شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
07 October 2016
تازه‌های موسیقی زیرزمینی، بخش هشتم

«غیر مجاز»

۱۳۹۲ اردیبهشت ۱۸

نویسنده: خسرو  کیان‌راد

اجرا: امیر فاخر، حسین میرزاقلی / رادیو کوچه

 

درودی دوباره به شما هم‌نغمه‌ها و هم‌محله‌ای‌های عزیز. شما که نفستون هم غیرمجازه. در سی دقیقه که با هم هستیم مهمونِ برنامه‌ی غیرمجازید از طریق امواج رادیو کوچه. دروازه گوش و مغزتون رو باز بذارید که یه قشون آهنگ غیرمجاز تو راهه.

این هشتمین غیرمجازیه که با شما هستیم. باعث خوشحالی ماس که این برنامه داره کم‌کم مخاطبای خودشُ پیدا می‌کنه و تشکر ویژه داریم از دوستایی که حتی تو صفحه‌ی فیس‌بوک غیرمجاز هم ما رو تنها نمی‌ذارن. تو این برنامه براتون کلی آهنگ‌های تازه و داغ، خبر کنسرت و آلبوم جدید داریم و طبق روال هر هفته به سراغ یه گروه موسیقی می‌ریم تا بیش‌تر با اونا آشناتون کنیم. پس با ما بمونید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تازه‌های هفته:

تازه‌های این هفته رو با کار جدیدی از شاهین نجفی شروع می‌کنیم به اسم «مرگ نازلی». مرگ نازلی اسم یکی از برجسته‌ترین اشعار  احمد شاملوِ که برای «وارطان سالاخانیان»، یکی از مبارزان محکوم به مرگ دوران حکومت پهلوی نوشته شده. او که در زیر شکنجه‌های بسیار بازجویان هیچ‌گاه لب به سخن نگشود. موسیقی این کار از شاهین نجفیه و تنظیم از مجید کاظمی.

201358-kooche-gheyremojaz

بله. مرگ نازلی بود با صدای شاهین نجفی و شعری از احمد شاملو. ویدیوی این آهنگ هم که ساخته شهریار احدیه تو صفحه فیس‌بوک غیرمجاز هس… می‌تونید سر بزنید و این کار رو که با هنرمندی «لونا شاد» صورت گرفته اون‌جا ببینید.

اما دومین کار تازه‌ای که امروز براتون پخش می‌کنیم آهنگیه با نام «سرگرمی» از «کینگ رام» که ویدیوی این کار هم تو صفحه‌ی فیس‌بوک ما وجود داره. «سرگرمی» ترانه‌ای داره از ساناز زارع‌ثانی با موسیقی رام.

 اما آهنگ «شهوت ِ باد» از گروه «خاک» سومین کاریِ که امروز با هم می‌شنویم. ترانه و گیتار این کار از شهریار خاتم ِ و موزیک و تنظیم از بابک گلستانی. افکت‌های وکال رو هم افشین طهماسبی انجام داده.

 

آلبوم‌های هفته:

با شنیدن کار تازه گروه خاک با نام «شهوت باد» می‌رسیم به بخش آلبوم های هفته.

دهم اردیبهشت آلبوم گروه راک «بَگیستانا» با نام «رویا در دوزخ» توسط شرکت زروان رکورد منتشر شد. از قطعات این آلبوم می‌شه «فریادی از زیر خاک»، «آخرین لحظات» و «سال ما» رو نام برد. همچنین آلبوم «وصل تو» از حامد نیک‌پی به تازگی منتشر شده.

 این مژده رو هم بهتون بدیم که در برنامه هفته‌ی بعد به مناسبت انتشار آلبوم تازه گروه «پرس راک» به سراغ بچه‌های این گروه ایرانی سویسی می‌ریم و گفتگویی که خسرو کیان‌راد با فرزاد محبی، نوازنده و خواننده این گروه راک ترتیب داده رو می‌شنویم.

201358-koocheh-1gheyremojaz

اجراهای هفته:

این‌جا رادیو کوچه‌س و شما هشتمین قسمت از برنامه غیرمجاز رو می‌شنوید.

اما بریم به سمت اجراهای هفته. بیست‌وهفتم آوریل گروه «ویتار» اجرای کوچکی در ویرجینیا داشتن.

شاهین نجفی هم پس از تور اروپا، این بار به کانادا می‌ره و 28 ژوئن در تورنتو و هفتم ژولای در ونکوور اجرای زنده خواهد داشت.

در ایران هم 19 اردیبهشت در تهران گروه «کلایتو» در استودیو اوداج در دو سانس برنامه خواهد داشت. همچنین روزهای 27 و 28 اردیبهشت گروه «آژیراک» باز هم در تهران به روی صحنه می‌رن. از طرفی آموزشگاه هترا در 26 و 27 اردیبهشت میزبان گروه «کامران جم» خواهد بود.

معرفی هفته:

خب دوستان، گروهی که تو این برنامه می‌خوایم معرفی کنیم، اسمش هس «عبور». این گروه تشکیل شده از محسن شمش، کامیار بهادری، حمید شمس، حمیدرضا عباسی، سعید شمس. بچه‌های عبور تو کاراشون بیش‌تر از ترانه‌های سعید محمدی و احمد ابوالفتحی استفاده می‌کنن.

موسیقی «عبور» نوعی موسیقی روایتگره که از هر نشانه موسیقیایی و غیر موسیقیایی به منظور ایجاد یک موسیقی پرفورمنس ایرانی در فضای راک و پاپ برای بیان خود بهره می‌بره.

 تا حالا تک‌آهنگ‌هایی چون «مزار»، «پاییز نزدیکه»، «پرسه در تو»، «ایسگاه پایانی»، «روز رهایی»، «سوم شخص حاضر» و «آب، بابا، واکس» از این گروه منتشر شده. با هم یکی از آهنگای گروه عبور رو می‌شنویم که تاریخ تولیدش به آبان ماه 1391 بر می‌گرده. ترانه «آب، بابا، واکس» با موسیقی  و صدای حمیدرضا عباسی، تنظیم  و نوازندگی گیتار محسن شمس، ساکسیفون سعید شمس و ترانه‌ای از سعید محمدی:

201358-koocheh-gheyremojaz2

 اما یکی از تازه‌ترین آثار گروه عبور، آهنگی با نام «سکسکه». تو این کار  محسن شمس خواننده و نوازنده گیتار الکتریک بوده، کامیار بهادری گیتار بیس زده، درامز با حمید شمس بوده و همچنین سعید شمس نی زده.

خب هم‌کوچه‌های عزیز بازهم به پایان یه غیرمجاز دیگه می‌رسیم. تا چهارشنبه دیگه منتظر باشید که با کلی خبر و گفتگو و موسیقی تازه به سراغتون میایم. اگه به پخش زنده هم نرسیدید می‌تونید فایل صوتی هر برنامه رو از سایت رادیو کوچه و یا صفحه فیس‌بوک غیرمجاز گوش کنید و به گوش دوستاتونم برسونید.

خانما و آقایون این بود هشتمین برنامه‌ی «غیرمجاز»، کار مشترک خسرو کیان‌راد (نویسنده متن)، حسین میرزاقلی و امیر فاخر (گویندگان) از رادیو کوچه. سپاس از شما که هم‌راه بودید و هم‌ترانه. تا هفته دیگه و غیرمجازی دیگه، ساز  ِدلتون میزون و پُر تپش.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,