شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
30 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«مادر»

۱۳۹۲ خرداد ۰۵

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

 

اغلب آثار «ناتالیا گینزبورگ» (Natalia Ginzburg) نویسنده ایتالیایی متولد ١۴ جولای ١٩١۶ بر روابط خانوادگی، سیاست دوران فاشیسم و پیامدهای آن، جنگ جهانی دوم، و فلسفه متمرکز است.

از «گینزبورگ» شمار قابل توجهی رمان، داستان کوتاه و رساله به‌جا مانده است. اغلب آثار «گینزبورگ» به انگلیسی ترجمه شده و در انگلستان و آمریکا به چاپ رسیده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«گینزبورگ» علاوه بر نوشتن داستان در دهه ١٩۴٠برای شرکت انتشارات «اینادی» (Einaudi) در تورین کار می‌کرد. در اوایل ١٩۵٠ پس از ازدواج دومش به رم نقل مکان کرد و وارد پرکارترین دوره خلاقه زندگی ادبی خود شد. در این دوره طی بیست سال «گینزبورگ» مشهورترین و پخته‌ترین آثارش را با تمرکز بر زندگی فرهنگی شهر رم و مردمش نوشت.

2013525-Kooche-Shohre2

در سال ١٩۶۴ در فیلم بحث‌انگیز «پیر پائولو پازولینی» (Paolo Pasolini) به نام انجیل به روایت متی (The Gospel According to St. Matthew) نقش مریم بیت عنیا (Mary of Bethany) را بازی کرد.

«گینزبورگ» همواره در طول زندگی‌اش درگیر سیاست بود و در سال ١٩٨٣ به عنوان نماینده مستقل به پارلمان ایتالیا راه یافت. او در زمان حیاتش موفق به دریافت جایزه‌های ادبی استرگا (Strega)و باگوتا (Bagutta) شد.

«ناتالیا گینزبورگ» در ٧ اکتبر ١٩٩١ در رم درگذشت.

داستان مادر توسط «فیروزه مهاجر» به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

M. de Falla, Violin Recital

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,