Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
به بهانه زادروز «همایون شجریان»

«روزنگاشت/ نسیم وصل آغازی برای هنری پایدار»

2013 May 20

محبوبه شعاع / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

«همایون شجریان» خواننده موسیقی ایرانی و نوازنده تنبک و کمانچه و فرزند «استاد محمدرضا شجریان» در سی‌و‌یکم اردیبهشت سال ۱۳۵۴ در تهران زاده شد. از کودکی علاقه به هنر موسیقی و ریتم در او نمایان بود تا آن که با تشخیص پدر نزد «ناصر فرهنگ‌فر» به فراگیری تکنیک و شناخت ریتم که اساس موسیقی است پرداخت و چند سالی هم آموختن را نزد «جمشید محبی» ادامه داد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 او از ده‌ سالگی به هم‌راه خواهرانش نزد پدر آواز را شروع کرد و در دوران نوجوانی روزانه تکنیک آواز و صداسازی را به صورت فشرده فرا گرفت و در همان زمان به هنرستان موسیقی رفت و کمانچه را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد و در خارج از هنرستان به ادامه فراگیری هنر نزد «اردشیر کامکار» پرداخت.

20130520_homayon1_shajaryan

همایون شجریان از سال ۱۳۷۰ به هم‌راه پدرش و گروه آوا در کنسرت‌های آمریکا، اروپا و ایران با تنبک هم‌راهی کرد و از ۱۳۷۸ به بعد در صحنه کنسرت‌ها به هم‌خوانی با استاد شجریان پرداخت. همایون شجریان کنسرت‌های بسیاری را با بزرگان موسیقی اجرا کرده و آثار زیادی را به هم‌راه آن‌ها در ایران و جهان منتشر کرده ‌است که می‌توان به آلبوم کنسرت‌های «بی تو بسر نمی‌شود» و «فریاد» اشاره کرد که هردو اثر در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ نامزد دریافت جایزه گرمی شدند.

اولین آلبوم همایون شجریان که خوانندگی آن را بر عهده داشت «نسیم وصل» نام دارد که آهنگ‌سازی آن را «محمدجواد ضرابیان» بر عهده داشته و در سال ۱۳۸۲ منتشر شد. این سرآغازی بود بر اجرای کنسرت‌ها و آلبوم‌های مستقل وی.

پس از آن همایون در سال ۱۳۸۳ دو آلبوم «شوق دوست» و «ناشکیبا» را منتشر کرد و در سال ۱۳۸۴ «نقش خیال» را به آهنگ‌سازی «علی قمصری» به بازار عرضه کرد که با استقبال فراوانی روبرو شد. پس از آن در مهر ماه ۱۳۸۵ آلبوم «با ستاره‌ها» که حاصل هم‌کاری او با محمد جواد ضرابیان است را، به بازار عرضه کرد. دو سال بعد هم یعنی در سال 1387 دو آلبوم «قیژک کولی» و «خورشید آرزو» را با هم‌کاری گروه دستان منتشر کرد.

20130520_homayon3_shajaryan

 همایون شجریان هم‌چنین آلبوم «آب، نان، آواز» را با آهنگ‌سازی «علی قمصری» در سال ۱۳۸۸ و آلبوم «شب جدایی» را در سال ۱۳۸۹ منتشر کرد و در سال ۱۳۹۰ آلبوم «شوق نامه» و «ای جان جان بی من مرو» را عرضه کرد. آلبوم شوق نامه گفته شده به نوعی بازیابی تصانیف منسوب به «عبدالقادر مراغه‌ای» است که حاصل چهار سال تلاش گروهی به سرپرستی «محمدرضا درویشی» است. ترانه «وطن» هم بر اساس شعری با همین نام از «سیاوش کسرایی» از کارهایی بود که همایون شجریان چندی قبل از خرداد ۸۸ منتشر کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    بازاریابیِ تصانیفِ منسوب به عبدالقادر؟! بازاریابی آخه؟
    :)))))