Saturday, 18 July 2015
02 October 2023
فرهنگ و ادب تاجیكستان،

«ایران امسال از میرسعیدعلی همدانی یاد می‌کند»

2013 June 06

 

کیومرث، شهلا/ دفتر تاجیکستان/ رادیو کوچه

ایران برای بزرگداشت «میر سعید علی همدانی» ادیب شناخته فارس و  تاجیک ماه اکتبر سال جاری همایشی را برگزار خواهد کرد. «علی اشرف شبستری» رییس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان گفته‌است، به این همایش مهمانان از تاجیکستان، پاکستان و هندوستان دعوت خواهند شد .

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این در حالی است که تاجیکستان نیت دارد سال 2015 میلادی مراسم بزرگداشت میر سعید علی همدانی را در شکل گسترده تجلیل نماید. وزارت فرهنگ تاجیکستان قبلان از «یونیسکو» هم درخواست کرده بود روزی را برای بزرگداشت میر سعید علی همدانی در ستح جهانی مشخس کند .

«علی اسغر شعردوست» سفیر ایران در «دوشنبه» ضمن اشاره به چاپ چندین آثار میرسعیدعلی همدانی در ایران گفته ‌است از این پیشنهاد تاجیکستان به «یونیسکو» جانبداری خواهد کرد .

HAMADANI

میر سعید علی همدانی یکی از عالمان بزرگ فلسفه، الاهیات و ادیب شرنسخن فارس و  تاجیک سال 1314 میلادی به دنیا آمده‌است. اثر‌های او در کتابخانه‌های مشهور ایران، پاکستان، هندوستان و ازبکستان محفوظند .در گنجینه پژوهشگاه ‌خاورشناسی شهر «دوشنبه» مرکز تاجیکستان 52 اثر او گرد‌آوری شده‌است .

 مقبره «میر سعید علی همدانی» در منطقه جنوب تاجیکستان جا گرفته ‌است که اکثریت برای بازدید به آن جا می‌روند. در گذشته «محمود احمدی نژاد» رییس جمهورس کنونی ایران هم به آن جا رفته مقبره میر سعید علی همدانی را زیارت کرده بود .

عکس میر سعید علی همدانی پول ملی تاجیکستان را هم زیب می‌دهد. عکس او در پول ده سامانی تاجیکستان جایگیر است که ارزشش برابر دو دلار آمریکایی می‌باشد .

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,