی همراه با مقادیری فحش به احمدی نژاد که می‌خواهند هر جوری شده از خانه بیرونش کنند. البته الان که ترس از بازگشت هاشمی به میدان است، دوز همین فحش کاری ها هم کاهش پیدا کرده ولی صورت کلی ماجرا همین است.

اکبر سقلمه چی و حکومت ناصرالدین شاهی
احتمالا «ملا برفی» را نمی‌شناسید، جایی است در کوهستان های غرب فارس و مهم تر اینکه نام شخصیتی مشهور است در همان وادی که علیه ناصرالدین شاه شورید. ملا برفی از طایقه سُقُلمه چی بود، شورش ملابرقی، سُقُلمه‌ای عظیم علیه ناصرالدین شاه بود و سرانجامش به اعدام ختم شد. حالا چی شد که ملا برفی را گره زدیم به انتخابات ۸۸؟ بهانه‌اش در واقع ملا اکبر هاشمی رفسنجانی بود که اگرچه برخی دلدادگانش او را به امیرکبیر، شبیه‌اش می‌دانند ولی گویی از تبار سُقُلمه چی‌هاست، هر چند وقت یک بار سُقُلمه‌ای به نظام می‌زند و روزگارش آشفته می‌کند. این بار هم دو کلمه مشهورش یعنی «نمی‌گویم نمی‌آیم»، به تعبیر سایت الف، چونان «سُقُلمه‌ای که همه را به تکاپو انداخت»، به فضای انتخابات ۹۲، جهتی دیگر داد. واکنش‌ها به هوس رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام قابل انتظار بود.

mize-entekhabat-050513-1520-001

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات نظام به هاشمی تاخت که تو خود مسبب فتنه بوده‌ای و ملاحظه کردیم برخورد نکردیم، حالا مدعی شده‌ای. حسینیان، نوچه‌ی امنیتی مصباح گفت آقای هاشمی ۸۰ سالگی وقت توبه است، نه رئیس جمهور شدن، سید محمد خامنه‌ای، برادر وفادار بیت رهبری اما تندتر هشدار داد. مقدماتی برشمرد، از عدم صلاحیت هاشمی برای مناصبی چون ریاست جمهوری سخن گفت، اقدام وی برای کاندیداتوری را مقابله با خامنه‌ای دانست و گفت این بار می‌خواهند براندازی کنند، نشانه هایی هم داد: “کمک‌های مادی معنوی از اطراف جهان رسیده یا خواهد رسید و آراء فراوانی را خواهد خرید. گروه‌های اوباش در سطح تهران از حد عادی گذشته در منازل این افراد تفنگ‌ها و سلاح‌های تهاجمی خیابانی، حتی در جایی مین ضد نفر هم کشف شده، یکی از مقدمات دقیق این طرح بازگشت غیر منتظره و بی‌وجه عده‌‌ای شبه تبعیدی یا فراری به ایران بود.

سر و ته انتخابات شده مسابقه ابراز برائت از همسویی سیاسی با هاشمی، ابراز نفرت و فحش دادن به موسوی و کروبی و گاه خاتمی، ابراز انزجار از مشایی و احمدی نژاد و در عین حال، ابراز وفاداری، اطاعت و ارادت خدمت مقام معظم رهبری.

زمزمه بازگشایی سفارت‌خانه انگلیس هم در همین مایه است. با این وصف، وقتی احتمال کاندیداتوری هاشمی تعبیر به براندازی می‌شود و چون میرحسین و کروبی تهدید به حصر می‌شود، معلوم نیست حکومت ناصرالدین شاهی درباره سقلمه‌ی آن ملا برفی دیگر یعنی کاندیداتوری خاتمی چه می‌اندیشید؟ روایتی هست که در روزگار ملا برفی، اینقدر ناصرالدین شاه عصبانی بود که شخصن در تلگراف‌خانه تهران نشست تا خبر گردن زدن ملا برفی را دریاف کند.

