Saturday, 18 July 2015
22 February 2020
ایران امروز

«فلج شدن مذاکرات هسته‌ای عامل شدت تحریم‌ها»

2013 June 04

روشنک آسترکی / رادیو کوچه

ایالات متحده آمریکا در تازه‌ترین دور تحریم‌های یک‌جانبه خود علیه ایران، دوشنبه سیزدهم خردادماه، واحد پول ملی ایران و صنایع خودروسازی این کشور را به فهرست تحریمی خود افزود. سرعت روند تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در ماه‌های گذشته به شدت افزایش داشته است و در هر مرحله این تحریم‌ها، اقتصاد ایران را بیشتر فلج می‌کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

غرب که معتقد است برنامه هسته‌ای تهران دارای بعد نظامی‌ است، از این تحریم‌ها به عنوان ابزار فشاری برای توقف برنامه هسته‌ای ایران استفاده می‌کند. در آن‌سو جمهوری اسلامی همواره بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود تاکید کرده است.

مذاکرات میان مقامات جمهوری اسلامی و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا کنون به نقطه امیدوار کننده‌ای نرسیده و موجب نگرانی از آینده روند جاری و تهدیدات جدی‌تر علیه ایران است.

201364-Kooche-Roshanak1

افزایش هفتگی تحریم‌ها علیه ایران

کاخ سفید در بیانیه تحریم  ریال که روز گذشته منتشر شد اعلام کرد، تحقیقات نشان می‌دهد که ریال ایران از آغاز سال میلادی گذشته (یک سال و نیم پیش) نیمی از ارزش خود را از دست داده است ولی برای نخستین بار تحریم‌ها شامل پول ایران برای تجارت می‌شوند.

از این پس داد و ستد به «ریال» برای شهروندان و شرکت‌های آمریکایی غیرممکن است و موسسات مالی که خرید و فروش ریال را ممکن می‌کنند نیز تحریم می‌شوند. آن دسته از موسسات مالی یا شرکت‌هایی که دارایی زیادی به ریال دارند نیز در تحریم‌های جدید قرار می‌گیرند. همچنین در تحریم‌های تازه کمک مادی به کسانی که در فهرست تحریم‌ها قرار دارند نیز ممنوع می‌شود.

در این بیانیه هم‌چنین فروش، تهیه و ارسال قطعات خودرو و خدماتی که به خودرو سازی ایران ارتباط پیدا می‌کند نیز ممنوع شده است. کسانی که دانسته بخش قابل توجهی از این قطعات یا خدمات را در اختیار ایران قرار دهند با مجازات روبه‌رو خواهند شد.

 هم‌چنین معاون وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در امور تروریسم و اطلاعات مالی روز چهارشنبه، ۲۵ اردیبهشت‌ماه، اظهار کرد که از ۱۰ تیرماه سال جاری این کشور تمامی افراد و دولت‌ها را از فروش طلا به دولت ایران و شهروندان ایرانی منع می‌کند.

غرب معتقد است برنامه هسته‌ای تهران دارای بعد نظامی‌ است و از این تحریم‌ها به عنوان ابزار فشاری برای توقف برنامه هسته‌ای ایران استفاده می‌کند

وی به کمیته روابط خارجی سنا گفته بود که در این راستا آمریکا به ترکیه و امارات متحده عربی، دو کشور کلیدی فروشنده طلا به ایران، هشدار داده است تا فروش طلا به دولت ایران و شهروندان ایرانی را متوقف کند و توضیح داد: «ما به وضوح به دولت‌های ترکیه و امارات و همچنین بخش خصوصی و سایر فروشندگان طلا به ایران گفتیم که از ۱۰ تیرماه این تجارت باید تمامن متوقف شود.»

در عین حال هفته گذشته «وندی شرمن»، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی نیز به کمیته روابط خارجی مجلس سنا  اعلام کرد، آمریکا خریداران نفت ایران را تحت فشار قرار خواهد داد تا باز هم واردات نفت از این کشور را به طرز چشمگیری کاهش دهند.

گفتنی است در حال حاضر از ۲۰ خریدار نفت ایران، ۱۴ واردکننده، خرید نفت از ایران را متوقف کرده و شش کشور باقیمانده یعنی چین، هند، ترکیه، کره جنوبی، ژاپن و تایوان نیز واردات نفت از ایران را به شدت کاهش داده‌اند.

از سوی دیگر شورای امنیت سازمان ملل با تصویب چهار قطعنامه تحریمی از تهران خواسته تا غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند ولی ایران تاکنون از این دستور سرپیچی کرده و غنی‌سازی را حق خود می‌خواند.

با روند حاضر باید گفت شدت تحریم‌ها علیه ایران تا حدی است که ایران را نه تنها در انزوای بین المللی قرار داده است بلکه گمان می‌رود در ماه‌های آینده شاهد فشارهای شدیدتری علیه ایران باشیم.

201364-Kooche-Roshanak2

نا امیدی آژانس بین‌المللی اتمی

«یوکیا آمانو»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در آخرین اظهارات خود پیرامون برنامه هسته‌ای ایران، روز دوشنبه ۱۳ خرداد گفت که مذاکرات هسته‌ای با ایران به صورت یک «دور باطل» در آمده و از ایران خواست که فوری به همکاری بیشتر با آژانس اقدام نماید.

