Saturday, 18 July 2015
26 January 2020
مهدی مهدوی‌کیا در گفت و گو با کوچه

«برنامه‌ای برای دیدار با تیم هامبورگ ندارم»

2013 May 17

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

 پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۲. بازی سپاهان و پرسپولیس. مهدی مهدوی‌کیا قرار بود در بازی نمادین برای همیشه با فوتبال خداحافظی کند. اما این بازی نمادین انجام نگرفت. این فوتبالیست که مشهور به «مرد اخلاق فوتبال ایران» بود، در دقیقه‌های پایانی وارد زمین شد تا باردیگر نشان بدهد روی نیم کت هم اهل صبوری است.

اگرچه بازی را پرسپولیس در ضربه‌های پتالتی به سپاهان واگذار کرد اما مهدوی‌کیا در زمین ماند تا به ابراز علاقه حاضران در ورزش گاه پاسخ بدهد. او چهار گوشه زمین را بوسید و با بازی در سن ۳۶ سالگی خداحافظی کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

20130517_mahdavikiya1_koocheh

باید توجه داشت آقای مهدی‌کیا نه فقط برای بازی متفاوت سال‌ها مورد توجه باشگاه‌های داخلی و خارجی بود، بلکه بسیاری او را به خاطر اخلاقش می‌شناسند. این موضوع بارها باعث شد که در «بوندس لیگا» برای ۲۵۰ بازی و ۲۹ گل مورد تشویق قرار بگیرد تا جایی که در سال ۲۰۱۲ مرد دوم محبوب‌ترین فوتبالیست جهان را به خود اختصاص بدهد.

اما مهدی مهدوی‌کیا هم شاید مانند بسیاری با دل‌خوش از این مستطیل خارج نشد. بسیاری صورت پر اشک او را در برنامه «نود» به خاطر دارند. مهدی‌کیا یک فوتبالیست با اخلاق بود. او در زمین بازی خوب بود و به نظر بسیاری جزو کسانی است که از خاطر نه تنها ایرانی‌ها بلکه بسیاری از مردم جهان نخواهد رفت.

او از نسلی بود که شاید به قول اهل فوتبال تکرارش دیگر مشکل است. حضور این بازی کن در کشور مالزی برای یک برنامه باعث شد گفت و گویی در کوچه با وی داشته باشم.

از آقای مهدی‌کیا وقتی پرسیدم برای یک بازی‌کن خوب که نقش‌اش را چه در روی نیم‌کت چه در لباس کاپیتانی درست بازی کرده است، آیا باید امسال سال آخر می‌بود؟

خوب این تصمیمی بود که من از سال گذشته گرفته بودم. شاید می‌توانستم چند سال دیگر هم بازی کنم ولی باید بعد از ۲۲ سال تمام می‌شد. حالا شاید بتوانم در جاهای دیگر خدمت کنم.

یعنی پیش‌بینی روزهای آینده بود یا نقطه ضعف‌هایی رو می‌دیدید  که احساس می‌کردید باید کنار بکشید؟

من یک اعتقادی داشتم و این بود که می‌خواستم فوتبال را در زمانی کنار بگذارم که می‌توانم در قدرت باشم. در اول فصل هم اعلام کردم که آخرین سالی است که فوتبال بازی می‌کنم. البته در کشور ما مشکلات و کمبود‌های زیادی هست. اما برای من یک فصلی از زندگی ورزشی بازی کردن بود و امیدوارم بتوانم در بخش‌های دیگر فعالیت کنم.

20130517_mahdavikiya2_koocheh

ورزشگاه آزادی برای فینال جام حذفی بین پرسپولیس و سپاهان پر شد و همه منتظر برد پرسپولیس و پایانی موفقیت آمیز برای مهدی مهدوی کیا بودند، اما در آخرین لحظات همه چی عوض شد، بد شانسی یا کم کاری؟

به هر حال فوتبال است دیگر، مخصوصن وقتی می‌کشد به ضربات پنالتی همه چیز پنجاه پنجاه است. متاسفانه ما باید در ضربات پنالتی فوتبال رو واگذار می‌کردیم. به هر روی این هم جزیی از همین اتفاقات است.