این طلحه و زیبر دوست داشتنی
اما بگذارید از عصر ناصرالدین شاه، بازگردیم به حکومت امام اول شیعیان، بهانه‌اش هم این جمله حسین شریعتمداری، نماینده ولی فقیه در کیهان است که روز شنبه در سرمقاله‌اش نوشت: «باید از آن دسته از دولتمردان سازندگی و اصلاحات و اصحاب فتنه که به حمایت اولیه اصولگرایان از دولت آقای احمدی‌نژاد، اعتراض می‌کنند، پرسید؛ اگر در دوران حضرت‌‌امیر(ع) حضور داشتید، به حمایت اولیه‌ی آن حضرت از طلحه و زبیر اعتراض نمی‌کردید؟!» طلحه و زیبر البته از جمله شخصیت‌های پرکاربرد چند سال اخیر بوده‌اند، به عنوان نمونه، ۱۴ خرداد ۸۹، یک سال پس از انتخابات ۸۸، علی خامنه‌ای در توجیه برخورد با موسوی و کروبی، در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: «قضاوت در مورد اشخاص باید با معیار حال کنونى اشخاص باشد. این همان قضاوتى بود که امام امیرالمؤمنین (ع) با جناب طلحه و جناب زبیر کرد».

mize-entekhabat-050513-1520-002

ملاحظه می‌کنید نظام و به ویژه نماینده‌ی ولی فقیه در کیهان چه انعطافی دارند و چقدر این طلحه و زیبر، دوست داشتنی هستند، تا دیروز موسوی و کروبی، طلحه و زیبر بودند، امروز احمدی نژاد، البته خامنه‌ای همچنان امیرالمومنین مانده است. البته برائت جستن این تیپی از رئیس دولت‌های نهم و دهم مختص برادر حسین نبود، همه اصول‌گرایان به ویژه کاندیدای انتخابات هم سعی می‌کنند خودشان را دشمن احمدی نژاد نشان بدهند، سال ۸۴، محمود شده بود اپوزیسیون نظام، حالا نظام شده اپوزیسیون محمود. انگار نه انگار این همانی بود که نظرش به نظر آقا نزدیک بود، باهنر گفته که در مورد حمایت از احمدی نژاد، آماده عذرخواهی است، پورمحمدی هر روز وعده می‌دهد که افشاگری می‌کند از فسادهای نزدیکان رئیس دولت، قالیباف می‌گوید اصلن مملکت را گند برداشته در این هشت سال، حداد، ابوترابی، متکی و ولایتی، هولوکاست ستیزی رئیس دولت را زیر سوال می‌برند و دسته جمعی هم به مشایی فحش می‌دهند.

ماموریت تازه جنتی
حالا برای اینکه فضای انتخابات آزاد دست‌تان بیاید، به دایره المعارفی که خبرگزاری مهر درباره سوابق اظهارات کاندیداهای انتخابات علیه موسوی و کروبی که این روزها هم تکرارش می‌کنند، جمع آوری کرده، توجه کنید: موسوی و کروبی با توبه نصوح هم راه بازگشت به نظام ندارند، در نهایت می‌توانند مانند دو شهروند زندگی کنند (محمدرضا باهنر)، برای اثر بیشتر بایستی مواضعم درباره موسوی و کروبی را به موقع مطرح می‌کردم و زمانش وقتی بود که به دستگیری آنان منجر شد (محسن رضایی)، خیانت موسوی و کروبی روشن است (علیرضا زاکانی)، اعدام برای موسوی و کروبی کم است (علی فلاحیان)، سران فتنه با عذرخواهی هم نمی‌توانند برگردند (محمدباقر قالیباف)، نظر رهبری راجع به فتنه‌گران ۸۸ حکم مفسد است و نظام در مورد آنها خیلی اغماض کرد (کامران باقری لنکرانی)، نتیجه‌ی ناسپاسی به نعمت جمهوری اسلامی ایران این بود که نعمت هدایت از آنها سلب شد (علی اکبر ولایتی)، و …

تعویق بازی توسط هاشمی به دقیقه ۹۰ می‌تواند کار را برای دیگرانی چون جلیلی، دشوارتر کند.

مشاهده می‌کنید سر و ته انتخابات شده مسابقه ابراز برائت از همسویی سیاسی با هاشمی، ابراز نفرت و فحش دادن به موسوی و کروبی و گاه خاتمی، ابراز انزجار از مشایی و احمدی نژاد و در عین حال، ابراز وفاداری، اطاعت و ارادت خدمت مقام معظم رهبری. تعدادشان هم کم نیست، احمد جنتی، نه در مقام دبیر شورای نگهبان که در کسوت رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی – این سمت را هم از سال ۱۳۶۰ تا الان دارد-، می‌تواند به جای انتخابات، یک راهپیمایی به سمت بیت رهبری هماهنگ کند، ته خط، هر کدام بیشتر رایحه‌ی خوش خدمت می‌دادند و نزدیک‌تر به آقا به نظر می‌رسیدند، بشود رئیس دولت.

