Saturday, 18 July 2015
16 July 2020
با کمین در مسیر کاروان حامل آن‌ها

«حمله مائوئیست‌های هند به سیاست‌مداران حزب کنگره»

2013 May 26

خبر / رادیو کوچه

روز شنبه ٢۵ مه (چهارم خرداد)، گروه‌های مسلح مائوئیست هندوستان (موسوم به ناکسال‌ها یا ناکسالایت‌ها) با کمین در مسیر کاروان حامل سیاست‌مداران حزب حاکم کنگره در منطقه «باستار» ایالت «چاتیس‌گار» هند، ١٢تن از چهره‌های شاخص ایالتی حزب کنگره و پنج پلیس را کشتند.

به گزارش روزنامه «تایمز هند»،‌ شورشیان مسلح با یک طراحی حساب‌شده، با قطع درختان مسیر جاده را بسته و پس از آن‌که مین کارگذاشته توسط آنان، یکی از اتومبیل‌ها را منفجر کرد، سایر خودروهای این کاروان را به رگبار بستند.

در میان کشته‌شدگان نام «ماهیندرا کارما»، مردی که به خاطر راه‌انداختن کمپین علیه مائوئیست‌ها و تشکیل یک گروه شبه نظامی برای مقابله با آنان، یکی از چهره‌های منفور نزد ناکسال‌ها به شمار می‌آمد، به چشم می‌خورد.

naxalites4

در این حمله چند تن دیگر از اعضای ارشد حزب کنگره در ایالت «چاتیس‌گار»‌ به شدت مجروح شده و دست‌کم دو تن مفقود شدند که گمان می‌رود توسط پیکارجویان گروگان گرفته شده باشند.

«سونیا گاندی»‌ همسر ایتالیایی تبار «راجیو گاندی» نخست وزیر اسبق هند و رهبر حزب کنگره، این حمله را «فجیع و ظالمانه» خواند.

چریک‌های مائوئیست که از چهار دهه پیش با هدف مقابله با فساد دولت مرکزی و ستم بر قشر به‌شدت فقیر هندوستان، علیه حکومت مرکزی این کشور می‌جنگند، به گفته «مانموهان سینگ»‌ نخست وزیر هند، بزرگ‌ترین چالش حکومت این کشور به شمار می‌روند و هم‌اکنون در بیست ایالت از ٢٨ ایالت هندوستان فعالیت مخفی دارند.

naxalites-india

نام «ناکسالایت‌» از روستای کوچک «ناکسال‌باری» در ایالت «وست بنگال» گرفته شده که جنبش بخشی از اعضای حزب کمونیست هند(مارکسیست) موسوم به CPM و تقسیم اراضی زمین‌داران بزرگ میان فقرا در سال ١٩۶٧، به درگیری میان نیروهای جنبش و کشاورزان فقیر محلی با نیروهای اجیر شده توسط فئودال‌های محلی انجامید و سپس نیروهای نظامی هند برای سرکوب روستاییان و گروه‌های چپ‌گرا وارد عمل شدند. ناکسال‌ها از لحاظ تئوریک به عقاید «مائو»، رهبر انقلاب چین نزدیک هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,