Saturday, 18 July 2015
24 January 2021
ملودی کوچه

«آرتا فرانکلین از دیروز تا امروز»

2010 February 12

ثمر سعیدی/ رادیوکوچه

Samar@koochehmail.com

«آرتا فرانکلین» صدای بسیار قدرتمندی دارد، از این‌رو به وی لقب ملکه‌ی موسیقی «سول» را داده‌اند. او خواننده‌ای است که در سال 2005 موفق به دریافت مدال آزادی از رئیس‌جمهوری وقت آمریکا شده و در مراسم تحلیف باراک اوباما نیز در سال 2009 آواز خوانده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آرتا لوئیز فرانکلین در سال 1942 زاده شد. پدر وی کشیش بود. او در جایی گفته است: «مارتین لوترکینگ (رهبر جنبش حقوق مدنی سیاهان آمریکا) از دوستان خانوادگی ما بود. زمانی‌که بچه بودم، لوترکینگ به خانه‌ی ما رفت و آمد می‌کرد و من و پدرم برای او آواز می‌خواندیم.»

فرانکلین فعالیت هنری خود را از سال 1956 شروع کرد و دهه‌ی 60 میلادی از موفق‌ترین دوران زندگی حرفه‌ای‌اش بود. او اولین زن سیاه‌پوستی است که در سال 1968 تصویرش بر روی جلد مجله‌ی تایم به چاپ رسیده است.

آرتا علاوه بر موفقیت در حرفه‌ی اصلی خود، فعالیت‌های اجتماعی زیادی را نیز در زمینه‌ی جنبش‌های مدنی سیاه‌پوستان انجام داده و به دفاع از حقوق سیاهان مشغول بوده است.

این خواننده‌ی زن، مجموعه‌ی بلند بالایی از جایزه‌ها و افتخارات موسیقی را به خود اختصاص داده است. آرتا فرانکلین در سبک‌های سول (که ریشه در موسیقی آفریقایی-آمریکایی دارد)، بلوز، آراندبی، موسیقی مذهبی و سرودهای کلیسایی آواز خوانده است.

وی تاکنون 18 بار برنده‌ی جایزه‌ی گرمی شده و در طول بیش از نیم قرن فعالیت هنری در زمینه‌ی موسیقی، در حدود 40 آلبوم روانه‌ی بازار کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,