Saturday, 18 July 2015
20 February 2020
همه‌ی مشتریان انتخابات

«تمشک طلایی انتخابات»

2013 May 31

شادیار عمرانی / رادیو کوچه

چکیده‌ای از گپ انتخاباتی من و همکارم، «علی‌اصغر فریدی» را در ذیل می‌خوانید. به‌برنامه‌ی امروز از فایل صوتی گوش کنید:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

عمرانی: سلام، باز از «رادیو کوچه» مهمان شما هستم با همکارم «علی‌اصغر فریدی.»

فریدی: آمده‌ایم با یک سبد پر از کاندیداهای جایزه‌ی تمشک طلایی انتخابات.

عمرانی: واقعن این سبدی که آوردی هر کدام پتانسیل دریافت کرور کرور تمشک دارند.

فریدی: البته نقش‌های اول هر فیلم، بسیار فوتوژنیک و کاریزاماتیک ظاهر شدند.

عمرانی: منظورت چی است؟

2013530-Kooche-Shadyar1

فریدی: هم فیلم‌های تبلیغاتی کاندیداها داره یکی یکی اکران می‌شوند، هم خود کاندیداها دارند یکی یکی جلوی دوربین تلویزیون ظاهر می‌شوند.

عمرانی: این دقیقن وقتی است که باید هر چه را که در چنته دارند، رو کنند. جدا از برنامه‌هایی که برای دولت آینده‌شان تا امروز ارائه داده‌اند، این مناظره‌ها و _ فیلم‌بازی کردن‌ها_ نقش کلیدی در کشاندن مردم به پای صندوق‌های رای دارد.

فریدی: البته تو که چندان معتقد نیستی که مشارکت مردمی در این دوره هدف اصلی حکومت باشد.

عمرانی: بله، هدف اصلی نیست. اما اگر این مهم هم برآورده شود یعنی در این دوره جمهوری اسلامی به راحتی توانسته در برابر اوپوزسیون به پیروزی کم‌نظیری برسد. همین حالا هم با حذف هاشمی و رحیم مشایی خیلی از معادلاتی که تحلیل‌گران نوشته بودند، در نطفه رد شد. مهره‌چینی‌های نظام این‌بار بسیار هوشمندانه بوده است. مذاکرات هسته‌ای به نقطه‌ای رسیده که دیگر نه گردن راست کردن و صدا کلفت کردن هراسی را برای متحدین ناتو برای حمله به ایران موجب می‌شود نه حکومت می‌خواهد که فعالیت‌های هسته‌ای را به طور کامل متوقف کند.

نابسامانی داخلی چه در بدنه‌ی نظام، و چه در بستر جامعه، به‌خصوص بحران اقتصادی، شرایط نظام را با آن چیزی که هشت سال پیش بود، متفاوت می‌کند. این انتخابات برای جمهوری اسلامی حکم مرگ و زندگی دارد

فریدی: از آن گذشته نابسامانی داخلی چه در بدنه‌ی نظام، و چه در بستر جامعه، به‌خصوص بحران اقتصادی، شرایط نظام را با آن چیزی که هشت سال پیش بود، متفاوت می‌کند. این انتخابات برای جمهوری اسلامی حکم مرگ و زندگی دارد.

عمرانی: و نباید به هیچ طریقی اسمی از صندوق‌ها بیرون بیاید که نتواند مطالبات حکومت را به بهترین صورت برآورده کند. یعنی رییس جمهوری آینده باید هم شکاف بین جناح‌های درون حکومتی را پر کند، هم سرسپردگی کامل به رهبری داشته باشد، هم اوضاع اقتصادی داخلی را برای کنترل نارضایتی‌ها سامان بدهد، و هم در روابط بین‌المللی آبروی نظام را برگرداند.

فریدی: یعنی منظورت این است که حتا ممکن است در شمارش آرا تقلب کند؟

عمرانی: شاید. بعید نیست، هست؟ اما باز هم گزینه‌ی مورد نظر نظام در امروزِ روز نیست. بهتر است که روی پوپولیسمی که همیشه خیلی هم در هدایت آن موفق بوده کار کند. شما به لحن تبلیغاتی کاندیداها توجه کن. به طور واضح می‌توانی جامعه‌ی هدف را پیدا کنی.

