Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
به بهانه زادروزتوماس ادیسون

«از دستفروشی تا اختراع»

2010 February 11

محبوبه / رادیو کوچه

11فوریه مصادف با زادروزتوماس ادیسون مخترع و بازرگان  آمریکایی است. ادیسون  وسایل متعددی را طراحی یا کامل کرد که مهم‌ترین و معروفترین آنها« لامپ الکتریکی»است. وی در طول حیات علمی خویش توانست ۲۵۰۰ امتیاز اختراع را درایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان به نام خود ثبت کند که رقمی حیرت‌انگیز و باورنکردنی به نظر می‌رسد.

«نوآوری عبارت است ازیک درصدالهام روح ونودونه درصدعرق ریختن وتلاش کردن.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

توماس آلوا ادیسون در11فوریه سال 1847درشهر میلان ایالت اوهایو متولد شد.او سال‌های کودکی را در   میشیگان بسر برد. توماس بیش از یک سال نتوانست به مدرسه برود و دوران نوجوانی را با کارهایی چون فروختن ساندویچ و آب‌نبات در کنار ریل قطار و یا سبزی فروشی گذراند. او که برای فروش اجناس خود به طور مرتب با ترن در رفت و آمد بود، توانست از شرکت راه‌آهن نمایندگی توزیع یک روزنامه را بدست آورد. با پس‌انداز پول حاصل از فروش روزنامه، او توانست یک ماشین چاپ دست دوم خریداری کند. توماس  دستگاهش را در یک واگن بارکشی نصب کرد و در سن پانزده سالگی اولین شماره‌ی‌ روزنامه‌ی خود را با نام «ویکلی هرالد» منتشر ساخت. این نشریه که تمام کارهایش را خود ادیسون انجام می‌داد، نخستین و تنها روزنامه‌ای بود که در یک قطار در حال حرکت حروفچینی و چاپ می‌شد.

توماس درسال 1862با «تلگراف» که در آن زمان وسیله‌ی نوظهوری بود آشنا شد و با وجود کم‌شنوایی توانست در اداره راه‌آهن به‌عنوان تلگراف‌چی شغلی برای خود بیابد و با تمرین زیاد یکی از چابک دست‌ترین مأموران تلگراف در آمریکا شود.

توماس در سال 1869 توانست نخستین اختراع موفقش را که نوعی تلگراف چاپی بود، به نام خود ثبت کند. او حق امتیاز اختراعش را در مقابل چهل هزار دلار به مدیر صرافخانه‌ای که در آن کار می‌کرد واگذارکرد.

توماس ادیسون در سال ۱۸۷۱ با «مرى استیل ول» ازدواج کرد و درهمین سال هم نخستین ماشین تحریرقابل استفاده را اختراع کرد .

وی مدت‌ها این فکر را در سرداشت که کارگاهش را به محل بازتر و بزرگ‌تری منتقل کند. با فراهم شدن سرمایه‌ی کافی، سرانجام در سال ۱۸۷۶ میلادی در منطقه‌ی «منلوپارک» نیوجرسی یک لابراتوار پژوهشی مجهز بنیاد نهاد و گروهی از افراد لایق و مستعد را به همکاری فراخواند.

سال 1877 ادیسون موفق به ساخت وسیله‌ای شد که قادر به ضبط صدا و دو تا سه بار پخش بود، او نام اختراع جدید خود را فونوگراف گذاشت. این وسیله او به شدت مورد استقبال قرار گرفت حتا دولت رسمن وی را به واشنگتن دعوت کرد تا اختراعش را در برابر مقامات به نمایش بگذارد .

والیس صنعت‌گر آمریکایی نوعی چراغ برق را روانه بازارکرده بود که نمونه‌ای از آن به دست ادیسون رسید .ادیسون که به اهمیت اختراع والیس پی‌برده بود، تصمیم گرفت آن را اصلاح کند و به جای ذغال ماده‌ مناسبتری بیابد که با برق کم‌تر مدت درازی روشنایی بدهد و به مرور زمان نسوزد و از بین نرود.

اگر ادیسون می‌خواست سوزنی را در انبار کاهی پیدا کند، با پشتکارفراوان دانه به دانه رشته‌های کاه را کنار می‌زد تا بالاخره سوزن نمایان شود. بارها با تأسف شاهد بودم که چگونه بخش اعظم وقت و انرژی او صرف یافتن یک فرمول جزئی یا انجام دادن محاسبه‌ای کوچک می‌شد.

پس از یک سال تلاش بی‌وقفه و آزمایش صدها ماده‌ی گوناگون، سرانجام ادیسون و همکارانش توانستندلامپی بسازند که تا چهل ساعت نور بدهد. این موفقیت اولیه موجب شد تا آن‌ها با پشتکار بیشتری به تحقیقات خود ادامه دهند و زمانی‌که موفق شدند عمر متوسط چراغ برق را به پانصد ساعت برسانند، ادیسون تشخیص داد که زمان مناسب برای نمایش آن فرا رسیده است.

او از روزنامه‌نگاران و صاحبان سرمایه دعوت کرد تا در شب ۳۱ دسامبر ۱۸۷۹ برای دیدن اختراع جدیدش به منلوپارک بیایند. به دستور او آزمایشگاه و اطراف آن را با صدها لامپ برق آراستند بطوری‌که محوطه‌ی منلوپارک و جاده‌ی منتهی به آن غرق در نور شده بود. ادیسون میهمانان خود را با چیزی روبرو کرده بود که برایشان سابقه نداشت. منظره‌ی لامپ‌های نورانی بازدیدکنندگان را به شدت تحت تأثیر قرار داد؛ بطوری‌که وقتی ادیسون نقشه‌ی خود را برای تاسیس یک کارخانه‌ی بزرگ الکتریسیته در نیویورک مطرح کرد پیشنهادش با استقبال گرم سرمایه‌داران حاضر روبرو شد.

نیکلا تسلا فیزیکدان بزرگ و یکی از همکاران ادیسون درباره‌ی روش او برای حل مسایل می‌نویسد: «اگر ادیسون می‌خواست سوزنی را در انبار کاهی پیدا کند، با پشتکارفراوان دانه به دانه رشته‌های کاه را کنار می‌زد تا بالاخره سوزن نمایان شود. بارها با تأسف شاهد بودم که چگونه بخش اعظم وقت و انرژی او صرف یافتن یک فرمول جزئی یا انجام دادن محاسبه‌ای کوچک می‌شد.»

ادیسون تنها مخترع نبود بلکه در زمینه‌های سازماندهی چندین کمپانی صنعتی نقش مهمی داشت. یکی از مهم‌ترین تشکیلاتی که او به وجود آورد امروزه به نام شرکت جنرال الکتریک در سراسر دنیا معروف است.

در سال ۱۸۹۱ ادیسون دستگاه «سینماتوگراف» یکى از مراحل ابتدایى تکامل دوربین فیلمبردارى را اختراع کرد. باید متذکر شویم که اختراعات ادیسون که فهرست آن پایانى ندارد، از جمله تلفن، تلگراف، میکروفون و لامپ الکتریکى در واقع تنها بهبود و تکامل کار دستگاه هاى اختراع شده پیشین بودند.

درخواست‌نامه‌ی ثبت آخرین اختراع خود «وسیله نگهدارنده‌ی اشیاء هنگام آبکاری» را به اداره‌ی اختراعات فرستاد اما پیش از دریافت پاسخ در اواخر همان سال یعنی 18اکتبرسال 1931در سن ۸۴ سالگی درنیوجرسی درگذشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,