Saturday, 18 July 2015
24 September 2020
گزارش خبری علمی

«افزایش رشد مغز کودک با شیر مادر»

2013 June 10

 

دکتر آویده مطمئن فر / رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

بنابر یک مطالعه بسیار جدید، به نظر می‌رسد که تغذیه با شیر مادر اثر مثبتی بر بهبود رشد مغذی در کودکان دارد. هم‌چنین این مطالعه نشان داده است که تغذیه تنها با شیر مادر، نتایج بهتری را نسبت به تغذیه ترکیبی با شیر خشک دارد اما تغذیه با هر دو، شیر مادر و شیر خشک، از تنها شیر خشک نتایج بهتری در توسعه مغز دارد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه براون با تصویر برداری با ام آر آی انجام شده است، شواهد بیشتری بر مفید بودن تغذیه با شیر مادر برای مغز کودکان ارایه کرده است.

این مطالعه با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) مخصوص کودکان که برای آن‌ها بی‌ضرر است انجام شده است و رشد مغز در کودکان زیر سن چهار سال را مورد مطالعه قرار داده است.  این تحقیق نشان داد که در سن دو سالگی، کودکانی که به طور انحصاری به مدت حداقل سه ماه با شیر مادر تغذیه شده بودند در مقایسه با کودکانی که منحصرن شیر خشک یا ترکیبی از شیر خشک و شیر مادر تغذیه شدند، در بخش‌های کلیدی مغز توسعه بیشتری داشته‌اند. این رشد در بخش‌هایی از مغز که با زبان، عملکرد عاطفی، و شناخت در ارتباط هستند، دیده شده است.

این مطالعه برای اولین بار نشان می‌دهد که تغذیه با شیر مادر به رشد مغزی نوزادان کمک می‌کند.  مطالعات رفتاری دیگر قبلن،  تغذیه با شیر مادر را با نتایج بهتر شناختی در نوجوانان بزرگتر و بزرگسالان مربوط کرده بود اما این اولین مطالعه با تصویربرداری است که تفاوت‌های مرتبط با تغذیه با شیر مادر در مغز کودکان بسیار جوان و سالم را در نظر گرفته است.

«شان داونی»، استادیار مهندسی در دانشگاه بروان، گفت که آن‌ها می‌خواستند دریابند که در واقع در چه زمانی این تغییرات در رشد مغز رخ می‌دهد و این مشاهدات نشان داده است که آن‌ها خیلی زود در اوایل زندگی کودک شروع می‌شود.

20130609_Avideh_MedicalNews_Breastfeeding_Pic2

تکنیک MRI تصویربرداری که لوونی توسعه داده است به ساختار ماده سفید مغز، یعنی بافتی که حاوی رشته‌های عصبی طولانی هستند نگاه می‌کند و کمک می‌کند تا بخش‌های مختلف مغز با یکدیگر ارتباط داشته باشند. به‌طور خاص، این روش به دنبال میلین، یعنی ماده چربی که دور رشته‌های عصبی را فرا می‌گیرد و سرعت سیگنال‌های الکتریکی را بالا می‌برد، می‌گردد.

داونی و تیم او ۱۳۳ نوزاد در سنین ده ماه تا چهار سال را مورد مطالعه قرار دادند. همه مادران این نوزادان زمان حاملگی نرمالی داشتند، و همه از خانواده‌های با وضعیت اجتماعی اقتصادی مشابه بودند. کودکانی که به‌طور انحصاری برای حداقل به تنهایی سه ماه از شیر مادر تغذیه کرده بودند، کودکانی که با ترکیبی از شیر مادر و شیر خشک تغدیه شده بودند و کودکانی که فقط با شیر خشک    تغذیه شده بودند، به سه گروه تقسیم شدند. محققان بچه‌های بزرگ‌تر را با بچه‌های جوان‌تر مقایسه کردند تا مدار رشد ماده سفید را برای هر گروه پیدا کنند.

این مطالعه نشان داد که گروهی که منحصرن با شیر مادر تغذیه شده بود سریع‌ترین رشد را در ماده سفید میلین با افزایش قابل توجه حجم ماده سفید در سن دو سالگی داشته است. این اختلاف در رشد ماده سفید مغز ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر است.

این تیم پژوهشی سپس داده‌های تصویربرداری خود را با مجموعه‌ای از آزمون‌های شناختی در کودکان بزرگ‌تر گسترش دادند. این آزمون شامل افزایش عملکرد زبان، پذیرش بصری، و کنترل عملکرد حرکتی  در گروهی که با شیر مادر تغذیه شده بود انجام شد.

این مطالعه هم‌چنین بر اثر طول مدت تغذیه با شیر مادر نگاه کرد. محققان نوزادانی که کمتر از یک سال و بیش‌تر از یک سال با شیر مادر تغذیه شده بودند را، به‌خصوص در نواحی از مغز که با عملکرد حرکتی مرتبط است مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که رشد مغز در نوزادانی که مدت زمان بیش‌تری را  با شیر مادر تغذیه شده بودند به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است. بنابر این با وجود تمام این شواهد، تغذیه هر چه طولانی‌تر با شیر مادر کاملن مفید به نظر می‌رسد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,