Saturday, 18 July 2015
22 January 2021
به بهانه زادروز گوستاو گاوراس

«او زنده است»

2010 February 13

محبوبه / رادیو کوچه

فیلم زد و موسیقی آن برای بسیاری از ایرانیان فیلمی نوستالژیک است وخاطره روزهای انقلاب را در ذهن آنان زنده می‌کند چرا که نمایش این فیلم سال‌ها در ایران ممنوع بود و تنها به خاطر باز شدن فضای سیاسی ایران در آستانه انقلاب اجازه نمایش گرفت و پس از آن بارها اکران شد.زد ساخته کوستاگاوراس فیلمساز یونانی الاصل است.امروز13فوریه مصادف با زادروزاین فیلم ساز است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

کنستانتیکس گوستاو گاوراس در 13 فوریه سال 1933 در کلیویای یونان متولد شد. شاید بتوان گفت او فعالیت های سیاسی خود را از کودکی آغاز کرد و آن را از پدر به ارث برد. پدرش یک ارتشی یونانی بود.که در برابرهجوم ارتش نازی مقاومت کرد ولی پس از جنگ دولت یونان گاوراس را به اتهام کمونیست بودن از کشور تبعید کرد.

او در ابتدا تمایل داشت که به امریکا برودودر انجا سینما بخواند.ولی به دلیل کمونیست بودن مک کارتیسم امریکا از پذیرش او سرباز زد.وگاوراس به فرانسه رفت ودرسوربن ادبیات خواند وبه عنوان دستیارکارگردان با بسیاری از فیلم سازان فرانسوی همکاری نمود.

اودر اولین تجربه خود با نام«قتل ماشین خواب 1966»از تکنیک های خاص کارگردانی که دوستش داشت یعنی رنوارودمی استفاده نمود که بیشتر به تعریف داستان فیلم توجه کرد تا به دغدغه فرم.

پس از حکومت نظامیان بر کشور گاوراس تمرکزخودرابر وقایع کشور مادریش قراردادوفیلم سینمایی «زد»را در سال 1969کارگردانی کرد.

زد (Z) در زبان یونانی« او زنده است» معنی می‌دهد و اشاره به قتل گریگوری لمبراکیس نماینده چپ‌گرای پارلمان یونان دارد که در ۱۹۶۳ به دست نیروهای راست‌گرا در یونان صورت گرفت.

حادثه‌ای که پیامدهای خونینی در این کشور داشت و منجر به کودتای نظامیان و روی کار آمدن حکومت سرهنگ‌ها در یونان و دیکتاتوری هفت ساله آنان شد. فیلم زد که در سال ۱۹۶۹ ساخته شد یک تریلر سیاسی و درامی پرقدرت درباره این دوره تاریخی است و ماجرای ترور سازماندهی شده لمبراکیس و حوادث بعدی آن را پی می‌گیرد.

از دیگر آثار گاوراس «اعتراف» (1970) درباره زندان های پشت دیوار آهنین، «حکومت نظامی» (1973) درباره مبارزات گروه های ضد امریکایی اروگوئه، «گمشده» (1982) در مورد کودتای ژنرال پینوشه در شیلی، «هاناک» (1983) در مورد جنایات اسرائیل، «جعبه موسیقی» (1989) بر محور حضور جنایتکاران نازی در امریکا و «آمین» (2003) در مورد روابط نازی ها با واتیکان موجب شدند که فیلم های کمتر سیاسی او از قبیل «شهر دیوانه» (1997) چندان به چشم نیایند.

فیلم «بهشت غرب» (Eden Is West) نام تازه ترین اثر « کوستا گاوراس» است که بعد از ساخت فیلم «ساطور» در سال ۲۰۰۵، تاکنون فیلمی نساخته بود. محور اصلی فیلم «بهشت غرب» مسئله (مهاجرت) است. فیلمنامه این اثر را خود «گاوراس» با همکاری« ژان کلود گرومبرگ» نوشته است. و بازیگر اصلی فیلم «ریکاردو اسکامارچیو» نام دارد که یک ایتالیایی است. این فیلم ابتدا در تاریخ ۱۱فوریه ۲۰۰۹ (۲۳ بهمن ۱۳۸۷) در فرانسه به نمایش درخواهد آمد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,