Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
بحث‌های اقتصادی تاجیكستان،

«ازبکستان زیان کارخانه الیومنیوم تاجیک را برشمرد»

2013 June 05

کیومرث، سروناز/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

سفارت «ازبکستان» در «لتویا» در همایشی از زیان کارخانه الیومنیوم تاجیک، بزرگ‌ترین کارخانه صنعتی این کشور، به محیط زیست را برشمرده‌است. مقامات ازبک گفته‌اند، این کارخانه تاجیکستان سال 1975 میلادی بنیاد شده جان صد‌ها هزار ساکن ازبکستان را تحت خطر گذاشته‌است .

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

به قول مقامات ازبکستان باد پرتاو‌های زهراگین کارخانه الیومنیوم تاجیکستان را به سوی «سرخاندریا»، ناحیهی در نزدیکی مرز ازبکستان با تاجیکستان، می‌برد که بیش از 1 ملیون و  100 هزار ساکن دارد. آن‌ها به این ترتیب حجم خسارات کارخانه الیومنیوم را به ازبکستان تنها در 5 سال آخر بیش از 400 ملیون دلار آمریکای ارزیابی کرده‌اند .

آلیومنیوم یکی از محصولات اصلی صادراتی تاجیکستان محسوب می‌شود که از امتیاز‌های زیاد حکومت تاجیکستان برخوردار است

اما مقامات تاجیک می‌گویند «تاشکند» معرکه فراگیری را علیه این کارخانه راه‌اندازی کرده با جلب سازمان و  کار‌شناسان خارجی تلاش دارد تا این بازی را به نفع خود انجام بدهد. اخیرا تاشکند گروهی از سینماگران ایتالیای را کیرا کرده بود تا در باره زیان کارخانه الیومنیوم تاجیک فیلم آفرند .

آلیومنیوم یکی از محصولات اصلی صادراتی تاجیکستان محسوب می‌شود که از امتیاز‌های زیاد حکومت تاجیکستان برخوردار است. برخی از صاحب‌نظران تاجیک می‌گویند این کارخانه به افراد نزدیک به رییس جمهوری تاجیکستان منصوب است که فایده‌اش به بدجه کم‌تر می‌رسد. این است که حتا چهار سال قبل پیشنهاد شده بود تا تاجیکستان این کارخانه را به «روسیه» بفروشد و با مبلغ آن نیروگاه‌های بزرگ بنیاد کند .

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,