mize-entekhabat-050513-1520-003
ظهور یک محمود دیگر؟
حرف رایحه‌ی خوش خدمت شد، باید اشاره‌ای به پیچیدن بوی سعید جلیلی به‌عنوان یکی از خبرهای مهم هفته‌ای که گذشت، کنیم. خبرها روایت از آن دارند که دبیر شورای عالی امنیت ملی، آمدنش را موکول کرده به حضور هاشمی. نوچه‌های مصباح هم بدشان نمی‌آید چنین شود، چون احساس می‌کنند که لنکرانی، بچه‌تر از این حرف‌هاست که بخواهد برنده میدان باشد. حدادعادل و زاکانی هم احتمالش کم نیست به سود جلیلی کنار روند و دولتی هم ناچارند پشت جلیلی بایستند و به اندازه‌ی کافی در سپاه هم حامی برای او یافت می‌شود، در واقع او اینطوری بشود محمود احمدی نژاد ۹۲ و مقابل هاشمی بایستد.
خُب، هاشمی، این طوری می تواند باعث اجماع اصول‌گرایان و پر زورشدن سمبه‌ی آن‌ها هم بشود و دوگانه‌ای شبیه سال ۸۴ رخ دهد. اینطوری بشود، می‌شود انتخابات شکل گرفته ولی نتیجه‌اش شاید زاییدن یک محمود دیگر با قابلگی آقای هاشمی باشد. اما شکل‌گیری این دوگانه به این راحتی هم نیست. جلیلی سابقه‌ی به دردبخوری در سیاست ورزی و مدیریت اجرایی ندارد، قدرت کلامش هم اندازه‌ی محمود نیست، کارنامه‌اش در پرونده‌ی هسته‌ای منفی بوده و لایه‌هایی از اصول‌گرایان مانند ولایتی، قالیباف، پورمحمدی و باهنر هم حاضر نیستند به این راحتی‌ها زیر بار جلیلی بروند. از نظر زمانی هم برای چنین تصمیم گیری‌هایی دیر به نظر می‌رسد و تعویق بازی توسط هاشمی به دقیقه ۹۰ هم می‌تواند کار را دشوارتر کند.

mize-entekhabat-050513-1520-004

سه ضلعی محتمل
اما حالا که خاتمی نیامدنی شده، مشایی هم مرتب تهدید به رد صلاحیت می‌شود و آمدن جلیلی در پرده‌ای از ابهام قرار دارد، اگر بخواهیم بر مبنای نظرسنجی‌های منتشره سخن بگوییم به نظر می‌رسد در انتخابات آینده سه ضلعی محمدباقر قالیباف، حسن روحانی و باقر لنکرانی، به‌همراه محسن رضایی، میدان اصلی بازی انتخاباتی را شکل می‌دهند. قالیباف را می‌توان نماینده‌ی مهدوی کنی و لاریجانی دانست، لنکرانی، نماینده‌ی ویژه‌ی مصباح است و روحانی، هاشمی.

mize-entekhabat-050513-1520-005-02

در میان سایر کاندیداها، تیم پنج نفره (متکی، ابوترابی، باهنر، پورمحمدی و آل اسحاق)، همه می‌گویند ما در نظرسنجی‌ها برتریم ولی برخی نظرسنجی‌های رسانه‌ای، شانس متکی را بیشتر از بقیه نشان می‌دهد که البته بودن وی در میان کاندیداهای نهایی، تاثیر چندانی در رقابت کلی دارد، همان‌طور که بودن زاکانی، شریعتمداری و یا کواکبیان هم فرقی به حال انتخابات ندارد. البته این احتمال هست که مصلح اندیشی‌ها جایگزین نظرسنجی‌ها شوند و در این صورت، ولایتی، لنکرانی و جهانگیری، شانس بیشتری برای تشکیل سه ضلعی جایگزین را دارند که فضای رقابتی‌اش نسبت به سه ضلعی اول کمتر است.

……………………………………….

بیشتر بخوانید:

‏‎«‫دیزی انتخابات، گربه‌های بی‌حیای اصول‌گرا و موش‌های موذی اصلاح طلب‬»
‎«هفت میز و بیست کارت»
‎«چشمک مصباح، ناز هاشمی و بهار محمود»
‎«فلاحیان مردمی، کامران نحیف و حبیب‌اله آشپز»
‎«آقا محسن فیروزه‌ای، باقر خنزر پنزری و اسفندیار دو نبش»
‎«از خاتمی چهل تیکه تا موتلفه‌ای‌های پیر و پاتال»
‎«از خشم جنتیِ ثانی تا کشف خس و خاشاک انحرافی»
‎«چند نمای الکی از یک فضای الکی»

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,