شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
27 August 2016
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«ازدواج مصلحتی»

۱۳۹۲ خرداد ۱۸

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

ویلیام سامرست‌موام (William Somerset Maugham) نویسنده و نمایش‌نامه نویس انگلیسی متولد ٢۵ ژانویه ١٨٧۴ یکی از عامه‌پسندترین نویسند‌گان نسل خود در دهه ١٩٣٠بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

او نویسنده هوشمند و خوش قریحه ای بود که شهرت به هنگام آثارش را مقدم بر مصونیت آن‌ها از گزند زمانه می‌شمرد و با این حال داستان‌هایش هنوز هم خوانده می شود و طرفداران بسیار دارد.

موام تحصیلات خود را در رشته پزشکی به پایان رساند. نخستین رمان او «لیزای محله لمبث» (Liza of Lambeth) به محض انتشار در سال ١٨٩٧ با چنان اقبال عمومی روبرو شد که موام را بر آن داشت حرفه پزشکی را رها کرده و زندگی خود را تمام و کمال وقف نویسندگی کند.

در دوران جنگ جهانی اول و پیش از آن‌که توسط سرویس مخفی انگلستان در ١٩١۶ستخدام شود، در صلیب سرخ مشغول به کار شد. در این دوران و نیز دوران پس از جنگ به هندوستان و جنوب شرقی آسیا سفر کرد، تجربه‌ای که در داستان‌های کوتاه و رمان‌هایش بازتاب یافته است.

201368-Kooche-shohre2

موام از تجربیات خود در سرویس مخفی انگلستان در مجموعه داستان‌های کوتاهش به‌نام «آشندن: یا مامور انگلیسی» (Ashenden: Or the British Agent) بهره برد و شخصیت این آثار بعدها الهام بخش داستان‌های «جیمز باند» اثر یان فلمینگ (Ian Fleming) شد.

 از رمان «پای‌بندی‌های انسانی» (Of Human Bondage) غالبن به عنوان شاهکار موام نام برده می‌شود، اثری تا حدودی اتوبیوگرافیک با شخصیت اصلی به نام «فیلیپ کری» که هم‌چون موام یتیم بود و تحت سرپرستی عمویش بزرگ شد. مهم‌ترین و به یادماندنی‌ترین داستان‌های کوتاه موام اغلب آن‌هایی‌هستند که در مورد زندگی غربی‌ها، معمولن استعمارگران انگلیسی در شرق دور نوشته شده است. این داستان‌ها بیشتر به انزوای این گروه و کمبودهای عاطفی برآمده از آن می‌پردازد.

موام در ١۶ دسامبر ١٩۶۵ درگذشت.

داستان «ازدواج مصلحتی» توسط شهرزاد بیات موحد به فارسی ترجمه شده است.

موسیقی متن:

John Foulds: The Dream of Morven

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,