Saturday, 18 July 2015
19 January 2020
میز انتخابات

«روز چهارم، روز شایعه»

2013 May 16

رضا حقیقت‌نژاد / رادیو کوچه

روز چهارم، روز قابل انتظار بود. فردا طبق قانون، روز موعود است که اعلام بشود چه کسانی از خوان شورای نگهبان گذشته‌اند – هر چند آقای سخن‌گوی شورای نگهبان گفته ممکن است پنج روز دیگر مهلت را تمدید کنیم و اگر این شود، یعنی دعواهای پشت پرده، خیلی بالا گرفته است- و به همین خاطر، کلی شنیده و تاییدنشده آمد که چه کسانی تایید شده‌اند و چه کسانی رد.

«لنکرانی» پای «مصباح» را وسط می‌کشد که تشخیص استاد می‌رود زیر تیغ «جنتی» و این اصلا موضوع خوبی نیست برای او که خود را مجتهد سیاسی می‌داند

بر اساس گفته‌ها و شنیده‌های موجود، «اکبر هاشمی رفسنجانی»، «محمدرضا عارف»، «سعید جلیلی»، «محسن رضایی»، «علی اکبر ولایتی«، «محمدباقر قالیباف» و «غلامعلی حدادعادل» تایید شده اند ولی چهره هایی چون «مشایی»، «زاکانی»، «لنکرانی»، «متکی» و «ابوترابی»، صلاحیت‌شان احراز نشده، «حسن روحانی» هم گویا این‌طوری شده است. البته برخی سایت‌های دیگر نوشته بودند که «متکی» و «محمد شریعتمداری»، «ابوترابی فرد» و «پرویز کاظمی» تایید شده‌اند که این آخری عجیب است.

اما در این میان، دو نکته جالب به نظر می‌رسد، اول رد صلاحیت «لنکرانی»، دوم «روحانی». اولی پای «مصباح» را وسط می‌کشد که تشخیص استاد می‌رود زیر تیغ «جنتی» و این اصلا موضوع خوبی نیست برای «مصباح یزدی» که خودش را مجتهد سیاسی می‌داند و شاگردانش او را قائم مقام رهبری می‌خوانند. به همین جهت پیش بینی کوتاه آمدن «مصباح»، یک خرده جرات می‌خواهد. خود «لنکرانی» گفته که اگر رد شود، از شورای نگهبان تشکر می‌کند ولی همه می‌دانیم که این‌ها تعارف است و فحش‌ها در پشت پرده، جاری است.

lankarani-mesbah

البته مشکل دیگر این است که اگر «لنکرانی» با این سوابقش تایید شود، باید بالای ١٢ نفر تایید شوند و این قطعا کار را برای شورای نگهبانی‌ها سخت کرده است. دیروز «محمد یزدی»، عضو شورای نگهبان هم به این وضعیت دشوار اشاره کرد و گفت در هشتاد سالگی بین خدا و دنیا گیر کرده‌ایم ولی باید شجاعت به خرج بدهیم و حالا که رهبری تنها شده _این جمله را گویا با بغض گفته- و دوستانش هم مقابلش شمشیر کشیده‌اند، ردصلاحیت‌ها را با شجاعت اعلام کنیم.

دیروز «محمد یزدی»، عضو شورای نگهبان هم به این وضعیت دشوار اشاره کرد و گفت در هشتاد سالگی بین خدا و دنیا گیر کرده‌ایم

حالا این شجاعت معلوم نیست منظورش ردصلاحیت «مشایی» بوده یا «هاشمی» و شاید هم هر دو، که مطلوب «جنتی»، «یزدی» و البته «رهبری» هم هست ولی حداقل درباره «هاشمی»، جراتش نیست. نکته اضافه درباره گیر افتادن شیخ «محمد یزدی» اینکه اگر از پسرش، «حمید آقا» می پرسید که وضع و مزه صادرات چوب جنگل‌های شمال، به ویژه با توجه به قیمت دلار چطور است، احتمالا به این نتیجه می‌رسید که دنیا خیلی شیرین‌تر است. بگذریم و برگردیم به شورای نگهبان، با همه این اما و اگرها، ردصلاحیت «لنکرانی» به سود «سعید جلیلی» است و می تواند او را به عنوان کاندیدای نهایی سوم تیری‌ها (احمدی‌نژادی‌های سابق)، اصول‌گرایان تحول خواه (جمعیت ایثارگران و جمعیت رهپویان) و جبهه پایداری مطرح کند. اما «حسن روحانی» هم ردشدنش اصلا برای وجهه سیاسی – اجتماعی اش خوب نیست. او پیش از آمدن «هاشمی»، واقعا یک مدعی تمام‌عیار بود و حتی پیش‌بینی‌ها حکایت از آن داشت که اگر «مشایی» ردصلاحیت شود، «هاشمی» بی خیال ماندن در صحنه می‌شود و «روحانی» گزینه نهایی است.

