Saturday, 18 July 2015
02 August 2021

«گزارش‌هایی از راه‌پیمایی ۲۲ بهمن در شهرهای مختلف»

2010 February 11

رادیو کوچه

بر اساس گزارش‌های رسیده در پی برگزاری راهپیمایی سال‌روز انقلاب ایران و رویارویی حامیان و مخالفان دولت شماری از معترضین توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
از شیراز خبر رسیده که بیش از 20 تن در این شهر دستگیر شدند.
هم‌چنین در پی برگزاری راهپیمایی اعتراضی در اطراف فلکه برق مشهد ، دست کم صد تن از مردم معترض مشهدی بازداشت شدند و درگیری­های محدوی بین نیروهای دولتی و مردمی شکل گرفت. سایت ندای سبز آزادی بنا به گفته شاهدان عینی خبر داده است که  بیشتر بازداشت شدگان جوانان و دانشجویان هستند.
اما از تبریز خبر می‌رسد که معترضین در راهپیمایی 22 بهمن شرکت نکردند. به گفته شاهدان عینی حدود 20 هزار نفر در مراسم دولتی شرکت نمودند که تقریبن همه از کارکنان دولتی و مدارس بودند. در همین راستا اردوان روزبه گفت‌گویی با یکی از شاهدان عینی انجام داده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

توضیح می‌‌‌‌‌‌دهید که تعداد شرکت کنندگان به چه ترتیبی بوده و چند نفر در تظاهرات امروز شرکت کرده بودند؟

امروز در حدود بیست هزار نفر در راهپیمایی 22 بهمن شرکت کرده بودند.

تعدادی که از تبریز اعلام شده بود نزدیک به سیصد هزار شرکت کننده بوده است. آیا شما این تعداد را تایید می کنید؟

نه من تایید نمی‌کنم. من ساعت 9/30 به آبرسان رفتم و از آنجا هم به طرف میدان اصلی که محل فراخوان دولتی‌ها بود، تا آخر مراسم حضور داشتم. آنها در حدوردبیست هزار نفر بودند و ما عکس هم گرفتیم و می‌توان نشان داد. متاسفانه درب‌های پله‌های برقی و پاساژها را بسته بودند و به کسی اجازه نمی‌‌دادند که از بالای ارتفاعات یا ساختمان‌ها عکس بگیرد.

آیا تمام شرکتکنندگان طرفداران حاکمیت و دولت بودند یا خیر؟

نه من هیچ معترضی را ندیدم. بیشتر کسانی که آمده بودند از مدارس، پایگاه‌های بسیجی و کارکنان و کارگران شهرداری بودند.حتا امسال حضور ارتشی‌ها خیلی کم رنگ بود. من دوستان زیادی در ارتش دارم اما کسی را ندیدم و این برای من خیلی تعجب‌آور بود.

توضیح می‌دهید که در آستانه 22 بهمن در طول ده روز گذشته وضعیت تبریز به چه نحوی بوده است؟

شرایط تبریز هم مانند دیگر شهر‌های ایران، بیشتر از خبرگزاری‌ها و جراید و رادیو و تلویزیون مردم را برای شرکت در راهپیمایی دعوت می‌کردند. ولی مردم امروز نشان دادند که این حکومت را دیگر نمی‌خواهند. با این همه دبدبه و کبکبه توانسته بودند حدود بیست هزار نفر را بیاورند.

بسیاری از فعالان تبریزی در این ایام در مناطق و شرایط مختلف حاضر بودند. اما چرا در 22 بهمن که معترضین در تهران و دیگر شهر ها بودند، در تبریز این اتفاق رخ نداد؟

با توجه به اینکه دولت از مردم خواسته بود و تبلیغ هم کرده بود اما مردم نیامده بودند. با توجه به نگاه‌های امنیتی به مناطق آذربایجان و وضعیت اسف‌باری که به مردم آذربایجان تحمیل شده و عدم تحقق حقوق اولیه آذربایجان از جمله زبان مادری و اینکه به مردم آذربایجان به عنوان شهروند درجه دو نگاه می‌کنند، مردم دیگر به اینها اعتماد ندارند.

بر اساس گزارشهای رسیده از شیراز امروز بیش از 20 تن در این شهر دستگیر شدند.

به گزارش جرس، صبح امروز 22 بهمن مردم شیراز به خیابانها آمدند تا سی و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی را گرامی دارند. پلیس ضد شورش و نیروهای امنیتی برای جلوگیری از تجمع سبزهای شیرازی اقدام به حمله به صفوف آنها کردند که در این میان بیش از 20 تن دستگیر شده­اند.

همچنین در پی برگزاری راهپیمایی اعتراضی سبزها در اطراف فلکه برق مشهد ، دست کم صد تن از مردم معترض مشهدی بازداشت شدند و درگیری­های محدوی بین نیروهای دولتی و مردمی شکل گرفت.

سایت ندای سبز آزادی بنا به گفته شاهدان عینی خبر داده است که  بیشتر بازداشت شدگان جوانان و دانشجویان هستند.

گفتنی است از شب گذشته در مشهد ، نیروهای بسیجی و انتظامی با در دست داشتن اسلحه­های جنگی مثل کلاشینکف در سطح مشهد رژه میرفتند و فضایی کاملن شبیه حکومت نظامی در مشهد حاکم کرده بودند.

این گزارش حاکیست نیروهای لباس شخصی و انتظامی با حضور گسترده در اطراف میدان تقی­آباد و حمله و بازداشت مردم، مانع از تشکیل راهپیمایی سبز­ها در این میدان شدند. در پی این اقدام کودتاچیان، سبزهای مشهد طبق قرار قبلی تجمعات پراکنده خود را اطراف فلکه برق برگزار کردند که با شکل­گیری جمع­های کوچک مردم، نیروهای لباس شخصی و انتظامی به جمعیت حمله کرده و دست کم 100 تن از مردم را بازداشت کردند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,