شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
25 August 2016
تازه‌های موسیقی زیرزمینی، بخش نهم

«غیر مجاز»

۱۳۹۲ اردیبهشت ۲۵

نویسنده: خسرو  کیان‌راد

اجرا: امیر فاخر، حسین میرزاقلی / رادیو کوچه

سلام به شما دوست‌داران موسیقی آلترناتیو. دوباره چهارشنبه و دوباره آواها و نغمه‌های غیرمجاز از رادیو کوچه. امروز با نهمین برنامه از مجموعه غیرمجاز مهمون شما هستیم تا تازه‌های موسیقی زیرزمینی در هفته‌ای که گذشت رو باهاتون قسمت کنیم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تو این برنامه گفت‌و‌گویی داریم با یکی از گروه‌های راک که به‌وقتش بیش‌تر راجع به اون حرف می‌زنیم.  همچنین یه گروه موسیقی در تهران رو بهتون معرفی می‌کنیم و خبر اجراها و آلبوم‌های جدید رو به گوشتون می‌رسونیم. پس با ما بمونید.

آثار هفته:

به‌عنوان اولین آهنگ امروز گوش می‌دیم به ترانه‌ی تازه‌ای از گروه «دیسدیمِن» با نام «Give Me Up».

 

2013515-Kooche-khosro1

آلبوم‌های هفته:

اما ببینیم از آلبومای تازه، چی منتشر شده. طبق خبرایی که داشتیم به زودی آلبوم «حس پرواز» از گروه «بسامد» منتشر می‌شه. 25 اردیبهشت هم منتظر انتشار آلبوم  کاور از آثار پینک فلوید هستیم که بندهای خوب ایرانی ماه‌هاست در حال جمع‌آوری اون هستن.

اما همون‌طور که قبلن هم وعده‌شُ داده بودیم، امروز به بهانه انتشار آلبوم تازه‌ی گروه راک «پرس راک» پای صحبت فرزاد علی پور، خواننده و نوازنده این گروه ایرانی سویسی نشستیم و راجع به نخستین آلبوم این گروه که «پرس راک» نام داره و همچنین راجع به خود گروه گفت‌و‌گویی رو ترتیب دادیم که با هم می‌شنویم:

سلام به فرزاد عزیز، خوش اومدی به برنامه غیرمجاز…. به‌عنوان اولین سوال برای شنوندگان ما بگو که از کی سوییس زندگی می‌کنی و اون‌جا مشغول چه کاری هستی؟

 1. آیا تو ایران هم کار موزیک می‌کردی؟ چطوری بود که به فکر تشکیل یه بند موسیقی در سویس افتادی؟ و چطوری آشنایی تو با این بچه‌ها صورت گرفت؟
 2. چه سبکی رو کار می‌کنید و آیا چارچوب مشخصی واسه کارتون قائلی؟
 3. با این‌که زبون موسیقی یه زبون بین‌المللیه اما این‌که با بچه‌های غیر ایرانی کار می‌کنی آیا مشکل خاصی داشتی تو کار گروهی؟
 4. یه کم راجع به این آلبوم بگو و مراحلی که داشته؟

می‌ریم یکی از آهنگای این آلبوم رو با هم می‌شنویم، بر می‌گردیم و با فرزاد محبی گفت‌وگو رو ادامه می‌دیم.

 1. خب فرزاد جان،انتخاب ترانه‌ها به چه صورت بوده؟ بیش‌تر چه موضوعی موردنظر گروهه از نظر مضمون ترانه؟ دیدم که با یغما گلرویی همکاری کردین این همکاری چطوری صورت گرفت؟
 2. خودت می‌دونی بچه‌هایی که تو ایران تو این حوزه کار می‌کنن مشکلات زیادی دارن و همیشه فک می‌کنن بچه‌هایی که بیرون از ایران کار موسیقی می‌کنن باید مشکلات کمتری داشته باشن و راحت ترن؟ تو که هم تو ایران موزیک زدی و هم این جا تو اروپا، به نظرت چه تفاوت‌هایی وجود داره؟ آیا این جا هم مشکلات خودشو داره؟ مثلن تا یه آلبوم بیرون بیاد؟

خب فزراد جان، حرف پایانی.

2013515-Kooche-Khosro2

گفت‌و‌گوی اختصاصی فرزاد محبی از گروه «پرس راک» با رادیو کوچه رو می‌شنیدید که به تازگی نخستین آلبومشون روانه بازار شده.

 

اجراهای هفته:

شنونده نهمین برنامه غیرمجاز از رادیو کوچه هستین….. اما می‌رسیم به اجراهای هفته…..

پنجشنبه 24 اردیبهشت ماه در بهبهان، هومن اژدری و گروه سیکستین کنسرتی پژوهشی رو برگزار می‌کنن. همچنین گروه پالت اجرای بهاره‌ای در شیراز دارن.

معرفی هفته:

اما گروهی که قصد داریم تو این برنامه به‌عنوان گروه هفته به سراغشون بریم، گروه «اوستا»س که بچه‌های اون ساکن تهرانن. نخستین آشنایی اونا با هم بر می‌گرده به سال ٢٠٠٠ میلادی. اونا ابتدا کارای گروه‌های غربی رو کاور می‌کردن ولی کم‌کم سعی کردن آهنگای مستقلی بسازن. نتیجه این تصمیم، اولین آلبوم رسمی گروه با نام «یا مرگ یا آزادگی» بود که سال ٢٠٠٣ بیرون اومد. هرچند این آلبوم اجازه انتشار رسمی رو به دست نیاورد.

2013515-Kooche-Khosro3

اوستا تشکیل شده بود از آرش، خواننده و نوازنده گیتار، شروین، نوازنده درامز، شهرام نوازنده گیتار و سعید که بیسیست ِ گروهه. بعدها سعید از گروه رفت و کسرا به بچه‌های اوستا اضافه شد. بیشتر ترانه‌ها از آرشه.

سبک گروه رو می‌شه ترکیبی از هارد راک، ترش متال و هووی‌متال دونست. پس از وقفه‌ای طولانی که بیش‌ترش به دلیل انتظار مجوز آلبوم اول بود، دومین آلبوم گروه در نهایت در سال ٢٠١١ آماده شد. اسم این آلبوم «گلوله‌های باروتی». همچنین سال ٢٠١٢ اوستا توی فستیوال «پرشین متال» ارمنستان شرکت کرد. یکی دیگه از کارای این گروه رو باهم می‌شنویم. آهنگی با نام «آخرین خاکستر» از گروه اوستا:

با شنیدن «آخرین خاکستر» از گروه اوستا می‌رسیم به پایان یه غیرمجاز دیگه. فایل صوتی هر برنامه به اضافه یه عالمه موسیقی و خبر رو می‌تونید تو صفحه فیس‌بوک غیرمجاز گوش کنید و با دوستاتون قسمت کنید. فراموش نکنید که آثار جدیدتون رو برامون بفرستین.

خانما و آقایون این بود نهمین برنامه‌ی «غیرمجاز»، کار مشترک خسرو کیان‌راد (نویسنده متن)، حسین میرزاقلی و امیر فاخر (گویندگان) از رادیو کوچه. سپاس از شما که هم‌راه بودید و هم‌ترانه. تا هفته دیگه و غیرمجازی دیگه، ساز دلتون میزون و پُر تپش.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۲ Comments


 1. غیرمجاز
  1

  فرزاد علی پور صحیح است.

 2. 2

  سلام
  آلبوم حس پرواز از گروه بسامد منتشر شده .
  آلبومی سافت راک که قابل دانلود از سایت بسامد هم هست .
  ممنون