Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
آیت‌اله احمد جنتی

«انتخابات باید آزاد باشد، همه سلیقه‌ها ثبت‌نام کردند»

2013 May 17

خبر / رادیو کوچه

«آیت‌اله احمد جنتی» در خطبه‌ها نماز جمعه روز بیست‌وهفتم اردیبهشت‌ماه با ذکر این‌که «انتخابات باید آزاد باشد و حتما هم این‌گونه است»، گفت: «‌سلیقه‌های مختلف با آزادی تمام در انتخابات ثبت‌نام کردند و کسی هم به آنها چیزی نگفت در بررسی صلاحیت‌ها نیز سلیقه‌ها معیار بررسی نیست، بل‌که شرایط است که بررسی می‌شود».

وی پیش‌تر، در خطبه‌های نماز جمعه ٢٢ دی ١٣٩٠ گفته بود: «انتخابات آزاد کلید و رمز شورش است»

«آیت‌اله جنتی» در بخشی از سخنان خود اظهار کرد: «ما در شورای نگهبان سه تا چهار سال به صورت ممتد و در بین دوره‌های مختلف کار می‌کنیم. در جاهای مختلف دفتر داریم و هیات‌های نظارتی فعال هستند. از مراجع اطلاعاتی، وزارت اطلاعات، سپاه و ناجا استعلام می‌گیریم و البته با این حال کار ما هم بسیار زیاد است».

20120805-janati-koocheh

آیت‌الله جنتی با اشاره به ثبت‌نام ۶٧۶ نفر در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «بر طبق قانون تایید صلاحیت انتخابات شوراها به عهده مجلس است اما اعضای شوراها باید چگونه تایید صلاحیت شوند و آیا مجلس می‌تواند همه را بررسی صلاحیت کند؟ آن‌ها به ما می‌گویند که به ما کمک کنید که ما می‌گوییم ما در کار خودمان هم مانده‌ایم».

دبیر شورای نگهبان با اشاره به صفاتی که در اصل ١١۵ قانون اساسی برای رییس‌جمهوری آمده، گفت: «اگر این صفات را در حد بالا بخواهیم، باید سفارش بدهیم تا خدا با این خصوصیات چند نفر را برای ما بسازد و بفرستد».

وی تاکید کرد: «شورای نگهبان می‌گردد کسی که حداقل شرایط را داشته باشد انتخاب می‌کند؛ کسی که همه این صفات را داشته باشد فکر نمی‌کنم پیدا شود».

آقای جنتی افزود: «یک فتنه به اسم تقلب در کشور به وجود آمد که افراد باید موضع خود را در مقابل آن مشخص کنند».

«آیت‌‌اله احمد جنتی» در ادامه سخنان خود با اشاره به این‌که رییس جمهور باید ولایت فقیه را قبول داشته باشد، گفت: «‌ایمان بدون ولایت فقیه معنی ندارد و رییس جمهوری باید این شرایط را به صورت کاملا مشخص در حرف و عمل خود نشان بدهد. شما رییس جمهور هستید، پول دارید و بیت‌المال در دستان شماست ولی مملکت یک مقام بالاتر به نام رهبر دارد و رهبر است که حکم شما را تنفیذ می‌کند و اگر رهبر حکم شما را تنفیذ نکند مشروعیت ندارید».

وی افزود: «اگر هم اختلاف نظری پیش آمد و سلیقه‌ها از هم جدا شد شما باید تابع رهبر باشید و نه اینکه رهبر تابع شما باشد».

بیشتر بخوانید:

«انتخابات آزاد رمز شورش است»«انتخابات آزاد رمز شورش است»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,