Saturday, 18 July 2015
30 November 2020
توسط پارلمان کانادا

«اعدام‌های دهه شصت ‘جنایت علیه بشریت’ خوانده شد»

2013 June 06

خبر / رادیو کوچه

 روز چهارشنبه ۱۵ خرداد (پنجم ژوئن) پارلمان کانادا با تصویب لایحه‌ای، اعدام زندانیان سیاسی را توسط جمهوری اسلامی در تابستان ۱۳۶۷، «جنایت علیه بشریت» خواند و آن را محکوم کرد.

در این لایحه پارلمان کانادا «در بزرگداشت یاد آن‌هایی که در گورهای دسته‌جمعی خاوران و دیگر گورهای دسته جمعی ایران به خاک سپرده شده‌اند، روز اول سپتامبر را روز همبستگی با زندانیان سیاسی ایران اعلام می‌کند».

20100929-khavaran-koocheh

این نخستین بار است که اعدام‌های دهه ۱۳۶۰ در ایران از سوی کشوری دیگر به عنوان «جنایت علیه بشریت» نامیده می‌شود.

هم‌زمان «جان برد» و «جیسون کنی» وزاری امور خارجه و مهاجرت و شهروندی کانادا در بیانیه‌ای مشترک نوشتند: کانادا «با هم‌دردی عمیق به خانواده هزاران قربانی خشونت‌های حکومت ایران پس از انقلاب تا کنون تسلیت می‌گوید».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۲ Comments


  1. تهمورث
    1

    آیا برای اولین بار میشود خوشحال بود از اینکه خون جوانان برومندی که با دد منشی رژیمی سراپاشقی دامان جلادان را خواهد گرفت ؟ در دهه شصت رژیم انسان کش خمینی پس از آبرو ریزی دار و دسته مسعود رجوی و عملیات فروغ جاویدان آن را بهانه و دستاویزی برای کشتار گل های سر سبد میدان سیاست قرار دادند وبروایتی شش تا هفت هزار گل ایرانی را پر پر کردند. من نمیدانم اژه ای و دیگرانی که با یک نشست و برخاست رای به اعدام این جوانان دادند چگونه بار عاطفی این مسئله را بر دوش میکشند ولی سئوالم در این است که آیا براستی و از روی راستی یکبار شد که حضرتی مسعود رجوی یادی از این اعدام شدگان که شماری از آنان از اعضای مجاهدین نیز بودند بکنند و روزی را برای یاد بود این عزیزان اختصاص دهند.سپاسی برای دولت و ملت کانادا بعنوان یک صلح طلب انسان دوست دارم . پاینده و موفق باشند.

  2. 2

    باید دیگر کشورها را نیز مجبور کرد تا همین کار را دنبال کرده و رژیم ایران را مانند رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی ایزوله کرد
    به ایمد سرنگونی هر چه زودتر رژیم اسلامی و برقرای آزادی و برابری در ایران