Saturday, 18 July 2015
10 August 2020
قاعده هرم

«پایان دوران قهرمانان»

2013 May 30

 شهرزاد / رادیو کوچه

سی‌ام ماه می‌سال  ۱۴۳۱ میلادی، ساعت ۹ بامداد «ژان» را که پیراهن سفید و زمخت بلندی بر تن و کلاهی کاغذی بر سر داشت، سوار بر ارابه‌ای به میدان «ویومارشه» بردند. بعد از ایراد خطبه‌ای در محکومیت ژان به او اجازه دادند که صحبت کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ژان گفت: که افرادی را که به او بدی کرده‌اند می‌بخشد و از مردم خواست که برایش دعا کنند. سپس او را به اعدام‌گاه برده و به چوبه‌ای که در میان انبوهی از هیزم‌ها بود، بستند.

«ژاندارک»، هنگام سوزاندنش شش بار نام «عیسی» را صدا زد. سپس هوشیاری خود را از دست داده و سرش به سمت پایین خم شد. این آخرین سخنان او بود.

مردم در گذشته تا زمانی که این قهرمانان بودند به عشق آنان و در نبودشان، با یاد آن‌ها به ادامه مبارزه بر علیه ظلم و یا تحمل سختی تا طلوع پیروزی می‌پرداختند.

2013529-Kooche-Ghaede heram1

این روزها اما، گویا دوران ژاندارک‌ها و قهرمان ها به سر آمده. آن‌چه مانده شبهی است از گذشته. آدم‌های معمولی که گاه شبه و یا مقلد آن اسطوره‌ها هستند و یا مردم درباره آن‌ها افسانه تعریف می‌کنند. قهرمانانی که امروز در برابر ظلم ظالمان می‌ایستند حرف‌های‌شان هم با نسخه‌های قدیمی آن‌ها فرق دارد. امروزی‌ها به‌جای سخن گفتن از خدا یا قدیسان از خود انسان و حقوق او سخن می‌گویند. از عشق و صلح و برابری می‌گویند.

واقعیت این است که همان نسخه‌های قدیمی و ظاهرن واقعی هم اشباحی ساختگی توسط خود مردم هستند. انسان‌های معمولی، که چون اراده در برابر ظالم ایستادن را داشته اند، و یا حرف نو و جدید برای گفتن و یا اهل سنت شکنی بوده‌اند در چشم مردمان تعصب زده آن روزگاران، پیوسته به چشم قهرمان دیده شدند و روزبه‌روز بر داستان‌ها و افسانه‌های اطراف آن‌ها افزوده می‌شد و غیر قابل دسترس می‌شدند تا به آن‌جا که در زمان هایی تبدیل به قدیس شدند. چه بسا انسان‌هایی که در کنار آن‌ها به مبارزه پرداختند و نام‌شان در تاریخ گم شد.

2013529-Kooche-Ghaede heram2

امروز اما، به روشنی فرق قهرمان واقعی و قدیس‌های ساخته شده برای ما روشن است ولی روزگار عجیبی شده که بسیاری از قهرمان نماها بوسیله رسانه و مدیا به راحتی خود را به جای قهرمانان واقعی جا می‌زنند و چه بسا قهرمانانی که بی سر و صدا بر سر دار می‌روند.

«ژاندارک» دختری فرانسوی، که ادعای شنیدن صداهایی داشت که او را به نجات مردم فرا می‌خواند و در این راه حتی در برابر کلیسا هم ایستاد و مدعی شد که صداها از او خواستند به سخنان کلیسا توجه نکند. او البته امروز به عنوان قهرمانی در راه آزادی، البته به روش خودش شناخته می‌شود ولی امروز همه می‌دانند که او فقط یک انسان برجسته در زمان خودش بوده و نه قدیس.

امروز همه ما با حس احترام برای همه قهرمانان شناخته شده، به خوبی می‌دانیم که هر کسی و در هر جایی می‌تواند قهرمان شود. کافی است تصمیم بگیرد سرش را پیش ظالم خم نکند. همین.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,