فریدی: لحنشان که بماند، حرف‌هایشان خنده دار است، من یک سری از این افاضات را آماده کرده‌ام. با هم بشنویم.

فریدی: خوب؛ اول از کدامشان شروع کنیم؟

عمرانی: اول از همه می‌رویم سراغ  سعید جلیلی.

فریدی: مِستر صلواتی. با اقتصاد صلواتی قرار است که بحران اقتصادی ایران را نجات بدهد.

2013530-Kooche-shadyar2

عمرانی: روش‌های تبلیغاتی جالب است. مثلن همین جلیلی یک سایتی زده به نام «ستاد مجازی سعید جلیلی.» این با آن سایت «حامیان جلیلی» متفاوت است و رسمن توسط خود ستاد انتخاباتی جلیلی اداره می‌شود. نکته‌ی جالب توجه این است که بر خلاف لنکرانی که همه‌ی نخبگان از او حمایت می‌کردند، نام‌های چندان آشنایی که در تجلیل جلیلی ایراد سخن کرده باشند، دیده نمی‌شوند.

فریدی: حرف‌های جلیلی به جای این‌که لحنی دیپلماتیک داشته باشد، بسیجی شده است. حتا در جواب اتهام به وابستگی به جریان انحرافی، خودش را وصل کرد مستقیم به رهبر. گفت: جدای از این‌که رهبر انقلاب به لحاظ قانونی و شرعی فصل‌الخطاب هستند، کارشناس‌ترین فرد در حوزه‌های مختلف هم هستند.

عمرانی: البته هنوز به خوبیِ «حسن روحانی» نمی‌تواند بالای منبر برود. «روحانی» لحنی آمیخته از خاتمی ٧۶ با خامنه‌ای امروز دارد.

فریدی: خودش هم اذعان دارد که من میانه‌رو هستم.

عمرانی: دولت فراجناحی. تازه یک انتقاد نرمی هم کرد از صدا و سیما که چهره‌ای اهل تغییرات و اصلاحات و منتقد هم به‌نظر بیاید.

فریدی: و با همین چند جمله‌ی کاملن بی‌ربطش به مبحث تا الان توانسته خیلی‌ها را طرفدار خودش کند.

عارف هم مثل الباقی اصلاح‌طلب‌ها در پی احیای دوران طلایی امام است و معلوم است از کفن مرده برای خودش قبا می‌دوزد

عمرانی: همان حرف‌هایی که خاتمی می‌زد. او از قانون‌مداری می گفت و این از عدالت می‌گوید. کاملن عوام‌فریبانه.

فریدی: خوب؛ همه‌شان همین‌طور صحبت کردند. در این میان هم ولایتی، هم عارف، هم رضایی تنها دنبال بزرگ جلوه دادن خودشان هستند.

عمرانی: این طبیعی است، چون چهره‌های محبوبی نیستند و باید محبوبیت کسب کنند. از ولایتی که وزرای امور خارجه یوگسلاوی و هلند برایش سر و دست می‌شکاندند و سر صحبت با او دعوایشان می‌شد، از عارف که خانمش را ویترین کرد و بعد هم خودش را چسباند به امام که اصلن امام هم گفته:

« به‌به خانمِ آقای عارف عجب حجاب قشنگی دارد.»

فریدی: عارف هم مثل الباقی اصلاح‌طلب‌ها در پی احیای دوران طلایی امام است و معلوم است از کفن مرده برای خودش قبا می‌دوزد. راستی گفتی رضایی، داشت اصلن رضایی را یادمان می‌رفت.

 

 

2013530-Kooche-Shadyar3

عمرانی: آخر، رضایی همیشه هست. تا بوده، هست و خواهد بود، در عرصه هست. همه جا رفته است. از بقال سر کوچه تا کشاورز سر زمین. دانه دانه تحقیق کرده، از ٢۵٠ تا استان بازدید کرده است.