20120805-janati-koocheh

در صورت ردشدن «روحانی»، «هاشمی» باید تا آخر خط بایستد و یک تنه با اصول‌گرایان و «مشایی» مبارزه کند. نفر سوم اما «اسفندیار رحیم مشایی» است که خودش در واکنش به این احتمال گفته اساسا ردصلاحیت یعنی چه؟ این بحث‌ها اصالت ندارد، نباید از این حرف‌های منفی بزنیم، بوی بهار می‌آید و به قول احمدی‌نژاد، هوا هم خوب است. ولی آیا شیخ «احمد جنتی» که الان دارد هشتاد و هفتمین بهار زندگی‌اش را جشن می‌گیرد، می گذارد با گل اسفندیار، روزگار محمود بهار شود، حاشا و کلا، سال ٨٩ به «مشایی» گفته بودند نمی‌شود رییس جمهور شوی، «جنتی» ردصلاحیتت می‌کند، گفته بود تا آن موقع زنده نیست که بخواهد این کار را بکند و این پیش‌بینی‌اش را نسبت می‌دادند به ارتباطش با یک جن گیر مشهور. همان ایام از جنتی هم نقل شد که «اگر من بمیرم هم نمی‌گذارم، روحم آقای مشایی را رد صلاحیت می‌کند.» حالا جن‌گیر که نیست – گویا زندان است- ، روح «جنتی» را هم هنوز زود است ملاقات کنیم، پس می‌مانیم به انتظار نبرد «احمد جنتی» که او نیز مانند «مشایی» که «اسفندیار» بی‌بدیل «محمود» است، «اسفندیار» وفادار «علی خامنه‌ای» بوده و در این بیست و چهار سال، بسیاری را از دم تیغ ردصلاحیت گذرانده است.

بیشتر بخوانید:

«روز سوم، وقتی جنتی فرشته نجات می‌شود»«روز سوم، وقتی جنتی فرشته نجات می‌شود»

«روز دوم، پروژه کشف کاندیدای آقا»«روز دوم، پروژه کشف کاندیدای آقا»

«یک صحنه و دوازده پدرخوانده»«یک صحنه و دوازده پدرخوانده»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. تهمورث
    1

    گمان من بر این است که اگر تمامی جناحهای مورد توافق بر سر قولشان باشد و از اطراف قیمت جدیدی برای خرید خانه خیابان پاستور نرسیده باشد قرار همان است که قبلا گفتم . اقا شما آقائی بکن و چهار تا حکم حکومتی و نطق و خطابع. سپاه هم به رتق و فتق امراتش برسو و اسفند جان هم لیوان چایش را بنیابت از اسکاچ ناب فرد اعلا به لیوان جان کری بزند و این وسط وحشت اشتباه یک طرف دیگر بازی که در این مرز و بوم است سبب حمله نظامی به ایران و بالا رفتن علم استقلال ق.میتهای ایرانی برود و روزگار همان شود که مدتها است روی آن از زمان جورج بوش روی آن کار شده و من خوزستانی برای دیدن بستگانم در اهواز مجبور به اخذ ویزا از کشور الاهواز شوم که ننگم باد.از ابتدا هم ترسم از این بود که سه گوشه به نوا رسند و ملت نجیب ایران انگشت بدهان پس نگذارید و بقول کسی در همین سایت های خبری مبارزات انتخاباتی را با کمی هوشیاری ملی به جنگ ملت علیه خامنه ای و رژیم تبدیل کنیم.