شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
06 October 2016
میز انتخابات

«روز سوم، وقتی جنتی فرشته نجات می‌شود»

۱۳۹۲ اردیبهشت ۲۵

رضا حقیقت‌نژاد / رادیو کوچه

یک روز پس از آن‌که «سعید جلیلی» مانند بختک افتاد روی آرای انتخاباتی اصول‌گرایان سنتی و رادیکال، دیروز آنها سعی کردند عملیات احیا انجام بدهند و خودشان را بکشند بیرون از زیر سایه نوبر انتخابات ٩٢.

«حدادعادل» گفت باید ببینیم رای «جلیلی» می‌آید بالا یا نه، البته نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بر خلاف هیاهوی رسانه‌ای، رای جلیلی چندان خوب نیست. «علی اکبر ولایتی» هم گفت تا ته خط ایستاده‌ام، شعارم هم تشکیل دولت متمم است، سخن‌گوی «قالیباف» هم گفت کسی به خاطر «جلیلی» کنار می‌رود. جبهه پایداری‌ها که تندتر رفتند، بیانیه دادند و نوشتند که «لنکرانی» کاندیدای نهایی ماست و رییس ستاد «لنکرانی» هم گفت که اگر «جلیلی» عاقل باشد و خوب فکر کند، باید به نفع کاندیدای ما برود کنار.

20120805-janati-koocheh

مجموع این حرف‌ها و اظهارنظرها سبب شد که اندکی فتیله «جلیلی» پایین کشیده شود و بازی در زمین اصول‌گرایان عادی‌تر دنبال شود، هر چند هنوز هم صحنه نهایی و این‌که چه کسی به نفع چه کسی کنار می‌رود، مشخص نیست. فعلن «حدادعادل» گفته است «هاشمی» همان «موسوی» است، باید همه علیه‌اش متحد شویم. اما جنگ لفظی اصلی دیگر این روزها، بر سر ردصلاحیت‌هاست. تقریبن اگر در صحنه انتخابات دقت کنیم، همه کاندیدای اصلی که خود را به طور طبیعی اصلح، سرباز رهبری، دلسوز انقلاب و … می‌دانند، دست به دامن «جنتی» شده‌اند و خواستار آن هستند که دیگران ردصلاحیت شوند.

نوچه‌های «مصباح»، نزدیکان «قالیباف» و دوستان «هاشمی» می‌گویند که باید «مشایی» ردصلاحیت شود، چون منحرف است، مصباحی‌ها البته عقیده دارند که «هاشمی» هم ردصلاحیت شود، چون پیر است، فتنه‌گر هم هست. دولتی‌ها می‌گویند باید «قالیباف» ردصلاحیت شود، چون کلی فحش به دولت داده، نوارش هم موجود است، رسانه‌های شهردار تهران اما نوشته‌اند که «لنکرانی» طفلی بیش نیست، کار جز اداره ناتمام یک وزارتخانه نکرده است، «جلیلی» هم یک پرونده هسته‌ای دستش بوده که نتیجه‌اش شده شش قطعنامه شورای امنیت علیه ایران. پس این‌ها رجل سیاسی نیستند که بخواهند تایید شوند. اما وسط این رجزخوانی‌ها، علاوه بر «مشایی» که گفته می‌شود ردصلاحیتش قطعی است و «ذوالنور» خبر داده که احتمالا «احمدی نژاد» در اعتراض به این کار، استعفا بدهد یا عصبانی شود، چند نفری از وزرا را برکنار کند که کابینه از حد نصاب بیفتد و «مطهری» هم گفته اگر ردصلاحیت نشود، اصل نظام می‌رود زیر سوال، سایت الف خبر داده که ردصلاحیت «لنکرانی» هم خیلی محتمل است.

20130510_lankarani_koocheh

«مصباح یزدی» در تازه ترین اظهاراتش گفته که از شش، هفت سال پیش به فکر گزینه اصلح بوده و تهش به «لنکرانی» رسیده است. این‌طوری بشود خیلی سخت است که رییس پایداری ها هفت سال فکر کند و یک نفر را انتخاب کند، بعد مثلن دبیر شورای نگهبانی‌های هفت ساعت جلسه بگیرد و ردصلاحیتش کند. این دعوا اگر ختم به خیر نشود، به همان اندازه که «مصباح» دل آزرده می‌شود، احتمالا دل «جلیلی» خوش می‌شود، چون خیالش از بابت یک رقیب جدی راحت می‌شود. اما در وسط میدان، جایی که «مشایی» و «هاشمی» ایستاده‌اند، دولتی‌ها، پوستر انتخاباتی «مشایی» را رونمایی کردند، شعارشان هم هست خدوم‌تر از «رجایی»، مظلوم‌تر از «بهشتی»، پیش به سوی خیبر، لبیک یا «مشایی». معمولن این لبیک در ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی، مخصوص «خمینی» و «خامنه‌ای» بوده، البته «مشایی» هم اصلن خودش را دست کم از این‌ها نمی‌داند. کما این‌که در اصل دعواهای مرتبط با ظهور، حامیان «خامنه‌ای» که مثل نزدیکان «مشایی» عقیده دارند ظهور نزدیک است، می‌گویند «سید علی» همان «سید خراسانی» است و یار امام زمان، «مشایی» اما می‌گوید الان دوران ظهور صغری است، بنده خودم نایب و رابط امام زمان با احمدی‌نژاد هستم.

2013512-kooche-RezaH1

این دعواها باعث می شود که اگر «مشایی» تایید صلاحیت شود، امام زمان هم یک پای انتخابات ٩٢ باشد، هر چند روز ثبت نام هم علاوه بر «مشایی»، دو سه نفر که می‌گفتند خود امام زمان هستند، برای ثبت‌نام آمده بودند. در ستاد «هاشمی» هم اما خبرهایی بود، «جهانگیری» که قرار بود کاندیدای نهایی «خاتمی» و «هاشمی» باشد و رفته بود از «خامنه‌ای» هم برای آمدن اجازه گرفته بود، شد رییس ستاد «هاشمی». گفته می‌شود «علی مطهری» هم می شود سخن‌گو که اگر بشود، روی‌داد مهمی است و همچنین قرار است «خاتمی» برود شهرهای مختلف و به نفع «هاشمی» سخنرانی کند، که اگر بگذارند، تحول خیلی مهمی است. منتها این دو کلمه بشود و بگذارند، را همین‌طوری ساده نخوانید، سر و ته انتخابات در ایران، به همین دو کلمه ختم می‌شود، اگر بشود، اگر بگذارند.

بیشتر بخوانید:

«روز دوم، پروژه کشف کاندیدای آقا»«روز دوم، پروژه کشف کاندیدای آقا»

«یک صحنه و دوازده پدرخوانده»«یک صحنه و دوازده پدرخوانده»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,