Saturday, 18 July 2015
02 July 2020
میز انتخابات

«روز دوم، پروژه کشف کاندیدای آقا»

2013 May 14

رضا حقیقت‌نژاد / رادیو کوچه

مهم‌ترین دغدغه پس از ثبت نام کاندیداها در انتخابات ریاست جمهوری شده است پروژه کشف کاندیدای «علی خامنه‌ای». تخم لق این پروژه را البته خود رهبری در ذهن مردم و تحلیل‌گران کاشت، از همان دقیقه ٩٠ سال ٨۴ که احمدی‌نژاد را بر قالیباف ترجیح داد تا خطبه‌های مشهور نمازش که از نزدیکی رای‌اش با محمود سخن گفت. در دو سال اخیر هم به این اعتبار، همه در اندیشه کشف کاندیدای آقا بوده‌اند.

اول نام حدادعادل به میان آمد که دو سالی می‌شود اسب هوس برای پاستور زین کرده است. گفتند دخترش را عروس رهبر کرده برای همین روزها، مجتبی خامنه‌ای (داماد حداد) هم که همه‌کاره نظام است، شعر هم که خوب می‌خواند برای رهبری، فرمان بر و “آقا اجازه” هم هست، دیگر چه می‌خواهید؟ رای نداشته باشد هم، سپاه مثل شیر ایستاده است.

اندک اندک اما فضا عوض شد. نام ولایتی به میان آمد. نوشتند که این یکی دیگر خودش است، معتمد است، معتبر و با تجربه. سر و سری هم با هاشمی دارد و او را هم در سفره قدرت شریک و راضی می‌کند. پشتش به علمای اصول‌گرا و روحانیت قم گرم است و در این شرایط سخت هسته‌ای، تجربه‌های دیپلماتیکش هم کارگشا.

20130512-el-5

در کنار نام ولایتی، یواش یواش نام قالیباف هم مطرح شد. اینکه سردار سپاه بوده، جوان‌تر و کارآمدتر از بقیه است، خیلی چاکر آقا نشان داده، کارش در شهرداری خوب بود و رای هم دارد، خاموشی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی که از نوچه‌های آقا «مجتبی خامنه‌ای» است، کارهای قالیباف را ساپورت می‌کند، مرتب درباره گفتمان پیشرفت که رهبری درباره‌اش خیلی تاکید دارد، صحبت می‌کند و… تک و توکی هم نوشتند که لنکرانی با توجه به حمایت «مصباح یزدی» و پایداری‌چی‌ها، جوانی، سابقه تعریف و تمجید رهبری، نگاه مثبت برخی لایه‌های سپاه و … می‌تواند گزینه خوبی برای تامین نظر آقا باشد.

حالا اما نام «سعید جلیلی» به میان آمده است. او را «محمود احمدی‌نژاد» ٩٢ می خوانند که دقیقه ٩٠، آقای خامنه‌ای کارتش را رو کرده تا دوباره روی «اکبر هاشمی رفسنجانی» را کم کند

کار به جایی رسید که وقتی «صادق واعظ زاده»، پسر خاله خامنه‌ای اعلام کاندیداتوری کرد، باز کشف نظر رهبری به میان آمد و تحلیل کردند این همان گزینه مطلوب آقاست که حالا امسال موفق نشود، سال‌های بعد می‌کندش در پاچه ملت. اسم «علیرضا زاکانی»، دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی هم گاهی مطرح شد. او رفیق فابریک «حسین فدایی» است و فدایی هم رفیق فابریک «مجتبی خامنه‌ای»، پس می‌شود این هم بشود کاندیدای مدنظر آقا.

حالا اما نام «سعید جلیلی» به میان آمده است. او را «محمود احمدی‌نژاد» ٩٢ می خوانند که دقیقه ٩٠، آقای خامنه‌ای کارتش را رو کرده تا دوباره روی «اکبر هاشمی رفسنجانی» را کم کند. ارزشی که هست، در مدیریت پرونده هسته‌ای که پیام ببر و بیار خوبی بوده و سفت نشان داده در مقابل وعده‌های غربی‌ها، پراید سوار و نماز جمعه برو هم که هست، «خبرگزاری فارس» که رسانه اصلی سپاه است، دارد جدی جدی برایش تبلیغ می‌کند، حامیان مصباح هم می‌گویند او اصلح‌تر از همه است و لنکرانی باید بکشد کنار، زاکانی هم گفته می‌کشد کنار، حداد و ولایتی هم که گفته‌اند شاید به نفعش بروند کنار، یک ویژگی‌هایی مثل احمدی نژاد ٨۴ هم دارد که می‌تواند رای اقشار مذهبی را جذب کند، گفتمانش هم گفتمان مقاومت است که به شدت مورد توجه رهبری است، پس جلیلی گزینه مدنظر رهبری است.

20130512-el-6

حتی این وسط برخی تحلیل می‌کنند که با توجه به وضعیت خطیر تحریم‌ها که دارد روز بروز حلقه‌اش تنگ‌تر می‌شود، رهبری در واقع کاندیدای اصلی‌اش می تواند هاشمی باشد. رییس جمهور بعدی مجبور است که زیربار تحریم‌ها خم شود، در واقع نظام ناچار است که عقب‌نشینی کند، چه بهتر که اگر در ادبیات جمهوری اسلامی، مذاکره و عقب نشینی، ننگ باشد، این ننگ بر پیشانی هاشمی بچسبد.

آهان! یادم رفت، این البته بیشتر فیس بوکی بود، ولی برخی هم گفتند که اصلا پروژه رهبری این است همانطور که احمدی‌نژاد را آورد و بخش عمده‌ای از اصلاح طلبان را زیر پرچم او صاف کرد، الان می‌خواهد مشایی را بیاورد که از طریق او اصول‌گرایان را هم نابود و حذف کند. تقریبا سهمیه هفتصد کلمه امروزمان تمام شد، کس دیگری مانده که کاندیدای مدنظر آقا باشد و ننوشته باشیم؟ شاید فردا کشف شود.

بیشتر بخوانید:

«یک صحنه و دوازده پدرخوانده»«یک صحنه و دوازده پدرخوانده»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd2865858 buy celebrex online buy proscar