 صحبت از بازی خداحافظی دیگری با تیم هامبورگ آلمان است، آیا قرار است دوباره بازی کنید؟

نه، ما صحبت خاصی نکردیم. این چند روزه من درگیر بودم با تیم ملی نوجوانان و در مالزی هم درگیر برخی برنامه‌ها، حال باید برگردم ایران ببینم چه می‌شود، برای این کارها وقت زیاد است.

این روزها عکسی از شما بازنشر شده که بر دوش یکی از بازیکن‌های تیم هامبورگ و در مراسم خداحافظی هستید، کمی بیش‌تر از این عکس بگویید…

اون عکس مربوط به خداحافظی من با تیم هامبورگ بعد از هشت سال است و آن صحنه مربوط به مراسم خداحافظی من با این تیم است. این مراسم با همراهی بازیکن‌های مطرحی برگزار شد. کاپیتان تیم ملی هلند، کاپیتان تیم ملی آرژانتین و بلژیک و بازی کنانی که با من هم‌راه بودند.

وقتی که در اوج بودید، آیا تصوری از روز خدا حافظی داشتید؟

به هر حال سخت است. درگیر ورزشی بودی که پرطرف‌دار است. بیش از بیست سال در آن بازی کردی. البته من پیش از این خودم را آماده کرده بودم. البته باید در بازی آخر طور دیگری رقم می‌خورد که متاسفانه این گونه نشد، ولی به هر حال من خودم را آماده کرده بودم.

به هر روی چهره غم گین شما در برنامه «نود» در خاطر بسیار نقش بست و آن‌ها را غم‌گین کرد. از نظر گروهی از اهل فوتبال بازی‌کنان تازه نتوانسته‌اند جای قدیمی‌ها را بگیرند، به نظر شما این طور است؟

به نظرم من شرایط به گونه‌ای شده که ما در فوتبال پایه‌مان مشکل داریم. به این علت ما بازیکن سازی و یا ستاره‌سازی نمی‌کنیم. شاید قدیم عشق به پیراهن بیش‌تر بود و الان این مسایل خیلی کم‌تر شده است.

از طرفی شاید افزایش انعکاس رخدادها در مطبوعات و رسانه‌ها هم باعث شده مردم بیش‌تر آن‌ها را ببینند و البته شاید هم فوتبال قدیم پر قدرت‌تر بود و این نکته خود باعث شده که علاقه به بازیکنان قدیمی بیش‌تر باشد اما امیدوارم به هر روی همه چیز به شکل دیگری رقم بخورد.

20130517_mahdavikiya3_koocheh

اگر قرار بود دوباره فوتبال را آغاز کنید و بخواهید انتخاب کنید به سراغ پرسپولیس می رفتید یا هامبورگ؟

من فکر می کنم راهم را درست رفته‌ام. در فوتبال ایران جای خوبی شروع کردم. در ایران با به‌ترین تیم بودم و بعد در خارج از کشور هم با تیم‌های خوبی بازی کردم. من از انتخاب‌هایی که داشته‌ام تا الان خوشحالم. من خودم راضی هستم و امیدوارم مردم هم راضی باشند.

تصمیم شما برای بعد از فوتبال چیست؟

همان‌طوری که من فوتبال را از پایه شروع کردم، دوست دارم مربی‌گری هم از پایه باشد و بتوانم درس‌های جدیدی یاد بگیرم از سوی دیگر هم‌راه تیم ملی نوجوان در کنار مربیان قدیم خودم هستم. البته برنامه هم دارم که در کلاس‌های مربی‌گری در آلمان شرکت کنم. به هر حال در جایگاه حرفه‌ای باید خوب بود، امیدوارم همه چیز خوب پیش برود.

…و حرف آخر؟

من همیشه و در هر جایی که بودم برای همه آرزوی موفقیت کردم. امیدوارم مردم ما که از همه قشر از جوان تا پیر طرف‌دار فوتبال بوده‌اند، از کار من راضی باشند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,