فریدی: استان نه، شهرستان.

عمرانی: ببخشید شهرستان. اما در حد استان بازدید کرده که بر آن اساس بتواند برنامه اقتصادیش را تنظیم کند. تازه یک سایت «ویکی رضایی» هم زده است. «٣١٣ آمین دات آی آر دَش ویکی.» تمام تلاشش را هم برای تخریب کاندیداهای دیگر کرده است.

فریدی: آره، خوب؛ همه که مثل قالیباف نیستند که به خودشان گل بزنند. قالیباف در سخنرانی‌هایش دائمن در حد «رضازاده» با ابالفضل وزنه می زند، بعد هم یک پشت پا به خودش. واقعن باید شخص قالیباف مورد مطالعه کارشناسانه قرار بگیرد.

فریدی: قالیباف ادعا می‌کند کم‌خرج‌ترین تبلیغات را خواهد داشت. اما کم‌هزینه‌تر از رضایی نمی‌تواند باشد که سایت «ویکی رضایی» را با ١۵ تا «یا ابالفضل» و نیم متر پارچه افتتاح کرد.

عمرانی: «حداد عادل» هم که فیلمش را داده فارغ‌التحصیل‌های مدرسه‌ی خودش برایش بسازند. مدرسه فرهنگ، یک مجموعه مدرسه است که حداد عادل و خانمش، «طیبه ماهروزاده»، سال ١٣٧١ و ١٣٧٢ ساختند. همان موقع با ساخت این مدرسه برای چنین روزی که کسی حاضر نمی‌شود برایش فیلم تبلیغاتی بسازد، خرجش را کرده بودند.

 به زودی همه‌ی فیلم‌ها پخش خواهند شد و می‌فهمیم کی به این موفقیت بزرگ یعنی گرفتن تمشک طلایی انتخابات نائل آمده است

فریدی: سر همین ساخت فیلم‌های تبلیغاتی چه رقابت داغی بین تهیه‌کننده‌ها و کارگردان‌ها هست.

عمرانی: البته بیشتر در تکذیب. مثلا «رضا میرکریمی»، «مسعود جعفری جوزانی»، «محمد مهدی عسگرپور»، «رامبد جوان»، «علی‌رضا رئیسیان»، «مجید مجیدی»، «فریدون جیرانی»، «علی عطشانی»، «بهروز شعیبی»، «سید محمود رضوی»، … وای نفسم گرفت! امیدوارم کسی را از قلم نینداخته باشم. این‌ها روزی دوبار ساخت فیلم انتخاباتی کاندیداها را تایید و بعد تکذیب می‌کنند.

فریدی: بالاخره به زودی همه‌ی فیلم‌ها پخش خواهند شد و می‌فهمیم کی به این موفقیت بزرگ یعنی گرفتن تمشک طلایی انتخابات نائل آمده است.

عمرانی: سر بعضی کاندیداها دعواست. مثل «روحانی» و «رضایی». سه تا سه تا تایید و رد می‌کنند. امیدوارم به زد و خورد نکشد آخرش.

فریدی: اما جدا از مزاح، این فیلم‌ها در ادامه‌ی مناظرات، و گفتگوهای رسانه‌ای کاندیداها، بسیار پر اهمیت هستند. و هر یک از کاندیداها از همان روش کهنه و تکراری انتقاد صریح به دولت پیشین و نقد این و آن، به‌خصوص صدا و سیما، و سیاست‌های اقتصادی که عامه‌ی مردم را درگیر می‌کند، استفاده خواهند برد.

عمرانی: می‌دانم خیلی‌ها مشتاق‌اند که فیلم‌ها را ببینند و لااقل تا مدتی سوژه کنند.

فریدی: ما هم که مستثنا نیستیم.

عمرانی: پس صبر می‌کنیم تا پس فردا همین‌جا در رادیو کوچه با همه‌ی مشتریان انتخابات.

فریدی: روز خوش.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,