Saturday, 18 July 2015
20 January 2021

«بزرگ‌ترین عملیات ناتو درافغانستان آغاز شد»

2010 February 13

بزرگ‌ترین عملیات نظامی نیروهای ناتو و افغان علیه طالبان از امروز آغاز شد.
به گزارش بی‌بی‌سی  بیش از پانزده هزار نظامی آمریکایی، بریتانیایی و افغان بزرگترین عملیات تهاجمی را علیه طالبان از زمان سرنگونی در سال ۲۰۰۱ تاکنون در ولایت هلمند آغاز کرده اند.
تفنگداران آمریکا و سربازان افغان به شهر مارجه در منطقه نادعلی واقع در ولایت هلمند حمله کرده اند. ارتش آمریکا امیدوار است با بیرون راندن طالبان این شهر را تحت کنترل حکومت افغانستان در آورد.
نیروهای ناتو می گویند مارجه بزرگترین منطقه تحت کنترل طالبان است. گفته می شود بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ شبه نظامی طالبان در این شهر مستقر هستند.
برخی از ساکنان پیش از آغاز این عملیات که «مشترک» نام دارد از منطقه گریخته‌اند. اما گزارش ها حاکی از آن است بسیاری از غیرنظامیان همچنان در مارجه باقی مانده‌اند.
نیروهای ناتو پیش تر با پخش اعلامیه هایی خبر از قریب الوقوع بودن این عملیات داده و امیدوار هستند که با این هشدارها تلفات غیرنظامی را کاهش دهند. این اعلامیه‌ها همچنین به نیروهای طالبان هشدار داد اگر منطقه را ترک نکنند کشته خواهند شد.
اما رهبران طالبان گفته‌اند نیروهایشان مقاومت خواهند کرد.
گفته می شود طالبان مواد منفجره‌ای زیادی در مسیر نیروهای ناتو و افغان پنهان کرده‌اند.
در عملیات مشترک که تحت فرماندهی تفنگداران دریایی آمریکاست، نیروهای بریتانیایی، دانمارکی و استونیایی نیز حضور دارند. برخی گزارش های حاکی از این است که در مجموع ۱۵ هزار نفر در این عملیات شرکت خواهند داشت.
در مرحله اول این عملیات که بعد از نیمه شب جمعه و بامداد شنبه آغاز شد، بیش از ۴۸۰۰ نظامی آمریکایی و ۱۵۰۰ سرباز افغان حضور دارند و با هلی کوپتر و بطور مخفیانه وارد منطقه شدند.
قبل از این تهاجم در حدود ساعت ۲ صبح آسمان شهر مارجه با شلیک منور روشن شد.
جاشوا وینفری یکی از فرماندهان آمریکایی گفته است اولین هلی کوپترها موفق شدند که در داخل شهر به زمین بنشینند.
برای اولین بار نیروهای افغان در طراحی این عملیات نقش عمده ای داشتند و بار اصلی اجرای آن را بر دوش خواهند داشت.
یک مقام ارشد ناتو به بی بی سی گفت این عملیات روز پنجشنبه به اطلاع و تایید حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان رسید.
به گفته آدام بروکس خبرنگار بی بی سی در واشنگتن این عملیات اهمیت سیاسی زیادی نیز دارد زیرا بزرگترین تهاجمی است که در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما انجام می شود.
باراک اوباما در دسامبر گذشته پس از ماهها مطالعه و مشورت سرانجام تصمیم گرفت که ۳۰ هزار نیروی بیشتر به افغانستان اعزام کند.
مارجه پایگاه مهم طالبان و یکی از مراکز اصلی کشت خشخاش است که گفته می شود منبع مالی عمده ای برای طالبان است.
ناتو امیدوار است پس از بیرون راندن نیروهای طالبان کمک ها و خدمات عمومی لازم را در منطقه ارائه کند تا حمایت مردمی این شهر ۱۲۵ هزار نفری را بتواند کسب کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,