ایران و آژانس تاکنون چندین دور از مذاکرات ناکام هسته‌ای را برگزار کرده‌اند و به گزارش خبرگزاری فرانسه، «یوکیا آمانو»  در «وین» درباره سایت پارچین به خبرنگاران گفت که فعالیت‌های گسترده ایران در پایگاه نظامی پارچین ممکن است باعث «پاک‌سازی کامل تمامی شواهد» تحقیقات ساخت سلاح اتمی در این محل شده باشد.

وی در این باره افزود: «از آن‌جا که فعالیت‌های گسترده در پارچین بر توان راستی‌آزمایی ما تاثیر منفی گذاشته، اگر اکنون نیز دسترسی به ما داده شود شاید دیگر در آن‌جا چیزی یافت نشود.»

وی در ادامه افزود: «این روش درستی برای رسیدگی به موضوعاتی که تا این اندازه برای جامعه بین‌الملل و خود ایران اهمیت دارد نیست.»

وزارت خارجه آمریکا معتقد است ایران در ۱۰ سال گذشته «با بی‌شرمی» قطعنامه‌های شورای حکام آژانس را نادیده گرفته و با «نقض آشکار» تعهدات بین‌المللی خود، به غنی‌سازی اورانیوم ادامه داده است

هم‌چنین روز گذشته «کاترین اشتون»، مسوول سیاست خارجه اتحادیه اروپا که به نمایندگی از سوی گروه پنج به‌علاوه یک با ایران مذاکره می‌کند، گفت که مسیر افزایش تحریم‌ها علیه ایران برگشت‌ناپذیر نیست.

وی که با خبرگزاری ایتارتاس گفت‌وگو می‌کرد، اظهار داشت که «همیشه گفته‌ایم تحریم‌ها برگشت‌ناپذیر نیستند و این کاملن بستگی به ایران دارد که بخواهد مذاکرات معنی‌داری انجام دهد یا نه، مذاکراتی که نسبت به ماهیت صرفن صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران اعتمادسازی کند.»

پیش‌تر نیز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی گزارشی که در ابتدای خردادماه منتشر شد، آورده بود که ایران در راستای توسعه برنامه هسته‌ای خود «پیشرفت گسترده‌ای» داشته است. در همین حال آمریکا «سرپیچی» ایران از خواسته‌های آژانس را «مایه تاسف» خوانده است.

وزارت خارجه آمریکا معتقد است ایران در ۱۰ سال گذشته «با بی‌شرمی» قطعنامه‌های شورای حکام آژانس را نادیده گرفته و با «نقض آشکار» تعهدات بین‌المللی خود، به غنی‌سازی اورانیوم ادامه داده است.

201364-Kooche-Roshanak3

مذاکره، راه برون‌رفت از بحران

مقامات جمهوری اسلامی با سوء مدیریت خود در روند مذاکرات هسته‌ای هزینه‌های بی‌شماری را به کشور و مردم وارد کرده اند. برخی از آسیب‌های ناشی از تحریم‌های اقتصادی را می‌توان جبران ناپذیر خواند.

شش قدرت جهانی درگیر در مذاکرات هسته‌ای با ایران یعنی «ایالات متحده، روسیه، فرانسه، بریتانیا، آلمان و چین»، خواستار توقف پالایش اورانیوم در ایران تا سطح ۲۰ درصد هستند؛ ایران با این درخواست مخالف است و نگرانی‌ها نسبت به برنامه هسته‌ای خود را بی‌پایه می‌داند اما نتوانسته است صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای خود را نیز توجیه کند.

از سوی دیگر رهبر جمهوری اسلامی، که بنا بر گفته‌های مقامات رسمی ایران تصمیم‌گیرنده اصلی در مورد برنامه اتمی ایران است، تا کنون انعطافی از خود نشان نداده  و بارها تاکید کرده است که غرب تنها در پی عقب‌نشینی ایران از برنامه اتمی نیست.

به نظر می‌رسد حل بحران هسته‌ای برای جمهوری اسلامی اهمیتی ندارد و حاکمیت از انزوای ایران در صحنه بین‌الملل، با هدف تشدید روند دیکتاتوری در کشور استقبال می‌کنند

رهبر ایران سال گذشته در یک سخن‌رانی اعلام کرده بود با شرایط موجود و «ملاحظه واقعیت‌ها»، حکومت «نه تنها در محاسبات خود تجدید نظر» نمی‌کند بل‌که با اطمینان بیشتر به راه «مورد نظر ملت» ادامه می‌دهد.

مقام‌های آمریکایی بارها تاکید کرده‌اند که با وجود وضع تحریم‌ها، برای گفت‌وگو آماده‌اند؛ «جی کارنی»، سخن‌گوی کاخ سفید، این بار نیز پس از اعمال تحریم‌های جدید گفت «درها را برای بازگشت ایران به جامعه بین‌المللی و رسیدن به یک راه‌حل دیپلماتیک باز گذاشته‌ایم.»

به نظر می‌رسد حل بحران هسته‌ای برای جمهوری اسلامی اهمیتی ندارد و حاکمیت از انزوای ایران در صحنه بین‌الملل، با هدف تشدید روند دیکتاتوری در کشور استقبال می‌کنند. بحران هسته ای و تحریم‌های اقتصادی علیه ایران از سوی مقامات جمهوری اسلامی همواره دستاویزی برای تقویت توهم دشمن فرضی در ذهن مردم ایران بوده است. آن‌ها از این راه سعی دارند خود و مردم را در یک جبهه و در مقابل دیگر کشورها قرار دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,