Saturday, 18 July 2015
20 October 2020
بیست و چهارم بهمن - سیزدهم فوریه

«تقویم تاریخ»

2010 February 13
  • 1542 – «کاترین هوارد»پنجمین زن هنری هشتم پادشاه وقت انگلستان در برج لندن با شمشیر گردن زده شد. کاترین 21 ساله بود و تنها دو سال پیش از آن با هنری ازدواج کرده بود. شهرت هنری هشتم که عمدتن به خاطر طلاق ها و ازدواج های پی در پی او و از این رهگذر درگیری با واتیکان بود نخست به زنانش اتهام عدم وفاداری می زد و سپس به دست جلاد می سپرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1903 – نخستین خودرو 850 دلاری هنری فورد در کارخانه اش در خیابان ماک واقع در شهر دیترویت میشیگان ساخته شد که بعدن به یک پزشک فروخته شد .نام این خودرو«مدل ـ آ»بود. موتور این خودرو بنزین سوز دارای دو سیلندر و توان آن هشت اسب بخار بود و می توانست تا 48 کیلومتر در ساعت حرکت کند.
  • 2006 – باستان شناسان در دره فراعنه در محل شهرستان«تبس»پایتخت مصر باستان، در کنار رود نیل که به لوکسور معروف است در 5 متری مقبره توتانخامون(فرعون جوان)مقبره دیگری در زیرزمین کشف کردند که در آنجا تابوت های حاوی اجساد مومیایی شده مربوط به سلسله هجدهم قرار داده شده است.تابوت ها پوشش چوبی با صورت کنده کاری و نقاشی شده انسان دارند.در ادامه خاک برداری در محل این مقبره ،مجسمه دیگری از «آمن هوتپ سوم»فرعونی که نزدیک به چهار هزار سال پیش در گذشته است به دست آمده است.
  • 2006 – بانو«الویسا وسکوئز»کوتوله 38 ساله که کوژپشت و دارای استخوان های بی قاعده و نیز مبتلا به بیماری نرمی استخوان است در بیمارستانی در جنوب شهر سانفرانسیسکو یک پسر دو کیلو گرمی به دنیا آورد. زایمان در هفت ماهگی با عمل سزارین انجام شد و حال مادر و نوزاد، رضایت بخش اعلام شده است.
  • 1950 – زادروز«پیترگابریل»آهنگ ساز، خواننده و موسیقی‌دان انگلیسی.
  • ۱۳۴۵ – «فروغ فرخزاد»شاعر ایرانی در 32 سالگی در سانحه تصادف درگذشت.وی پنج دفتر شعر منتشر کرد که از نمونه‌های قابل توجه شعر معاصر فارسی هستند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,